$ DOLAR → Alış: 5,99 / Satış: 6,01
€ EURO → Alış: 6,82 / Satış: 6,85

Casus Android uygulamalarına son!

  • 09.12.2017
  • 1.132 kez okundu

Google, casus uygulamaların mağaza sayfalarına uygun uyarılar koymak konusunda yeni önlemler alıyor. Rızanız olmadan kişisel verilerinizi toplayan uygulamalar artık daha sıkı şekilde denetlenecek ve uygulamadan önce Google’ın uyarısı ile karşılaşacağız. Google arama sonuçlarında zararlı, güvenlik ve gizlilik ilkelerini ihlal eden uygulamalara çıkan linkler bile uyarılarla bezenecek.

Google Play Project dahilinda Google kötü uygulamaların hepsini işaretlemeyi hedefliyor. Eğer uygulamalar Google tarafından kırmızı bayraklarla işaretlenmek istemiyorsa, telefon numarası, e-posta adresi ve konum gibi kişisel verileri topladıklarında, bunu yaptıklarına dair uyarıları hem mağazada hem de uygulama içinde belirtmeleri gerekiyor.

Google gizlilik ilkelerini ihlal eden uygulamaları tek tek yakalamaya devam ediyor. Geçtiğimiz haftalarda kilit ekranına reklam yerleştiren uygulamaların bir çoğu mağazadan kaldırıldı. Ancak şirketin kendisi de kişisel verileri takip ettiği biliniyor. Geçtiğimiz ay içerisinde Google’ın kullanıcılara ait en yakın hücresel bağlantı kulelerinin konumlarını sunucularında sakladığı ortaya çıkmıştı, şirket bunu yapmasındaki sebebinin “mesajlaşma hızını geliştirme” olduğunu söylemişti. Şirket şu anda bu veriyi saklamaya devam etmiyor.

Önceki HaberNokia 9, Yanında Nokia 8’i de Getirebilir! Sonraki HaberWindows 10’da IP Adresinizi Nasıl Öğrenirsiniz

► Casus Android uygulamalarına son!

Etiketler: / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.