$ DOLAR → Alış: 5,99 / Satış: 6,01
€ EURO → Alış: 6,82 / Satış: 6,85

İndüktör Nedir? Nasıl Çalışır ve Nerede kullanılır?

  • 23.03.2017
  • 291 kez okundu

İndüktör Nedir?  

Bir çoğumuz  İndüktör terimini bir çok kez duymuşuzdur , peki İndüktör nedir ? Alternatif akım ile beslenen devrelerde  kendi mekanik alanı içerisinde  enerji depolayan pasif devre elemanıdır  .

  • İndüktör  Nerede kullanılır?

İndüktörler   genel olarak elektronik ve güç sistemlerinde kullanılırlar  örnek vermek gerekirse Güç kaynakları, transformatörler, radyolar, televizyonlar, radarlar ve elektrik motorlarında kullanılırlar .

Herhangi bir iletken iletken indükleyici özelliğe sahiptir ve bir indüktör olarak kabul edilebilir.

Fakat indüktif etkiyi arttırmak için, pratik bir indüktör genellikle Şekil 1’de gösterildiği gibi bir çok iletken tel sarımlı silindirik bir bobine dönüşür. Bir indüktör, bir iletken tel bobinden oluşur.

Akımın bir indüktörden geçmesine izin verilirse, indüktördeki gerilimin, akımın zaman değişim oranı ile doğru orantılı olduğu saptanır. Aşağıdaki Denklem (1) ‘ de pasif işaret kuralını kullanarak

Burada L indüksiyon indüktansı denilen orantısallık sabitidir. Endüktans birimi, Amerikalı mucit Joseph Henry’nin (1797-1878) onuruna dayandırılan tavuktur (H) . Yukarıdaki denklemden, 1 Henry’nin amper başına 1 volt-saniyeye eşit olduğu açıktır.

Yukarıdaki denklemin ışığında, bir indüktörün terminalleri boyunca voltaj göstermesi için akımının zamana göre değişmesi gerekir. Dolayısıyla, indüktör üzerinden sabit akım için v = 0’dır .

İndüktans , bir indüktörün, içinden akan akıma (Henrys (H) ölçülür) karşı olduğunu gösteren bir özelliktir.

Bir indüktörün indüktansı, fiziksel boyutuna ve yapısına bağlıdır. Değişik şekillerin indüktanslarının indüktansı hesaplamaya yönelik formüller elektromanyetik teoriden türetilir ve standart elektrik mühendisliği kitaplarında bulmak mümkündür.

  • N dönüş sayısıdır,
  • Ben boyum
  • A , kesit alanıdır ve
  • M çekirdeğin geçirgenliğidir.

Yukarıdaki denklemden indüktansı, bobin dönüş sayısını arttırarak, çekirdek olarak daha geçirgenliğe sahip olan malzemeyi kullanarak, kesit alanını arttırarak veya bobinin uzunluğunu azaltarak arttırabileceğini görebiliriz.

 

Kondansatörler gibi, piyasada bulunan indüktörler de farklı değer ve tiplerde üretilmektedir. Tipik pratik indüktörler iletkenlik sistemlerinde olduğu gibi birkaç mikrondan (mH) , güç sistemlerinde olduğu gibi onlarca Henri’ye (H) kadar endüktans değerlerine sahiptir. İndüktörler sabit veya değişken olabilir. Çekirdek, demir, çelik, plastik veya havadan yapılabilir.

Bobin ve boğum terimleri de indüktörler için kullanılır.

bir endüktör için gerilim-akım ilişkisidir . Şekil 4, bu ilişkiyi, indüktansı akımdan bağımsız olan bir indüktör için grafiksel olarak göstermektedir. Böyle bir indüktör doğrusal bir indüktör olarak bilinir.

Doğrusal olmayan bir indüktör için Eşitlik yukardaki çizim ‘in çizimi düz bir çizgi olmayacaktır, çünkü indüktansı akımla değişir .

Bu teknik makalede doğrusal indüktörleri varsayacağız.

Bir indüktörün voltaj-akım ilişkisi

Akım-voltaj ilişkisi şu şekilde elde edilir:

Bütünleştirme verir;

veya

Burada i (t 0 ) -∞ <t <t o ve i (-∞) = 0 için toplam akımdır. I ( -∞ ) üretme fikri pratik ve makul, çünkü geçmişte, indüktörde akım mevcut olmayan bir zaman olmalıdır.

İndüktans, enerjiyi manyetik alana depolamak için tasarlanmıştır. Depolanan enerji Denk. (1) ‘ten elde edilebilir. İndüktöre iletilen güç:

Depolanan enerji:

I (-∞) = 0 olduğundan ,

Bir indüktörün aşağıdaki önemli özelliklerine dikkat etmeliyiz:

 

► İndüktör Nedir? Nasıl Çalışır ve Nerede kullanılır?

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.