DOLAR: 4.04 TL
EURO: 5.00 TL

Düzensiz uyku ömrü kısaltıyor

11 ay önce
77 kez görüntülendi


Düzensiz uyku ömrü kısaltıyor

Uyku eksikliği, bir takım tehlikeli yan etkilere neden olabilir. İnsanların hatıralarından görünümlerine, ağırlıklarına ve genel sağlığına kadar her şey, özellikle alışkanlık kronikleşirse uyku eksikliğinden etkilenebilir.

 Huysuzluk hissi ve en iyi şekilde çalışmama gibi uyku eksikliğinin birçok etkisi çok iyi bilinmektedir.. Bununla birlikte, daha ciddi bazı yan etkiler bilinmeyebilir. İnsanların hatıralarından görünümlerine, ağırlıklarına ve genel sağlığına kadar her şey, özellikle alışkanlık kronikleşirse uyku eksikliğinden etkilenebilir.

1. Yetersiz Uyku Ölüm Neden Olabilir

İngiliz araştırma çalışmaları düzensiz uyku düzenine sahip kişilerin veya düzenli olarak yeterli dinlenmeye izin vermeyen programların, düzenli olarak yeterli uyku çekenlere göre daha yüksek bir ölüm oranına sahip olduğunu göstermiştir.. En önemlisi, uyku eksikliği çeken hastalarda kardiyovasküler  hastalık gelişme riski önemli derecede yüksek görünmektedir.

2. Yorgunluk Kazalara Neden Olmaktadır

 Ciddi kazalar genellikle zayıf bir uyku zamanlamaları ve yorgunluk ile bağlantılıdır.  Çalışmalar, uyku kaybından muzdarip sürüşün, sarhoş olma kadar tehlikeli olduğunu iddia ediyor; çünkü reaksiyon süreleri her iki faaliyetten eşit derecede etkileniyor. 25 yaşın altındaki insanlar bu fenomenden özellikle etkilenmektedir.

 Yoldaki kazalara ek olarak, uyku eksikliği de işte veya evde yaralanma veya kaza riskine neden olabilir.  Yeterli uyku değil, tekrarlanan iş kazalarında belirgin bir artışa ve ayrıca artan sayıda hasta gününe bağlandı.

3. Uyku Yoksunluğu Sağlık Sorunlarına Yol Açar

 Birkaç kronik hastalığa yakalanma riski, insanlar daha az uyku çektiğinde artar. Uykusuzluk muzdarip kişilerin yüzde 90’ının da yaşamı tehdit edebilecek başka bir kronik sağlık durumundan muzdarip olduğu tahmin edilmektedir.  Uyku eksikliği ile artan en yaygın kronik hastalıklardan bazıları şunları içerir:

  • Diyabet
  • inme
  • Kalp hastalığı
  • Kalp yetmezliği
  • Kalp krizi
  • Düzensiz kalp atışı
  • Yüksek tansiyon

 

4. Uyku eksikliği depresyona neden oluyor

 Uyku eksikliği depresyon semptomlarını önemli ölçüde arttırır.  2005 yılında yapılan bir ankette kaygı veya depresyondan rahatsız olan kişilere uyku alışkanlıklarını hesaplamaları istendi. Bu hastaların çoğunun ortalama gecede altı saatten az uykusu olduğu ortaya çıktı.  Uykusuzluk sık sık depresyon ile bağlantılıdır ve birisi sıklıkla diğerine yol açar.  Depresyon semptomları aynı zamanda hastanın uykuya dalma yeteneğini de etkileyebilir.

5. Uyku Öğrenme Sürecini uzatıyor

Uyku, öğrenme ile ilişkili bilişsel süreçler için gereklidir.  Uyku eksikliği, bilgi edinmeyi kolaylaştıran uyanıklık ve dikkat süresi azaltır.Dikkat eksikliği aynı zamanda kişinin problemi etkili bir şekilde akıl ve özümseme yeteneğini de sınırlar; bu, yorgun olan kişilerin etkili bir düzeyde öğrenemeyeceği anlamına gelir.

 Gündüzleri öğrenilen beceri, gece boyunca anılara dönüştürülür.  Gün boyunca önemli bir miktar öğrenmeyi başarsanız bile, vücudunuzun bu bilgiyi beynin uzun vadeli alanına depolamasına izin vermek için yeterli uyku almazsanız bunu hatırlayamazsınız.

6. Yetersiz Uyku algı sorluguna yol açıyor 

 Yeterli uykuyu almadığınızda, olayları doğru bir şekilde yorumlama yeteneğinizi sınırlayabilirsiniz; bu da, yaşamakta olduğunuz durumlara doğru tepki vermeyi zorlaştırabilir veya akıllı, etkili kararlar vermenizi sağlayabilir.  En önemlisi, yeterince uykusuz olanlar, ihtiyaç duydukları uyku miktarıyla ilgili zayıf kararlar verme eğilimindedir.  Tuttukları zavallı uyku programından herhangi bir kötü sonuç almadığına inanıyorlar, bu da kartopu sorununa yol açıyor.

7. Deri Uyku eksikliği nedeniyle hasar görüyor

 Kayıp uykudan bir gece sadece kabarık gözler ve yağsız ciltler görülebilir. Bir kişi uyku kaybını teşvik eden sürekli bir program geliştirmeye devam ederse, bu hasar kalıcı olabilir. Gözlerin altındaki koyu halkalar, solgun ciltler ve yüz boyunca ince çizgiler kalıcı hale gelebilir.

Cildin esnekliği, bir kişi yeterince uyku çekmediğinde zamanla hasar görebilir.  Kronik yorgunluk aşırı strese neden olur ve bu da vücudun kortizol hormonu üretmesine neden olur; cortisol cildin elastik ve pürüzsüz kalmasını sağlar.

8. Uykusuzluk obeziteye yol açıyor

 Düzenli bir uyku programı, vücudunuzun düzenli bir iştah ve açlık zamanlamasını sürdürmesine yardımcı olur.  Bunun nedeni, uyku programınızın kısaltılması, açlığı teşvik eden ve iştahı bastıran leptin üretiminizi düşüren hormon ghrelin üretiminizi arttırmasıdır.  İştahınızı atmanız, aşırı yeme alışkanlığınızı artırır; bu da zamanla obeziteye neden olabilir. Çalışmalar, günde yedi saatten az uyuyan kişilerin dokuz saatin üzerinde uyku çeken veya daha fazla kişinin yüzde 30’unun obez olma ihtimali olduğunu gösteriyor.

9. Uyku eksikliği cinsel hayatınızı olumsuz etkiliyor 

 Kaliteli bir uyku eksikliği çeken erkek ve kadınlar incelendi ve bunların çoğunda düşük libidolar ve cinsel ilişki konusunda daha az ilgi olduğu belirlendi.  Uyku eksikliği, cinsel ilişki arzusunu engelleyen daha az enerjiye ve daha fazla gerginliğe sahip bir kişiye yol açar. Uyku apnesine yakalanan erkekler libido düşürebilen düşük testosteron seviyelerine sahip olma eğilimindedirler.

10. Uykusuzluk  Halsizlik ve Unutkanlığa  Neden Oluyor

Keskin dalga dalgalanmaları” olarak bilinen beyin olayları, hafızanın güçlenmesine yardımcı olmak için kullanılır; bu da öğrendiğiniz şeylerin kolayca erişilmesini ve hatırlanmasını sağlar.  Bu beyin olayları aynı zamanda kısa vadeli bilgileri neokorteks ve hipokampusa aktararak burada uzun dönemli bilgiler haline gelebilir.  Bu aktarım, uyku döngüsünün en derin kesiminde en kuvvetli oranda gerçekleşir, bu nedenle çok fazla derin uykuya dalmak uzun süreli belleğe zarar verebilir ve aşırı unutkanlığa neden olabilir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık