$ DOLAR → Alış: 4,72 / Satış: 4,74
€ EURO → Alış: 5,52 / Satış: 5,54

Direnç Devrelerinde OHM Ve Kirchoff kanunu

  • 01.02.2017
  • 218 kez okundu

DİRENÇ DEVRELERİNDE OHM VE KİRSHOFF KANUNLARI

Direnç elemanlarını tanımak, breadboar düzerinde devre kurma alışkanlığını kazanmak, çeşitli lineer direnç devrelerinin eşdeğerini bulmak,multimetre ile direnç, akım ve gerilim ölçmeyi öğrenmek, Kirchhoff Kanunlarının uygulamalı olarak öğrenilmesini sağlamak.

Bir elektrik devresinde hem serihem de paralel bağlanmış direnç elemanları bulunu yorsa, devredeki akım ve gerilimlerin hesaplanmasın da Ohm ve Kirchoff  kanunları birlikte kullanılmaktadır.
Ohm Kanunu:Bir elektrik devresindeki bir direnç elemanının içinden geçen akım elemanın uçlarına uygulanan gerilimle doğru, elemanın direnci ile ters orantılıdır.
Kirshoff Gerilim Kanunu:Bir elektrik devresindeki her hangi bir çevreye giren gerilimlerin cebirsel toplamı sıfırdır. Her bir gerilim bu cebirsel toplama;gerilim referans yönü çevre yönüyle aynı ise (+), gerilim referans yönü çevre yönüyle ters ise (–)işaretli olarak dâhil edilir.

Kirshoff Akım Kanunu:Bir elektrik devresindeki herhangi bir düğüme bağlı uç akımlarının cebirsel toplamı sıfırdır. Her bir akımbu cebirsel toplama; akım referans yönü düğümden dışa doğru ise (+), akım referans yönü düğüme doğru ise (–)işaretli olarak dâhil edilir.

Akım, Gerilim ve Direnç Ölçümü; Akım, gerilim ve direnç ölçümünü tek bir ölçü aletinde birleştiren cihazlara AVOMETRE adı verilmektedir.

Bunlara ek olarak başka birimleri (kapasite, endüktans vb.)ölçme özelliklerine sahip olan cihazlar ise MULTİMETRE olarak adlandırılmaktadır. Multimetreler analog veya sayısal olabilmektedir. laboratuvarın da sayısal multimetreler kullanılmaktadır. Ölçülen değerler sayısal bir ekran üzerinde gösterilmektedir.

  • Bir aralık ya da devre elemanı üzerindeki gerilim ölçülürken;multi metrenin/volt metrenin komütatör anahtarı uygun DC VOLT konumuna ayarlanır ve multimetre ilgili aralığa veya devre elemanına paralel olarak bağlanır. Şekil 1(a)’da, R1 direnci üzerindeki gerilimiölçmek için multi metrenin devreyenasıl bağlanacağı görülmektedir.
  • Bir iletkenden ya da devre elemanının içinden geçen akım ölçülürken;multi metrenin/amper metrenin komütatör anahtarı uygun DC AMPER konumuna ayarlanır ve multimetre ilgili iletkeneveya devre elemanına seri olarak bağlanır.   Şekil 1(a)’da, R1 direncinden geçen akımı ölçmek için multi metrenin devreye nasıl bağlanacağı görülmektedir.
  • Bir aralıkya da devre elemanlarının direnci ölçülürken;multi metrenin/ohm metrenin komütatör anahtarı uygun OHM konumuna ayarlanır ve multimetre ilgili iletkene veya devre elemanına paralel olarak bağlanır. Ölçüm yapılacak aralık ya da devre elemanlarının devreden bağımsız hale getirildikten sonra ölçümü yapılmalıdır. Şekil 1(c)’de, R1 direnç elemanının direnç değerini ölçmek için multi metrenin devreye nasıl bağlanacağı görülmektedir.

Yukarıdaki şekilde elektrik devresinde, V =12V, R1 = 1 KΩ, R2 = 12KΩ, R3 = 1 KΩ, R4ve R5= 10KΩseçerek;

A) – Aşağıda belirtilenleriayrı ayrı hesaplayarak tablodaki ilgili yerlere kaydediniz.

1 – Devredeki kaynak akımını(IK)

2- Her bir dirençten geçen akımı(IR1, IR2, IR3,IR4,IR5)

3- Her bir direnç üzerindeki gerilimi(VR1, VR2, VR3,VR4,VR5)

4 – A ve B düğümleri arasındaki gerilimi (VAB) hesaplayınız.

5 -.A ve B düğümleri arasındaki (paralel R4 ve R5 dirençleri için) direnç değerini (RAB) hesaplayınız

 

B) Devreyi Proteus ISIS programında kurunuz. Gerekli ölçü aletlerini bağlayarak (A)maddesindeistenen değerleri (iv. madde hariç) ölçünüz ve tablodaki ilgiliyerlere kaydediniz.  Ön çalışmanın yapıldığını gösteren hesaplamalar(A)ve ekran çıktıları (B) deneyin başlangıcında laboratuvar sorumlusuna teslim edilmelidir.

► Direnç Devrelerinde OHM Ve Kirchoff kanunu

Etiketler: / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ