$ DOLAR → Alış: 4,72 / Satış: 4,74
€ EURO → Alış: 5,52 / Satış: 5,54

Dünyayı Değiştiren 10 Buluş

  • 28.04.2017
  • 371 kez okundu

Dünyayı değiştiren icatlar

Yaklaşık 4,5 milyar yaşında olan Dünyamızda, on binlerce yıldır türümüz olan insan yaşamaktadır. Bu yaşam serüveninde İnsan en basit aletlerden en karmaşık cihazlara kadar hep hayatı kolaylaştıracak ve yaşam kalitesini arttıracak yollar arayarak muhteşem keşiflerde bulunmuştur.

İlk dönemlerde sadece hayatta kalma ve temel ihtiyaçlarını karşılamak için yapılan buluşlar zaman geçtikçe insanın merak ve yaratıcılığı ile yapmış oldukları keşifleri hayranlıkla görmekteyiz.

İşte, tüm zamanların en önemli 10 buluşu ve buluşun arkasındaki teknik ve gerçekleşme serüvenleri;

1 – Ateş

Tüm zamanların en büyük keşfi şüphesiz ateştir. Ateş, ilk zamanlarda bilinçli olarak kullanılmasa da daha sonraları kontrol altına alınabilmiştir. Ateşin tam olarak nasıl keşfedildiğini bilmiyoruz fakat yakılabilecek ilk kıvılcımın çakmak taşının piritlere sürtülerek ortaya çıktığı savunulmaktadır. Ortaya çıkışı tam olarak bilinmese de insanlığın bugünlere gelmesine sağladığı katkı tartışılamaz.

2 – TEKERLEK

Tekerlek o kadar eski bir buluş ki, ilk önce onu kimin geliştirdiğini bilmenin bir yolu yoktur. Bulunan en eski tekerlek ve aks mekanizması, Slovenya’nın Ljubljana yakınında ve yaklaşık M.Ö. 3100 yıllarına dayanmaktadır.

Tekerlek, malların daha hızlı ve kolay taşınmasından, savaş arabalarının yapımında kullanılarak antik dönem savaşlarının kaderini değiştirmeye varana kadar çok önemli etkileri olmuştur. İlaveten onlarca başka buluşu da etkilemiştir.

3 – Saban

Günümüzde hayatımızı saran diğer teknolojik buluşlara kıyasla, saban pek heyecan verici görünmüyor. Toprağı devirip parçalayarak fiziksel yapısını kültür bitkileri için elverişli yapan basit bir kesici alettir. Ancak pulluk muhtemelen diğer buluşları da mümkün kılan bir buluştur.

Sabanı kimin icat ettiğini ya da tam olarak ne zaman bulunduğu bilmiyor. Muhtemelen birkaç bölgede bağımsız olarak gelişti ve tarih öncesi çağlarda kullanıldığına dair kanıtlar bulunmaktadır. Saban öncesinde insanlar hayatları sadece bir mevsimden diğerine hayatta kalacak tutarak sağlıyorlardı. Tarım toplumuna geçildikten sonra hayata biraz istikrar kazandırdı, ancak toprağı elle işlemek fazla uzun ve emek gerektiren bir işlemdi. Saban, bunları değiştirdi.

 

4 – Buhar motoru

Buhar motorunun icadı ;  uygarlık tarihinde en kısa sürede belki de en büyük değişim olan Sanayi Devrimi, buhar makinesi ile ilerletildi.

Buharın güç makinelerine kullanılması konsepti binlerce yıldır vardı, ancak Thomas Newcomen’in 1712’de çalışmaları yararlı işler için kullanan ilk kişi oldu. 1769 yılında James Watt, buhar motorunun gücünü büyük ölçüde artıran ve işi yapmak için çok daha pratik bir yol olan ayrı bir kondansatör ekleyerek Newcomen motorunu değiştirdi. Ayrıca, motorun dönme hareketi üretebilmesi için bir yol geliştirdi ve bu da verimlilik artışı kadar önemli olabilir. Böylece, Watt genellikle buhar makinesinin mucidi olarak düşünülür.

Newcomen ve Watt’ın motorları aslında buhar sıkışmasının basıncını değil, pistonları itmek için yoğunlaşan buhar vakumunu kullandı. Bu motorları hacimli yaptı. Richard Trevithick ve diğerleri tarafından geliştirilmiş, trene güç verecek kadar küçük buhar motorlarına izin veren yüksek basınçlı buhar motoruydu. Buhar motorları, malların hızlı üretimini mümkün kılan fabrikaları geliştirmekle kalmadılar, aynı zamanda bu malları dünyaya taşıyan tren ve buharlı gemilere de güç verdi.

Buhar motoru, nakliye ve fabrika gücü alanlarında elektrikli ve içten yanmalı motorlarla kaplanmış olsa da hala inanılmaz derecede önem taşıyor. Dünyadaki birçok enerji santrali, kömür, doğal gaz ya da nükleer reaktör yakılmasıyla oluşturulan buharı, buhar türbinlerinde kullanarak elektrik üretmektedir.

 

5 – Otomobil

Otomobilin icadı ; Buhar motorunun bulunması sonrasında otomobil tarihi başlamış olsa da , içten yanmalı bir motordan güç alan Karl Benz’in 1885 Motorwagen’i ilk otomobil olarak kabul edilir. Daha sonraları standart hale getirilen seri üretim teknikleri geliştirilerek otomobil kullanımı yaygınlaştı.

Otomobilin geçmişi, dünya çapında bir gelişmeyi yansıtmaktadır. Onlarca sanayi kesimi ve binlerce yeni iş imkanı yaratarak büyüdü. Petrol ve çelik iki köklü sanayi oldu. Araç üretimi ve satışı, ekonomik durumun en önemli göstergelerinden biri haline geldi. Üstelik, petrol arıtımı, çelik üretimi, boya ve plaka cam imalatında ve diğer endüstriyel proseslerde teknolojik ilerlemeleri de etkilemiştir.

6 – Matbaa

Matbaanın icadı ; matbaa Rönesans devriminin en büyük teknolojik gelişmesi olarak görülen matbaa, ilk defa Alman Johannes Gutenberg tarafından icat edildi. Gutenberg’den önce Uzakdoğu’da başkaları metalden imal edilen hareketli tip baskı tekniği geliştirmiş olsa da Gutenberg, keten tohumu yağı ve is kurumasından mürekkebin taşınabilir tipten kâğıda aktarıldığı mekanize bir süreç yaratan ilk kişiydi.

Yazılı metinlerin çoğaltılması el yordamıyla yapıldığı için bu işlem uzun zaman alıyor, sınırlı sayıda kitap basılıyordu. Fakat matbaanın bulunması ile bilimsel çalışmalar daha geniş kitlelere ulaşabildi ve bugün insanlığın gelişmiş teknolojiye erişmesine zemin sağladı.

 

7 – Telefon 

Telefonun icadı ; birkaç mucit elektronik ses iletimi konusunda öncü çalışmalar yapmış olsa da Alexander Graham Bell, 1876’da elektrikli telefon için ilk patent almıştır. Bu icadında Graham Bell, işitme engelli annesine yaptığı bir ziyarette ilham aldığı bilinmektedir.

Graham Bell‘in Dünyada devrim yaptığını söylemek yanlış olamaz; elinde veya cebinde bir telefon bile olmayan tek bir kişiyi görmüyoruz.

 

8 –  Ampul 

Ampulün İcadı ; Bu listedeki buluşların ortak bir noktası varsa oda tek bir mucitin uğraşıyla büyük bir buluş gelmediğidir. Her buluş önceki tasarımları kademeli olarak geliştirerek oluşturulmuştur ve genellikle buluşla bağlantılı olan kişi bunu ticari açıdan uygulanabilir hale getiren ilk kişidir. Ampul de buna en güzel örneklerdendir. Thomas Edison‘u elektrik ampulünün mucidi olarak düşünüyoruz, ancak Edison akkor ampulünü geliştirdiği 1870’lerde onlarca kişi benzer fikirler üzerine çalışıyorlardı. Joseph Swan, o sırada İngiltere’de de benzer bir çalışma yaptı ve sonunda fikirleri tek bir şirket olan Ediswan ile birleştirdi.

Ampulün insanlara gece veya karanlık yerlerde çalışmalarına izin vererek dünyayı değiştirdiğini düşünebilirsiniz, ancak o zaman nispeten ucuz ve etkili gaz lambaları ve diğer ışık kaynaklarımız zaten vardı. Aslında, dünyayı değiştiren her eve ve işletmeye elektrik sağlamak için inşa edilen altyapıydı. Bu hem elektriğin hikayesi hakkında bize fikir verir hem de bir anlamda her eve elektriğin gelmesine sebep olan buluş diyebiliriz.

9 – Bilgisayar

Bilgisayar tarihçesine bir göz atarsak , bilgisayar, bilgi alan, onu bir şekilde idare edebilen ve yeni bilgiler çıkaran bir makinedir. Modern bilgisayarın tek bir mucidi yok, ancak İngiliz matematikçi Alan Turing’in fikirleri bilgisayar alanında oldukça etkili olarak değerlendiriliyor.

Mekanik hesaplama aygıtları 1800’lü yıllarda var olmuştu ancak 20. yüzyılda elektronik bilgisayarlar icat edildi.

Bilgisayarlar, inanılmaz bir hızla karmaşık matematik hesaplamalar yapabiliyorlar. Yetenekli programcıların talimatları doğrultusunda çalıştıklarında şaşırtıcı başarılar elde edebiliyorlar. Bilgisayarlar insan genomunun sıralamasını gerçekleştirdi, uzay aracını yörüngede gezmesine, tıbbi test cihazlarını kontrol edilmesine, filmlerde ve video oyunlarında kullanılan karmaşık görsellerin oluşturulması gibi daha birçoklarına olanak sağlamıştır. Bilgisayarlar, büyük miktarda bilgi depolamamıza ve istediğimiz zaman bu bilgileri alabilmemize olanak sağlamaktadır.

10 – İnternet

internetin icadı ; tüm gezegeni kapsayan bir bilgisayar ağı olan İnternet, insanların dünyanın herhangi bir yerindeki herhangi bir bilgiye her an erişmelerine olanak tanır. İş, iletişim, ekonomi, eğlence ve hatta siyaset üzerindeki etkileri derindir.

ABD askeri araştırma ve geliştirme kolu DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency – Savunma İleri Araştırma Projeleri Ajansı) 1960’ların sonunda ARPANET’i kurdu. Bu bilgisayardan bilgisayara bağlantı ağı, askeri ve akademik araştırma amaçlıydı. Diğer bilgisayar ağları, sonraki birkaç yıl içinde dünyayı aşmaya başladı ve 1970’lerin sonunda bilgisayar bilimcileri, herhangi bir ağdaki bilgisayarların diğer ağlardaki bilgisayarlarla iletişim kurmasını sağlayacak tek bir TCP/IP protokolü oluşturdu. Aslında bu, İnternet’in doğuşuydu, ancak dünyanın çeşitli diğer ağlar için yeni protokolü benimsemek 10 yıl kadar sürecekti, böylece İnternet gerçekten küreselleşti.

İnternet öyle güçlü bir icadı ki muhtemelen dünyaya etkilerini görmeye başladık. Bilgiyi böylesi bir verimlilikle dağıtma ve yeniden birleştirme yeteneği, dünyada başka buluşların yaratılma hızını arttırabilir.


Dünyayı değiştiren icatlar

► Dünyayı Değiştiren 10 Buluş

Etiketler: / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ