$ DOLAR → Alış: 5,99 / Satış: 6,01
€ EURO → Alış: 6,82 / Satış: 6,85

Hidrofor Çalışma Prensibi

 • 10.02.2017
 • 314 kez okundu

Hidrofor Nedir Nasıl Çalışır ?

Hidrofor nedir ? Şebeke suyu basıncının  yetersiz yada hiç bulunmadığı yerlerde suyu depodan yada şebekeden alıp daha yükseğe ve daha uzun mesefelere ulaştırmaya yarayan pompa düzeneğidir .  Çeşmemizi açtığımızda  suyun tazyikli  bir şekilde akmasıda bulunduğumuz şehirde buluna su dağıtım sirketleri , örnek olarak istanbul – iski  bunların kurduğu devasa hidroforlar vasıtasıyla çok uzun mesafelerden evlerimize kadar suyun basılması ile sağlanmaktadır . İdeal şebeke basıncı kaç bar olmalı ? ideal tesisat basıncı iç tesisat basıncı 3-4 bar olmalıdır .
  Hidrofor nasıl çalışır ; Hidrofor genel olarak  iki kısımdan olusur , pompa ve genleşme tankı   Hidroforun üzerinde birde basın şarteli  bulunur , çalışma mantığı kısaca şu sekildedir ; hidraforun görevi tesisatdaki su basıncını istenilen oranda tutmak yani basın azalırsa kullanım olduğunda tesisattaki su basıncı düşecektir .
Peki  suyun basıncının düştüğünü  nasıl görecek ?  .
Aşağıdaki  resimdede gördüğünüz gibi pompanın üzerinde bulunan basınç şarteli suyun basıncını içerisindeki sensör sayesinde görür , eğer basınçta düşüklük varsa yani su kullanım söz konusu ise tesisatdaki suyun bitmemesi akışının devamı için pompya sinyal  göndererek  pompanın çalışıp su tesisata su basmasını sağlar .
Ayarlanan aralığa geldiğinde ise örnek  vermek gerekirse  4-5 bar aralığı  açmak gerekirse su basıncı 4 barın altına indiğinde  pompa çalışır ve 5 bar olunca durur bu sayede tesisattaki su her zaman bu basınçta sabit kalmış olur .  

Hidrofor Sürekli Çalıyor !

Hidroforunuz  sürekli çalışıyor ise  veya sıksık devreye giriyor ise  evvela yapılması gereken Hidroforun genleşme tankı (denge tankı) hava kalmadığı veye mepranın (Şambrel) patlak olduğu  bunu anlamak için denge tankının sibop kapagını sökerek  ince bir cisimle sibop iğnesine basmak sureti ile eğer hava deyil su geliyor ise mebran patlaktır eğer hava geliyor ise patlak deyil fakat muhtemelen havası azdır .

Hidroforunuz sürekli çalışmasının diyer bir sebebi ise Hidrofor üzerinde buluna basınç şarteli arızalı yada bağlantılarında sorun vardır eğer basınç şarteli su  basıncını algılayamıyor ise muhtemelen düşük olduğunu algılayıp  basıncı dengelemek için sürekli Hidroforun çalışmasına sebep oluyordur .

Genleşme tankı nedir  ?

Tesiasattaki  basıncın istem dışı yükselmesi durumunda tesisatın zarar görmesini engelemek için kullanılır  sudaki ani basın yükselişini emer .

Hidrofor birleştiri

 • Pompa
 • Genleşme Tankı
 • Basınç Şalteri
 • Manometre
 • Bes Yollu Vana
 • Fleks

Hidrofor Kurulumu İçin İhtiyaç duyulan Malzemeler

 • Hidrofor için gereksinim duyulan ekipmanlar kat ve bina ihtiyacına göre su deposu
 • Hidroforun çalışma kapasitesine göre elektrik hattı
 • Hidrofor motorunun amperine göre motor koruma rölesi.
 • Hidrofor motoruna kumanda etmek için elektrik panosu,pano içerisinde v.otomat,kontaktör,termik,yada motor koruma rölesi ve on/off anahtarı olmalıdır.
 • Ayrıca Depo suyunu kontrol etmek ve depoda su bitmesine yakın hidroforu devreden çıkartacak su seviye kontrol flatörü gereklidir.
 
 

► Hidrofor Çalışma Prensibi

Etiketler: / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.