$ DOLAR → Alış: 5,99 / Satış: 6,01
€ EURO → Alış: 6,82 / Satış: 6,85

Elektrik Tasarrufu İçin 10 Altın kural

 • 23.03.2017
 • 1.198 kez okundu

 Elektrik Tasarrufu İçin 10 Altın kural

Elektrik tasarrufu nedir ? Elektrik tasarrufu,üretimde,konforumuzda ve iş gücümüzde herhangi bir azalma olmadan enerjiyi verimli kullanmak ve israf etmemektir.

Elektrik tasarrufu;  Hepimizin ortak şikayetlerinden biride gelen yüksek faturalar . Bugünkü yazımızda  Elektrik tasarrufu, için neler yapılabilir   Elektrik’i daha verimli kullanmak için neler yapabiliriz ? Elektrik tasarrufu, bireysel olarak düşünüldüğünce çok göze gelmesede  ülke çapında düşünüldüğünde devasa oranlara varmakta .

Ülkemizin enerji açısından dışa bağımlı bir ülke olduğunu biliyoruz , aslında   Elektrik tasarrufu,  için biraz dikkat ve alacağımız ürünleri seçerken tükettiği enerji yada alacağımız ürünlerin üstünde  bulunan etiketler A+, AA+ ,AAA+ gibi senboller bulunmakta ucuza alacağımız bir ürün biraz daha pahalı ama enerji verimliliğine uygun bir ürünle kıyaslandığında  pahalı dediğimiz ürünün zaman içerisinde  tükettiği enerji daha az olduğu için kat kat daha ucuza gelecektir .

Ülke olarak düşünüldüğünde ülkemize  vatandaş olarak elektrik kullanımında daha dikkatli olduğumuzda ülkemize  1.5-2 milyar dolar katkıda bulunmuş olduğumuzu unutmamalıyız .

Elektrik tasarrufunu bir kaç adımla minimuma indirebiliriz ;

1- Gün Işığından faydalanma

Doğal ışığı kullanma . Perdelerinizi açın ve güneşin evinizin veya ofisinizin  izin verin!Enerji tüketen aydınlama araçları kullanmak yerine mümkün olduğunda doğal ışığı kullanmak, gün boyunca kullandığınız elektriğin miktarını önemli ölçüde azaltabilir.  Bir ofisde çalışsanız da günlerini evinizde geçirseniz de aynı şey geçerlidir. Doğal ışığa maruz kalma aynı zamanda mutluluğu da arttırır,  panjurları yada perdeleri açtığınızda gün ışığı sizi motife edecektir.

 • Gün ısığından faydalanamıyorsanız ,bunun yerine düşük enerji tüketen masa lambaları yada abjur kullanın  masa lambası kullanın.

2- Ampullerinizi değiştirin

Normal akkor ampullerin kullanmak yerine tasarruflu ampul,kompakt flüoresan (CFL) veya LED ampullerle değiştirmek, size  enerji tasarrufu sağlayacaktır . Akkor ampuller tüketilen enerjisinin% 98’ini ısı ile verirken, CFL ve LED ampuller çok daha verimli ve uzun ömürlüdür .

 • CFL ampuller, akkor ampullerin ilk alternatifiydi ve akkor ampullerin enerjisinin sadece 1 / 4’ü kadarını kullanıyorlardı. Bunlar eser miktarda civa içerirler, bu nedenle de yanık olduklarında düzgün bir şekilde atılmaları gerekir.
 • LED ampuller piyasaya daha yeni. CFL’lerden daha pahalıdırlar, ancak daha uzun sürer ve cıva içermezlerve sağlıklıdırlar.

3- Işıkları söndürün

Bu, elektrik tasarrufu için en basit, ve ön önemli faktördür . Evinizde belirli bir saatte kaç ışık bulunduğuna dikkat etmeye başlayın. Birden fazla ışığın aynı anda kullanmanız gerektiğine dikkat edin. Bir odadan ayrıldığınızda, ışıkları her seferinde kapatma alışkanlığı kazanın.

 • Kısa süreler için kullanılan ışıklara sahip alanlar için “ısınmaya” ihtiyaç duymayan ampulleri kullanın. Bu bilgi ampulün ambalajı üzerine yazılmalıdır.
 • Gerçekten tümüyle dışarı çıkmak isterseniz, ailenizin evin dört bir yanına yayılmaktan ve tüm evinizi aydınlatmaktanse geceleri yalnızca bir veya iki odayı kullanmasını sağlayın.
 • Maksimum elektrik tasarrufu için mum kullanın! Gece zariflik  sağlayan bu eski moda sistem etkili, romantik ve huzurludur. Her gece mum kullanmanız pratik bulamazsa, haftada yalnızca bir veya iki kez yapmayı deneyin. Bunu küçük çocuklarla yaparken dikkatli olun, ancak aile üyelerinin hepsinin mumları nasıl güvenli bir şekilde kullanacağını bildiğinden emin olun.

4- Evde Kullan Elektirikli Aletleri

Kullanılmayan aletleri Fişden  çıkarın. Fişe takılan aletleri kapalı tuttuğunda bile enerji kullanmaya devam ettiğini biliyor muydunuz? Bir cezve kadar küçük bir cihaz bile, son fincan kahve tüketildikten çok sonra uzunca bir süre takılı kaldıkça enerjiyi yavaşça bozar.

 • Bir düğmeli bir elektrik prizi bu kolaylaştırır.  cihazın soketten çekilmesi yerine tek yapmanız gereken bir düğmeyi çevirmektir.
 • Bilgisayarınızın gücünü kesin ve günün sonunda fişini çekin . Bilgisayarlar çok miktarda enerji kullanıyor ve takılı kaldıklarında hem enerji hem de para harcıyorsun. 
 • TV’nizi her zaman fişe  takılı bırakmayın. İzlemeyi bitirdikten sonra fişini çıkarmanız uygun görünmeyebilir, ancak tasarruflar buna değer.
 • Ses sisteminizi ve hoparlörlerini fişten çekin. Bunlar, kullanılmadığı zaman ekstra enerji sızdırma konusunda en kötü suçlulardan bazıları.
 • Telefon şarj cihazları, mutfak aletleri, saç kurutucuları ve elinizde bulunan elektrikle ilgili küçük herhangi bir şey gibi küçük cihazları unutmayın.

 

5- Eski cihazları enerji tasarruflu modellerle değiştirin

Eski cihazlar üretildiğinde, şirketler elektrik tasarrufu ile ilgilenmiyorlardı. Yeni modeller enerji tasarrufu yapmak, ev masraflarınızı düşürmek ve karbon ayak izinizi azaltmak için tasarlanmıştır. Eski bir buzdolabınız, elektrikli ocak ve fırın, bulaşık makineniz, çamaşır makinesi ve kurutucunuz ya da diğer büyük cihazınız varsa değiştirmeye dikkat edin.

 • Yeni cihazlarda “Energy Star” derecelendirmesini bulun. Bu, cihazın ne kadar enerjiyi kullandığını değerlendirmenize yardımcı olur. Birçok enerji tasarrufu sağlayan cihaz bu özelliğe sahip olmayanlara kıyasla daha pahalıdır, ancak zamanla elektrik tasarrufu ile parayı geri kazanacaksınız.
 • Cihazlarınızı değiştirmeniz bir seçenek değilse, mümkün olduğunca az elektrik kullanmanız için rutininizi değiştirmek için birçok yol hala vardır.
 • Daha küçük bir yük çalıştırmak yerine bulaşık makinesini çalıştırmadan önce doldurun.
 • Fırını kullanırken açık tutmayın, çünkü ısı bırakırsınız ve fırın daha fazla enerji üretmek için kullanmak zorunda kalacaktır.
 • Ne yemeye karar vermeye çalışırken kapı açıkken buzdolabında durmayın. Mümkün olduğunca çabuk açıp kapatın. Buzdolabınızdaki contaları da kontrol etmeniz ve yıpranması halinde yerine koymanız gerekir.
 • Küçük yükler yerine tam çamaşır yükleri yapın.

 

6- Aletlere olan güveninizi azaltın

Aletlere olan güveninizi azaltın. Eskiden insanlar evlerini çalıştırmak için büyük cihazlara ihtiyaç duymadılar; Yalnızca gerçekten ihtiyacınız olan şeyleri kullanmanın yollarını deneyin. Daha az aleti kullanmak bazı görevleri daha zaman alıcı hale getirebilir; ancak bütün aileyi ele geçirirseniz, işlerini çok fazla zaman harcamazsınız.

 • Çoğu kişi kıyafetlerini gerekenden fazla yıkamaktadır; Her hafta yaptığınız yüklerin sayısını azaltmayı deneyin.
 • Arka bahçeye bir elbise askısı koyun ve kurutucuyu kullanmak yerine kıyafetlerinizin kurumasını bekleyin.
 • Bulaşık yıkama makinesini kullanmak yerine bulaşıklarınızı elle yıkayın (su tasarrufu yöntemini kullanarak).
 • Aynı saatte birkaç bulaşık yaparken pişirme işleminizi haftanın bir günü sınırlayın.Böylece fırını tekrar ısıtmanız gerekmeyecek.
 • Gerçekten ihtiyacınız olmayan küçük cihazlardan kurtulun, örneğin fiş takma cihazları gibi. Bunun yerine pencereleri açın!

7- Isınma  ve soğutma

Evinizi izole edin. Kapılardaki ve pencerelerdeki iyi mühürlerin olduğundan emin olunması, enerji maliyetlerinde büyük tasarruflara neden olur. İzolasyon, yaz aylarında serin klimalı havayı ve kışın sıcak havayı sızdırmaz evinizi korur.

 • Bir müteahhitten yeterince verimli olup olmadığını belirlemek için evinizin izolasyonunu muayene ettirin. Çatı katını, tarama alanlarını, bodrum katını, duvarları ve tavanını düşünün. Evinizi yeni izolasyonla kaplamaya bakmak isteyebilirsiniz.
 • Kapılarınızda, pencerelerinizde ve pencere klimalarınızda kalafat ve hava şeridi kullanarak evinizi hava ile sıyırın. Kış aylarında pencerelerin üzerine koymak için plastik kaplamaları da satın alabilirsiniz.

8- Daha az sıcak su kullanın

Daha az sıcak su kullanın ; Isıtma suyu çok enerjiye ihtiyaç duyar. Soğuk duş almak gerekmez, ancak ne kadar sıcak su kullandığınızı ve suyun nasıl ısıtıldığına dikkat etmek, çok fazla elektrik ve paradan tasarruf etmenizi sağlar.

 • Şofbeninizin çok fazla ısı kaybetmemesi için yalıtıldığından emin olun.
 • Sürekli yanıp sönen bir pilot ışığı altında çalışmayan bir su ısıtıcı almayı düşünün.
 • Hamam yerine duş al. Banyolarda duştan çok daha fazla su kullanılır.
 • Kısa duş al. Duşta 20 dakika harcama çok fazla elektrik tüketiyor

9 – Yenilenebilir enerji kullanın

Yenilenebilir enerji kullanın. Rüzgar veya güneş enerjisi gibi yenilenebilir enerjiyi kullanan bir şirketten enerjinizi elde etmeyi düşünün. Bu hizmeti veren birçok şirket küçük, bu nedenle onları aramak zorunda kalabilirsiniz. Geçiş, başlangıçta pahalı olabilir, ancak zamanla tasarruf edersiniz.

10 -Klima cihazını daha az sıklıkla kullanın

Ev yada ofisinizi ısıtmak yada soğutmak için mümkün olduğunca doğal kaynakları kullanın .

 • Klima cihazını daha az sıklıkla kullanın. Bazen klimayı kullanmak kaçınılmaz, ancak baharın başından yaz mevsiminden başlayarak kapanmasına gerek kalmamaktadır. Mümkün ortamı soğutmanın yada ısıtmanın   diğer yollarını kullanın .
 • Kışın evinizi düşük sıcaklıklarda tutun. Kışın evinizi normalden birkaç derece daha düşük tutarak çok fazla enerji ve para kazanıyorsunuz. üşüyorsanız ,arttırmak yerine mümkün ise  üzerinizdeki kıyafeti deyiştirin .

 

 

 • Enerji tasarrufu,üretimde,konforumuzda ve iş gücümüzde herhangi bir azalma olmadan enerjiyi verimli kullanmak ve israf etmemektir.
 • Enerji tasarrufu enerji ihtiyacının azaltılması şeklinde düşünülmemelidir.
 • Gereksiz enerji tüketimi ve kayıpların azaltılmasıdır.
 • Enerjide tasarruf aynı işi daha az enerji ile yapmaktır.
 • Enerjinin gereksiz kullanılmamasıdır. Enerji Tasarrufu ve Verimliliği Nedir?
 • Enerji verimliliği;enerji girdisinin üretim içindeki payının azaltılması , aynı üretimin daha az enerji tüketerek gerçekleştirilmesidir
 • Enerji verimliliği Binalarda yaşam standardı ve hizmet kalitesinin,endüstriyel işlemlerde ise üretim kalitesi ve miktarının düşüşüne yol açmadan enerji tüketiminin azaltılmasıdır.
 • Enerji verimliliğinde en önemli faktör enerji tasarrufudur.

► Elektrik Tasarrufu İçin 10 Altın kural

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.