$ DOLAR → Alış: 5,99 / Satış: 6,01
€ EURO → Alış: 6,82 / Satış: 6,85

Benzinli ve Dizel Araç Arasındaki Farklar Nelerdir?

  • 12.04.2017
  • 2.263 kez okundu

Dizel Motorlu Araçlarla Benzin Motorlu Araçlar Arasındaki Farklar

Bir çoğumuzun  en çok merak ettiği konulardan bir tanesi de   benzinli araçlarla dizel araçlar arasındaki fark .Yakıt fiyatlarının  sık yükseldiği ülkemizde otomobil satın alacakların en çok kafasını karıştıran konulardan başında gelen   dizel araç mi alsam  ?  benzinli araç mı ? bu   durumda  tercihimizi hangi yönde yapmalıyız  , bunun için öncelikle bilmemiz gereken konuların başında da   benzinli araçlarla dizel araçlar arasındaki fark nedir ? işin temeline inmemiz  işin en doğrusu olacaktır .

Konuya ekonomik yönden bakarsak ,yılda 40000 km den fazla yol katetmemiz durumunda dizel araçların çok avantajlı olduğunu görürüz. Peki neden dizel araç almalıyız ? 

Çalışma prensipleri aynı olsa da tam olarak işin içine girildiğinde yakıt tipleri farklı olduğundan  iki motorda da bazı farklılıklar bulunmakta . Bu  iki  içten yanmalı motoru karşılaştırdığımızda   iki motoru ayıran temel özellik yakıt ve  bu yakıtların oluşunu  , bu farklı petrol ürünü  üretim  aşamasından itibaren  farklı aşamalardan geçtiği için yanma  derecelerinin yanı sıra fiziki farklılıklarda göstermektedir  . Benzin petrolden elde edilen  60°-200°C aralığında  damıtma yolu ile elde edilen renksiz kendine has  bir kokusu olan  oranı  bir yakıttır.

Dizel yakıt ise  Ham petrolün damıtılması sırasında 200-300 °C kaynama aralığında  ısıtılarak ortaya çıkan bir üründür  benzin’e göre daha kaba  ve yağlı bir yakıttır bu yüzden motorda yanma esnasında yağlı bir yapıya sahip olduğundan motorun bir nevi yağlanmasını da sağlar , bu sayede aslında benzinli bir motora göre  yakıtın yağlayıcı özelliğe sahip olması motorun ömrünü uzatıp  benzinli motorlara göre daha uzun ömürlüdür  .

Yakıtların  üretim aşamalarından söz etmişken  dizel yakıt  ne kardar  arındırılmış olsa da  içinde benzine göre daha kirli bir yapıya sahip olduğundan  dizel yakıt benzine göre yanma esnasında ve sonrasında aracın enjektörleri başta olmak üzere bir takım zararlar verir  buda  dizel yakıtlı motorların dezavantajlarından bir tanesi

Benzin ve dizel motorlar arasındaki en büyük fark   ateşleme yöntemidir .  Benzinli motorlarda ateşleme   yakıt-hava karışımını buji yardımı ile ateşler  bu sayede pistonlar yukarı aşağı itilerek araca güç sağlanır   .  Dizel yakıtlı motorlar da ise bi tip bir ateşleme sistemi  bulunmaz piston tarafından hava sıkıştırılır  hava üzerine yüksek basınla  dizel yakıt püskürtülerek yakıtın yanması sağlanır  .

Dizel motorlar çalışma Prensibi baktığımızda  hada düşük hızlarda çalışan  motorlardır  buna karşın benzinle çalışan motorlar  ise  daha yüksek devirde ortalama   dakika  8000-9000 devir  hızına çıkarken  aynı özeliklere sahip bir    dizel motor ise  dakikada 4000-5000  devir hızında çalışabilir . İki motora  baktığımızda   aralarında neredeyse yarı yarıya   devir  farkı bulunduğu görülmekte bu da benzinli motorun dizel motora göre daha erken yıpranacağına işaret etmekte .

Dizel ve  benzinli motorlar arasındaki diğer bir fak ise   dizel motorlar  maksimum güçte çalışırken elde etikleri torku   daha düşük devirlerde  elde ederler  buda söz konusu  güç olunca dizel motorları bir adım  öne taşımış oluyor ayrıca düşük devirde bile maksimum güç üretildiği için yakıt tasarrufuda ağlamakta. 

Dizel motorlar çalışma Prensibinden bahsederken motorinin ateşlenmesi esnasında yüksek bir sıkıştırma oranı ve yüksek basınla yakıtın püskürtülmesinden bahsetmiştik bu olay esnasında dizel yakıtla çalışan motorların  benzinle çalışan motorlara göre daha titreşimli  bir çalışma ve haha sesli  çalışan bir motoru ortaya çıkarmış oluyor bu da   dizel yakıtla çalışan motorların  dezavantajlarından bir tanesi olduğunu söyleme yanlış olmaz  .

Dizel yakıtların gerek yapısı gerekse motorda yanması sonucu içinde barındırdığı  Nitrojen Dioksit  ve  Nitrojen Oksit oranlarını yüksek olması sonucu ayrıca yanma oranı benzine göre daha az olduğundan ve yanma sonucu  dışarıya atılan    hidrokarbonlara bakıldığında benzine göre daha zararlı bir yakıt türüdür .

 

► Benzinli ve Dizel Araç Arasındaki Farklar Nelerdir?

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.