$ DOLAR → Alış: 4,71 / Satış: 4,73
€ EURO → Alış: 5,46 / Satış: 5,48

4K UHD Ne Demektir?

  • 04.05.2017
  • 699 kez okundu

 4K UHD TV’ler hakkında bilmeniz gerekenler!

Son yıllarda televizyon dünyasının da teknolojinin hızından nasibini alıp hızla gelişmesiyle 4K TV’ler üretildi. 4K TV’ler henüz “Early Adopters” dediğimiz yani yeni ürünleri erkenden benimseyebilen tüketicilere hitap ediyor.

Özellikle Netflix 4K uzun süredir çalışıyor ayrıca İngiltere’de Sky Q Box, eski tip televizyon kullanıcılarını hedef alıyor. Amazon’un Fire TV’si UHD içerikler için bir diğer erişim aracı. Ayrıca yeni Xbox One S de oyunlara 4K kalitesini getirmiş bulunmakta.

 

CES 2016 etkinliğinde Samsung’dan Panasonic’e pek çok üretici yeni 4K TV’lerini duyurdu. Firmaların çoğu Ultra HD Premium sertifikasına sahip.

Şimdi 4K’nın tam olarak ne olduğuna bakalım. 4K yani Ultra HD 3840×2160 piksel demek. Yani şimdiki Full HD olarak bildiğimiz 1920×1080 piksel ekranın tam 4 katı çözünürlük demek.

Aslında firmalar 4K için Ultra HD ya da kısaca UHD terimini kullansa da 4K, sinemalarda kullanılan 4096×2160 çözünürlüğün adı iken UHD 3840×2160 çözünürlükteki 16:9 oranlı televizyonu ifade eder. Yani kısacası aslında 4K ile UHD tam olarak aynı şey değil.

4K’yı gerekli görmeyenlerin yanısıra 4K’nın güzel bir gelişme olduğunu düşünen de var. Bizce de 4K’nın sağladığı görsel kalite gerçekten önemli bir boyutta.

4K aslında 65 inç yani 164 cm büyüklüğündeki ekranlar için ideal bir çözünürlük. Tabi 4K’nın gerçek farkını anlamak için 50 inç Full HD bir televizyonla yine 50 inç 4K televizyona yan yana bakmak lazım. Full HD olan televizyonda belli bir uzaklığa kadar piksel tanelerini sayabilirsiniz ancak 4K olanında en yakın mesafeden bile pikselleri görmeniz zor.

Bazı film stüdyoları çoktan 8K ile ilgili konuşmaya başladı hata LG ilk 8K televizyonu CES 2016 etkinliğinde tanıttı. Tabi 8K televizyon çok çok daha yeni bi teknoloji ve hem maddi yönden hem de ihtiyaç olarak şimdilik çok dikkatimizi çekmiyor. Ayrıca henüz 4K içerikler bile yaygınlaşmadı. Sonuç olarak şimdi 4K televizyon alırız yarın 8K çıkar diye düşünmenize gerek yok 4K televizyonunuzu gönül rahatlığıyla alabilirsiniz.

4K televizyon sahibi olmak 4K’yı tam olarak kullanabileceğiniz anlamına da gelmiyor. Yani 4K televizyon tek başına sadece büyük bir televizyon. Çünkü henüz televizyon yayınları da film ve belgesel gibi içerikler de 4K değil. Bu durumda Full HD yayını Ultra HD televizyonda izlemiş olursunuz ve sonuçta bir fark görememiş olursunuz.

4K içerikleri nerden bulacağız diyorsanız yavaş yavaş 4K içerikler de yaygınlaşıyor. En önemli 4K içerik sağlayıcısı Netflix. Amazon Prime Instant Video da az da olsa 4K içerik sağlıyor. Bunların dışında en iyi 4K içerik yine internet ortamında. Youtube, hd-trailers.net ve demo-uhd3d.com siteleri de 4K içerik barındırıyor. Videoları indirip USB bellek ile televizyonunuzda oynatabilirsiniz. Türkiye’de olmayan pek çok yabancı dijital platform da yavaş yavaş 4K desteklerini artırıyor.

 

İnternet üzerinden 4K yayın akışı alabilmek için diğer ülkelerde 15 mbps bant genişliğinde internet yeterli ancak bunu Türkiye şartlarında düşünürsek AKN adı verilen adaletsizlik yüzünden ayrıca altyapı sorunlarından dolayı ay boyunca kesintisiz 4K yayın almanız imkansız. Bazı dizileri izlerim derseniz de Türkiye şartlarında sürekli 25 mbps hız sağlayabilen bir servis sağlayıcısına ihtiyaç var.

4K içerik için bir diğer kaynak ise UHD Blu-ray. Yine CES 2016 etkinliğinde tanıtılmış olan Panasonic ve Samsung UHD Blu-ray oynatıcılar iler UHD Blu-ray disklerini oynatabileceğiz. Ayrıca Xbox One S de UHD Blu-ray oynatabiliyor. Tabi bu UHD Blu-ray disklerin ucuz olmasını bekleyemeyiz disk başına fiyat 100 TL’nin üstüne çıkabilir.

Ben de 4K içerik oluşturacağım diyorsanız Panasonic’in DMC-GH4 model numaralı kamerasıyla 4K video çekebilirsiniz fakat bu kameranın fiyatı 5700 TL civarında. Tabi böyle bir kamera yerine iPhone 6S, iPhone 6S Plus, Samsung Galaxy S6, HTC One M9 ve Nexus 6P akıllı cihazlarını tercih etmek isteyeceğiz.

 

Film sektöründe 4K yavaş yavaş yaygınlaşırken BBC gibi televizyon yayın devleri de UHD yayınn denemelerine devam ediyor.

► 4K UHD Ne Demektir?

Etiketler: / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.