$ DOLAR → Alış: 4,72 / Satış: 4,74
€ EURO → Alış: 5,52 / Satış: 5,54

Google Adsense’ye Başvurmadan Önce Bilmemiz Gerekenler

  • 17.02.2017
  • 73 kez okundu

Google Adsense’ye Başvurmadan Önce Bilmemiz Gerekenler

Google Adsense nedir nasıl başvurulur

Google Adsense, webmasterların olmassa olmazı diyebileceğimiz bir reklam platformu . Peki  Google Adsense nedir?  Adsense Başvurmadan önce ne yapılması gerekir?  Google Adsense hakkında neler biliyoruz ? Sitemiz   Google Adsense politikalarına  uygunmu ? sırasıyla bu sorulara cevap vereceğiz

Google Adsense nedir?

Google AdSense; kısaca  Google‘nin web sitesi sahiplerine  sitelerinde yerklam yayınlamaları için  oluşturduğu oldukca gelişmiş bir reklam platformudur glabal olarak baktığımızda neredeyse internet reklamcılığının %95’ne hitap etmektedir . Google reklam platformunu iki kısımdan oluşmakta  reklam veren (adwords)  ve reklam yayıncıları (adsense )  şirketler ,kurumlar veya kişilerden aldığı reklamları  adsense kayıtlı kullanıcıların siteleri veya oluşturulan  uygulamalar üzerinden yayınlarlar sistem bu şekilde işler .

Google adsense kullanıcıya en iyi reklamı sunabilmek için  Adsense botlarını devre sokar sitelerin içerikleri taranım uygunreklamı yayınlar ayrıca arama motoru bazlı çalısan reklamlar ise  örnek vermek gerekirse  google.com  kullandığımız arama motorlarında  örnek olarak kitap yada mont aramaları yaptım ve acılan içerikleri inceledim   sonraki bir zaman diliminde  gazete okumak için bir siteye girdim girdiğim sitenin reklamlarıda daha önce yaptığım aramalardaki ürünlere dönecektir açtığınız sitede kitap ve mont reklamları olacaktır . Google her zaman bazı bilgileri kayıt altına alır buna yaptığımız aramalarda dahil .

Google Adsense’ye Başvurmadan Önce nelere dikkat etmeliyiz

google adsense başvuru sartları

1- Websitenizin Google politikalarına uygunmu?

Adsense’ye başvurmadan önce kendimize ilk soracağımız soru Websitenizin Google politikalarına uygunmu? Google  adsense başvurmak için bazı kriterlerede uymamz gereki özeliklede sitemizin legal ve adsense politikalarına uygun olama sartı , Adult, bahis, kumar,şiddet v.b belirtilen sitelerden herhangi birine sahipsel açıkcası başvurmamızın hiç bir anlamı yoktur kesinlikle Websitenizin Google Adsense onayı alamazsınız .

 

2 – 18 yaşından büyük olmanız gerekir

Bir çok ülkede resit sayılabilmeniz için   18 yaşını tamamlamanız gerekir Google Adsense başvuru yapabilmeniz için   18 yaş üstü olmanız en katı kurallardan birtanesi . Eger sizde  18 yaş altı bir  webmaster iseniz  Google Adsense onayı alma şansınız malesef bulunmamakta  .

 

3- Websitenizin 6 aydan daha yaşlı olması gerekir

Google’nin en cok dikkat ettiği kriterlerden birtaneside sitenizin yaşı . Google reklam verenlerin haklarını korumak amacıyla yeni açıtığınız (6 ay az olmamak ) sartını arar buda reklamların gerçek anlamda kaliteli içerik sahibi sitelerde yayınlanmasını sağlar .

4-Sitemizin içeriği

Google Adsense’ye  basvurmadan önce dikkat etmemiz gereken en önemli Kriterlerden biride sitemizin içeriği . Neredeyse onayı alamayan sitelerin tümüne giden mesajlardan biride siteniz zengin içeriğe sahip deyildir . Google  gerek sosyal medya gerekse diyer platformlar üzerinden yaptığı bildirimlere bakıldığında altatıcı haber sahte içerik ve legal olmayan içeriklere karşı savaş açtığını göremketeyiz içerisinde dünyaca ünlü haber platformlarının bulunduğu sitelere bile çesitli cezalar veren google‘nin bu uyarısını en başından dikkate almak en dogru olanı olsa gerek .

Sitemizin yada bloğumuzun özgün olaması kopya içeriğe sahip olmaması gerekir makalelerin yada haberlerin tamamiyle kendi yada editörleriniz tarafından yazılmiş , anlaşılır ve imla kurallarına dikkat edilerek en az  450-500 kelimeden oluşacak şekide 70-80 yazı olmalıdır .  Bir başka dikkat etmeniz gerekne şey ise Kırık linkler eğer sitenizde  kırık linkler var ise Google webmaster tool kontrol edebilirsiniz  kırık lınkleri bulup düzeltiniz kirik linkler Google Adsense red sebebi olabilirler.

5-Web Sitesinin Görünümü

Web sitenizin görünümü  Google Adsense açısından ne kadar önemli ise bu ziyaretçileriniz içinde o derece önemlidir .  Web sitenizin ziyaretciye güven vermeli kullnaıcı dostu bir tasarıma sahip olmalı kullanıcılar aradığı bilgiyi yada içeriğe kolayca erişebilmelidir  . Gerek web sitesinin tasarımında gerek içerik eklerken yapılan en büyük hata sitenin düzenli uygun görünebilir kategorilere bölünebilmesidir arana bilgi yada içerik alakalı kategorilerde bulunmalı kafa karışıklıgına yol açmamalıdır  .

Aslında işin özü siteniz nekadar özğün ve yaralı bilgilerle sahisede kötü bir  görünüm ziyaretçilerin siztenizde gezinmesine engel olacağı için hiç bir içerige ulaşmadan sitenizden çıkacaktır

Google Adsense’ye başvururken yaptığımız hatalardan bazıları 

  • Sitemizin yası ; sitemizi açar açmaz  adsense başvurmak
  • Sitemizin yeteri kadar içeriye sahipmi yeteri kadar ziyaretçi geliyormu
  • Siztemiz  Adsense politikalarına uygunmu

► Google Adsense’ye Başvurmadan Önce Bilmemiz Gerekenler

Etiketler: / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ