$ DOLAR → Alış: 5,99 / Satış: 6,01
€ EURO → Alış: 6,82 / Satış: 6,85

Algoritma Nedir ?

  • 07.12.2017
  • 246 kez okundu

Algoritma Nedir ?

Algoritma, belli bir problemi çözmek veya belirli bir amaca ulaşmak için tasarlanan yol. Matematikte ve bilgisayar biliminde bir işi yapmak için tanımlanan, bir başlangıç durumundan başladığında, açıkça belirlenmiş bir son durumunda sonlanan, sonlu işlemler kümesidir.

Algoritma, bilgisayar bilimlerinde temel bir kavram oluşturmaktadır. Çoğu üst düzey bilgisayar programlarında, algoritmalar, her biri programa bir bütün olarak inşa edilen daha küçük ve daha küçük alt yöntemleri kullanan karmaşık desenlerde hareket eder. Başka bir deyişle, bir bilgisayar programı içinde küçük algoritmalar iç içe geçmiş kümeleri olan bir algoritma olarak kabul edilebilir.Çoğu algoritma bilgisayar programları tarafından doğrudan uygulanabilir; diğer algoritmalar en azından teorik olarak bilgisayar programları ile simüle edilebilir.

Algoritma Nedir? Ne İşe Yarar?

Algoritmanın Tarihçesi

M.Ö. 1600’lü yılların başında Babiller, çarpanlara ayırma ve sayıların karekök köklerini bulmak için algoritmalar geliştirdiler. M.Ö. 300 civarında Euclid’in Elemanlarında verilen Öklid algoritması, diğerlerinin yanında iki tamsayının en büyük ortak böleninin belirlenmesinde kullanışlıdır. İkinci algoritma muhtemelen Öklid tarafından keşfedilmemiş ve Yunanlılar tarafından 200 yıl öncesine kadar bilinen olmuş olabilir.

Fars matematikçi Al-Khawarizmi (Ebu Ja’afar Abdullah Muhammed İbn Muhammed al-Khawārizmī), CE 813 ve 833 arasında, lineer denklemlerin ve ikinci dereceden denklemlerin çözümü için bir prosedürü tarif etmiştir. Böyle bir prosedür için kullanılan “algoritma” sözcüğü onun adından gelir.

Başlangıçta, “algorizm” terimi, Hindu-Arap rakamlarıyla aritmetik hesaplamalar yapma kurallarına atıfta bulundu. Daha sonra, el-Khwarizmi’nin adının Avrupa Latince çevirilerine dayanılarak, sözcük on sekizinci yüzyılda “algoritmi” ve daha sonra “algoritma” olarak gelişti. Kelimenin anlamı da, problemleri çözmek veya görevleri yerine getirmek için kullanılan kesin matematiksel işlemleri kapsayacak şekilde genişletildi.

Algoritmaların “iyi tanımlanmış prosedür” tanımındaki matematiksel titizlik eksikliği on dokuzuncu ve yirminci yüzyıl başlarındaki matematikçiler ve lojikçiler için bazı zorluklar yarattı. Bununla birlikte, algoritmaları anlama, Alan Turing’in “Turing makinesi” (bir bilgisayarın soyut bir modeli) tanımlaması ve mümkün olan tüm hesaplamaların bir Turing makinesinde taklit edilebileceği iddiasıyla 1936’da büyük ölçüde geliştirildi. Şimdiye kadar çelişkili olmayan “Kilise-Turing tezi” olarak bilinen bildiri. Halen, bir algoritma için resmi bir kriter, tam olarak belirlenmiş bir Turing makinesi veya eşdeğer biçimcilik üzerinde uygulanabilen bir prosedür olmasıdır. Bu şekilde bir algoritma kavramı, bilgisayar biliminin gelişimi için bir temel haline gelmiştir.

Bir bilgisayar için yazılan bir algoritmanın ilk örneği, Ada Lovelace’in Charles Babbage’in 1842’de yazdığı analitik motoru hakkındaki notlarında görülür. Bunun için birçok kişinin dünyanın ilk programcısı olduğu düşünülmektedir. Bununla birlikte, Babbage analitik motorunu hiç tamamlamadı ve algoritma hiçbir zaman uygulanmadı.

► Algoritma Nedir ?

Etiketler: / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.