$ DOLAR → Alış: 5,99 / Satış: 6,01
€ EURO → Alış: 6,82 / Satış: 6,85

Bluetooth 5.0 Nedir ? peki yenilikler neler?

  • 25.04.2017
  • 243 kez okundu

Bluetooth 5.0 Nedir ? Yeni Özellikleri Nelerdir ?

2016 yılında bir çok yeniliğe sahip olduk bunlardan en önemlilerinden bir tanesi de Bluetooth  bir çoğumuzun günlük hayatta  kullandığı  Bluetooth   gecen yılın sonunda Bluetooth 5.0 tanıtımını yapmıştı .  Peki Bluetooth 5.0 bizlere ne gibi özellikler sunacak  bu günkü yazımızda bir çoğumuzu ilgilendiren Bluetooth’un bu güncel versyonunun  bizlere sağlayacağı avantajları araştırıp bu günkü makalemizde sizlere sunduk .

Sırasıyla    Bluetooth 5.0’un genel olarak bizlere sunduğu   özelliklere sırasıyla bakalım .

1- Bluetooth 5.0 Sayesinde Daha Geniş Bir Çekim Alanı

Bluetooth 5.0’ın en önde gelen yeniliklerinden bir tanesi de bir önceki versiyon  göre daha   geniş çekim gücü diyebiliriz   Bluetooth 5.0 ile açık alanlarda   240 metre  kapalı alanlarda ise    24 metreye varan  bir çekim gücüyle bizleri karşılamakta    aslında bizim en çok şikayetci olduğumuz ve sorun yaşadığımız konulardan bir tanesi de  bu olsa gerek .

Bu sayede bluetooth kulaklıklarla telefonu yanı başınızda taşımanıza gerek kalmadan sorunsuzca  daha uzun mesafelerde bile sorunsuz kullanım olanağı sağlamış oluyor . Daha önceki versiyon  olan Bluetooth 4.2‘ye baktığımızda  kapalı alanlarda   6 metre  açık alanlarda 60 metre olduğunu düşünürsek gerçek Bluetooth 5.0  büyük bir başarıya imza atılmış oldu .

 

 

2- Bluetooth 5.0 İle Daha Hızlı Bir kullanım 

Bir çoğumuzun en çok şikayet ettiğimiz konulardan biri de şüphesiz ki  hız sorunu idi .  Bluetooth 5.0 ile bu sorun büyük oranda ortadan kalkaçağa benziyor çünkü Bluetooth 5.0 veri transfer hızı ikiye katladığını söyleyebiliriz . Bluetooth 5.0 veri transfer hızı  50 Mbit/s (Max) ulaşırken bu oran  Bluetooth 4.2 ise  25 Mbit/s ulaşmakta idi bu sayede  veri transferinde  Bluetooth 5.0 bizlere iki kat haha hızlı bir transfer olanağı sunmuş oluyor .

 

4-Bluetooth 5.0 ile  Birden Fazla Bluetooth Cihazı Bağlama

Bluetooth 4.2‘nin aksine   Bluetooth 5.0 ile birlikte birden fazla cihaza bağlanmak mümkün hale geliyor  . Bu sayede  cihazınız la  dilerseniz bir yandan  Bluetooth hoparlörlere bağlanıp kullanırken diğer yandan   Bluetooth kulaklığa bağlanıp aynı anda faklı seyler yapabilirsiniz

4- Bluetooth 5.0 Sayesinde  8 Sekiz Kat Fazla Data 

Bluetooth 5.0 ile Hız ve mesafenin yanı sıra yayın mesaj kapasitesinin de   8 katına çıkması bizlere büyük bir olanak sağlamış oluyor.

 

 

 

 

► Bluetooth 5.0 Nedir ? peki yenilikler neler?

Etiketler: / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.