$ DOLAR → Alış: 5,79 / Satış: 5,82
€ EURO → Alış: 6,59 / Satış: 6,62

Bering Boğazı

  • 24.08.2017
  • 204 kez okundu

Bering boğazı nerede ?

Bering Boğazı, Asya’nın en doğu noktası (169° 44′ W) ile Amerika’nın en batı noktası (168° 05′ W) arasında bir boğazdır. Günümüzde Rusya ile ABD (Alaska) arasında coğrafi bir sınır konumunda olması ile birlikte Amerika ve Asya kıtalarının birbirine en yakın olduğu yerdir.

Birleşik Devletler ile Rusya arasındaki sınır boğazdan geçer. Boğaz’ın en dar noktası yaklaşık 85 kilometre uzunluğunda olup, merkezindeki iki ada olan Little Diomede (ABD) ve Big Diomede (Rusya), bu iki ülkenin arasındaki mesafeyi yalnızca 2,5 (4 km) mil uzakta tutuyor. En yakın nokta.

Kazak Semyon Dezhnev, 1648’de boğazdan geçmesine rağmen, 1728’de boğazdan geçen Danimarka doğumlu bir Rus kaşif olan Vitus Bering’in adını aldı.

Asya’dan Kuzey Amerika kıtasına geçmesine izin veren son Buzul Çağında bir kara köprüsü olduğuna inanılıyor. Yakın tarihteki geçişi sınırlıydı; Soğuk Savaş yıllarında “Buz Perdesi” sınırı olarak biliniyordu.
Bering Boğazı köprüsü ve tünel sistemi, dünyaya yayılacak bir otoyol sistemiyle bağlantılı olarak önerildi. Bu amaçla, Interhemispheric Bering Boğaz Tünel ve Demiryolları Grubu (IBSTRG), Rus Amerikan Pasifik Ortaklığı (RAPP) ve Bering Boğazı Barış Kralı Tüneli olarak bilinen bir projeyi savunan Evrensel Barış Federasyonu’nun da aralarında bulunduğu birçok organizasyon var. Böyle bir sistemin inşaatı Doğu ve Batı Hemisferlerini birbirine bağlayan Asya ve Kuzey Amerika’yı birbirine bağlar. Tamamlandığında birçok ticari fayda var. Bağlantı, aynı zamanda tüm ırk, kültür, din ve milletten insanları müreffeh ve barışçıl bir küresel topluluk haline getirmeye de hizmet edecektir.
Bering Boğazı, ortalama olarak 30-50 metre (98-160 ft) derinlikte en dar alanda yaklaşık 85 kilometre uzunluğunda.

Bering Boğazının , kuzeydeki Chukchi Denizi’ni (Kuzey Kutup Okyanusu’nun bir parçası) güneydeki Bering Denizi ( Pasifik Okyanusu’nun bir parçası) ile birleştirir. Bazı Bering Denizi suyu boğazdan Arctic Ocean’a doğru geçerken, çoğu da Pasifik’e geri döndü.

Bölgedeki kış şiddetli fırtınaların olduğu bir mevsimdir ve Denizin ortalama dört ila beş feetlik buz sahaları tarafından kaplandığı bir zaman. Sürüklenen buz, yaz ortasında bile Boğazda kalır.

► Bering Boğazı

Etiketler: / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.