$ DOLAR → Alış: 4,71 / Satış: 4,73
€ EURO → Alış: 5,46 / Satış: 5,48

Akıllı Bina ve Bina Otomasyonu Sistemleri

 • 10.05.2017
 • 804 kez okundu

Akıllı Bina Nedir?  ve Bina Otomasyonu Sistemleri

Akıllı binalar enerji verimliliğini arttırmak için, her türlü bina ve evlerin bütün fonksiyonlarının kontrolü ve izlenmesi için oluşturulan otomasyon kontrol  sistemidir.

Akıllı binaları dört ana bölüme ayırabiliriz

 • Bina otomasyon sistemi 
 • Enerji yönetimi sistemi 
 • Enerji kontrolü sistemi 
 • Merkezi kontrol ve izleme sistemi

Günümüz binalarının çeşitli işlevlerini kontrol etmek için kullanılan teknolojiyi yönetmek karmaşık bir görevdir. Bina yönetim sistemi ile izlenip kontrol edilebilen bir binadaki sistem sayısı, bina sahiplerinin karşılaştığı zorluklara tepki olarak son yıllarda arttığından, bu görev büyüklüklerini arttırmaya devam ediyor. Bina yönetim sistemlerinin yoğunluğu, İnternetin gelişimi  altyapısının yayılmasıyla birleşince, akıllı bina yönetim sistemlerinin oluşturulmasıyla sonuçlandı. Akıllı bina yönetim sistemi, bina yönetim sistemlerini bir IP ağı üzerinden bütünleşik bir bütün haline getiren tek bir platformdur.

İnşaat sahipleri bugün yollar ararken, bir takım zorluklarla karşı karşıyalar

 • Enerji tüketimini ve karbon ayak izini azaltın
 • Kiracı memnuniyetini ve sadakatini arttırmak
 • Kiracıları müdahaleci olmayan güvenlik yöntemleriyle koruyun
 • Daha düşük işletme maliyeti
 • Binaları koruyun ve düzenlemelere uyun
 • Modern binaların teknoloji ve sistemlerini yönetmek
 • Maksimum yatırım getirisi elde edin

Akıllı bir bina yönetim sisteminin uygulanması, bina sahiplerinin Miami’deki çeşitli bina yönetim sistemlerini ve hizmetleri birleştirerek, bu sistemlerin işlevselliğini ve genel performansını önemli ölçüde geliştirerek ve bunları gelişmiş bir data altyapısına entegre ederek, tüm bu endişeleri tek seferde çözmelerine olanak tanır. Akıllı bir bina yönetim sisteminin kullanılması, otomatik enerji koruma özellikleri sayesinde çok daha düşük işletme maliyetleri ve daha fazla enerji tasarrufu sağlar.

Hareket sensörleri, bir alan boş olduğunda kayıt edebilir ve ışıkları kapatır ve sıcaklığı düşürür; Gece temizlik ekipleri, check-in esnasında pasif RFID kullanılarak izlenebilir ve binaların çeşitli alanlarında çalıştıklarında ışıklar otomatik olarak açılıp kapanır.

IP ağlarının kullanımı ile kontrol, kullanıcıların akıllı telefonları veya tabletleri üzerinden binanın HVAC ayarlarını yapmalarına olanak tanıyacak şekilde genişletildiğinden, istedikleri sıcaklığa ulaştığı zamana kadar ulaşılabiliyor.

Kurumsal veri  sesli  görüntülü iletişim için İnternet Protokolünün (IP) yaygınlaşması, uzak yerlerdeki sistemleri internet üzerinden merkezi ve konsolide olarak kontrol etmeye ve izlemeye izin vererek  21. yüzyıla akıllı bina yönetim sistemleri getirdi. IP ağları ortamdan bağımsızdır, bu nedenle her uygulama optimum iletişim hızı ve maliyetinde çalışabilir.

Bazı  bina yönetim sistemlerinin tümü aynı IP Ağı üzerinden iletişim kurarak merkezi kontrol ve koordinasyonda bulunmalarını sağlar. İnternet, WAN’ları ve kampüs ağlarını değiştiriyor ve her seviyede iş dönüşümünü yönlendiriyor. Kablosuz ve geniş bant teknolojileri, mobil 7/24 internet ile sonuçlandığında, tüketici beklentilerini ve kullanımını değiştirerek ticari dönüşümleri hızlandırdı.

 

Akıllı Bina Yönetim Sistemi Nedir?” bu sorunun cevabı hızla değişiyor . Akıllı bina yönetim sistemleri işlevsellikleri hizmet olarak verilecek olan web   bulut tabanlı teknolojiye geçiyor. İnternetin kullanılması, bu yeni hizmetlerin farklı coğrafi bölgelerdeki birden fazla bina içindeki süreçleri, sistemleri ve hizmetleri birleştirmesini ve hızlandırmasını sağlar.

 

► Akıllı Bina ve Bina Otomasyonu Sistemleri

Etiketler: / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.