Anasayfa / Haber / Google, kendi Akıllı şehrini kurmak istiyor

Google, kendi Akıllı şehrini kurmak istiyor

Google kendi akıllı şehrini yapmak için kolları sıvadı .

 Akıllı şehir teknolojileri hızla gelişiyor veyavaş yavaş  hayatımıza da girmeye başlıyor  Google ise akıllı Şehrini yapmaya hazırlanıyor.

Wall Street Journal , Google’ın ana şirketi Alphabet’da çalışan bir bölünme olan Sidewalk Labs’ı kendi yüksek teknolojili, fütüristik belediyelerini oluşturmak için farklı şehirlerde geniş araziler satın almak istiyor. Amaç, ekonomik olarak mücadele eden şehirlerin parçalarını gelecekteki şehirler için kanıtlayıcı bir zemine dönüştürmektir.

Google’ın “Akıllı Şehri“, kendiliğinden sürüş otomobillerinden suyu ve elektriği dağıtmanın daha etkili bir yoluna kadar her şeyi test etmek için bir alan sağlayacaktı.

Kaldırım Laboratuvarları halihazırdaki şehirler içinde konut, ofis ve perakende yeni ilçeler inşa etme teklifini bitiriyor. Alfabe yan kuruluşu, kentsel düzenlemelerden tam özerklik istiyor, böylece kısıtlama olmadan inşa edebiliyor.

Belediye Başkanı Michael Bloomberg başkanlığındaki New York şehrinin ekonomik kalkınma belediye başkan yardımcısı olan Sidewalk CEO’su Dan Doctoroff, Şubat ayında New York Üniversitesi’nde yaptığı konuşmada geçmişte akıllı bir şehir inşa etme arzusu olduğunu ima etti.

WSJ’ye göre Doctoroff, “Teknolojiye odaklanan Google’ın ve yaşam kalitesine, kentlilik gibi konulara odaklanan neden bu kadar nispeten eşsiz bir kombinasyon olduğunu düşünüyorum” diye belirtti.

Ulaşım ve Kaldırım Labları Departmanı ile ortak girişim olan Akıllı Şehirler yarışması , “yenilikçi teknolojileri bütünüyle birleştiren ülkenin ilk şehri haline gelmek” için mümkün olan her şekilde harcanabilecek 40 milyon dolar ödüllendirecektir – kendinden tahrikli arabalar, bağlı Araçlar ve akıllı sensörler – ulaşım ağına dahil etmelerini “sağladı.

Ulaştırma Departmanı, Sidewalk Labs ile akış programında da çalışıyor ve şehirlerdeki trafik modellerini ve tıkanıklık alanlarını daha iyi anlamak için anonim verileri bir araya getiriyor. Veriler, sürücüsüz otomobillerin şehirlerde başarıyla dolaşılmasına yardımcı olmak için kullanılacaktır.

Google’ın Akıllı Şehri, teknolojinin devlerinin, kentlerin robot otomobillerini barındırabilmesini sağlayarak sürücüsüz otomobilleri yolda tutma planındaki bir başka adıma benziyor.

Kaynak:businessinsider.com

Hakkında Alpaslan Günaydın

“İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır”. H.Ş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir