$ DOLAR → Alış: 5,99 / Satış: 6,01
€ EURO → Alış: 6,82 / Satış: 6,85

iPhone 8 Çıkış Tarihi ve Özellikleri

  • 18.01.2017
  • 1.831 kez okundu

Apple’ın yeni iPhone’u iPhone 8’in Eylül 2017’de tanıtılması bekleniyor.

Aslında iPhone tarafından herhangi bir sızıntı yapılmadı her yıl aynı zamanda yeni model duyurulduğu için yine aynı olacağını düşünüyoruz.

iPhone SE modeli dışındaki tüm modeller aynı zamanda duyuruldu.

En son söylentilere göre iPhone 8 ekranının kıvrımlı ve AMOLED olacak. 5.8 inç olacağı iddia edilen ekranda ‘Home’ tuşunun da olmayacağı söyleniyor.

Yeni iPhone 8 ‘in beklenen yeni özelliklerine bir göz atalım.

Apple, iPhone 6 ve 6S modellerinde ekranı büyütmüştü fakat iPhone 7‘de herhangi bir değişiklik görmedik. Analist Ming-Chi Kuo tarafından öne sürülen iddia ise yeni iPhone için kıvrımlı ve AMOLED ekran tasarlanacağı yönünde. Ayrıca neredeyse 10 prototipte kıvrımlı AMOLED ekran olduğu hatta bu ekranların QHD üstü çözünürlükte olduğu da iddialar arasında.

AMOLED ekranlar bilindiği üzere Samsung tarafından amiral telefonlarda kullanılan çok iyi düzeyde karşıtlık ve canlı renk sağlayan ekran teknolojisi. iPhone 8‘de AMOLED ekran olma ihtimali Apple’ın ekran üreticisi Foxconn’a bağlı Sharp ile OLED ekran üretimi konusunda pazarlık ettiği haberleri ile daha da artıyor.

Hatta başka bir habere göre Apple’ın Samsung’dan büyük miktarda kıvrımlı plastik OLED ekran sipariş ettiğini söylüyor. Fakat tüm iPhone 8 modellerinde kıvrımlı OLED ekran olmayacağı büyük ihtimalle Plus versiyonunda kıvrımlı OLED ekran olacağı Apple’a yakın bir kaynaktan gelen diğer bir haber.

Ekran boyutunun artmasına karşın ana ekran tuşu ile çerçeve kaldırılarak telefonun büyüklüğünün sabit tutulması ve Touch ID özelliğinin ekran üzerine entegre edilmesi de diğer beklentilerden. Hatta Apple’ın bloggerlarından Jhon Gruber de buna benzer bir açıklama yapmıştı. Açıklamaya göre kamera ve ahize de ekrana bir şekilde entegre edilerek ön yüzün sadece ekran olacağı bekleniyor. Ortaya çıkan Apple patentine göre bu fikir üzerinde çalışıldığı da doğrulanıyor.

 

Apple’ın OLED ekrana geçişinin iPhone 8 ile gerçekleşmeme ihtimalinin temel sebebi aslında Apple’ın parça tedarikçilerinin OLED ekran üretmeye başlamayı henüz düşünmüyor olmaları. Şuan Apple ekranlarını üreten firma OLED ekran üretimine 2018’de başlamayı düşünüyor. Diğer yandan iPhone 8’in Plus versiyonunun yanısıra bir de OLED ekranlı Ferrari modelinin sunulacağı da beklentiler arasında.

iPhone 8‘in tasarımı hakkında ise iki iddia var. Bunlardan biri kıvrımlı cam arka yüzey olacağı diğeri ise tasarımın iPhone 7 ile aynı olacağı yönünde.

Aslında son 3 iPhone modeli aşağı yukarı benzer şekilde tasarlandığı için iPhone 8 için de aynı tasarımın yapılması bekleniyor. iPhone 7’nin metal kısımlarını cam olarak yenilenmesi de diğer bir beklenti. Bu cam tasarımlı modelin iPhone 8 değil de iPhone 7S ya da 7S Plus modelinde olma ihtimali de var. Yine analist Ming-Chi Kuo tarafından yapılan araştırma iPhone 8 modellerinin hepsinin cam olacağını gösteriyor.

iPhone 7 ile fiziksel olarak kaldırılan ana ekran tuşunun tamamen kaldırılıp Touch ID özelliğinin ekrana entegre edilmesi de diğer büyük tasarım değişikliği iddialarından. Ancak tüm bunlara rağmen yeni kırmızı renkli modelin üretilmesi dışında bir tasarım değişikliği olmayacağı da Tayvanlı tedarikçilerden gelen iddia.

En azından  yeni modelde de kulaklık girişinin olmayacağı ve suya dayanıklılık özelliğinin daha da gelişerek olacağı konusunda neredeyse herkes hemfikir.

Kamera ve batarya kısmında ise wireless şarj özelliği, kameranın artırılmış gerçeklik özelliği ve tek lensli kamera bulunuyor.

iPhone 7 Plus ile gelen çift lensli kameranın iPhone 8‘in standart versiyonunda olmayacağı Ming-Chi Kuo tarafından iddia ediliyor. Anonim bir Apple çalışanının iddiasına göre kamera 12MP üzerinde olacak.

Kore’den gelen bir iddia ise Apple’ın LG ile üç boyutlu çekim üzerinde çalıştığı şeklinde. iPhone 8′deki gelişmiş gerçeklik özeliklerinden birinin bu olması bekleniyor. Ön kamera için ise bir değişiklik beklenmiyor.

Batarya ile ilgili aslında herhangi bir bilgi yok fakat kulaklık girişinin kalkmasıyla kablolara resmen savaş açan Apple wireless şarj özelliğini de iPhone 8’e ekleyecek gibi görünüyor.

9to5Mac tarafından ortaya atılan iddiaya göre wireless şarj özelliği tüm iPhone 8 modellerinde olacak. Fakat Apple wireless şarj makinesini iPhone 8 ile vermeyecek. iPhone 8 piyasaya sürüldükten sonra 2017’nin sonuna doğru wireless şarj makineleri Energeus firması tarafından satışa sunulacak.

iPhone 8 çok büyük ihtimalle iOS 11 ile gelecek. Apple, iPhone 7 ile 4 çekirdekli işlemci kullanmaya başlamıştı iPhone 8’de de aynı çipseti kullanması bekleniyor. iPhone 7’de 2GB ram vardı iPhone 8 için ise 3 ya da 4 GB ram olacağı söyleniyor.

iPhone 8‘de ayrıca iris tarayıcı, Smart Connector ve yeni hissetme özellikleri de bulunacak.

Yeni hissetme özellikleri telefonun herhangi bir köşesine dokunarak telefondan tepki almayı sağlayacak. Örneğin telefonun kenarı boyunca parmağınızı kaydırarak ekran parlaklığını ayarlamak ya da fotoğraf çekmek gibi.

İris tarayıcı ise Samsung Galaxy Note 7‘deki gelişmemiş şekilde değil de daha da geliştirilerek iPhone 8’e eklenecek. Ayrıca güvenliği artırmak amacıyla hırsızlık durumunda hırsızın parmak izini ve fotoğrafını konumlarıyla birlikte kaydeden bir sistem de iPhone 8’de bulunacak.

iPhone 7 Pro modelinde olacağı söylenen klavye gibi aksesuarların bağlantısını sağlayan Smart Connector iPhone 8’de olabilir. iPhone 7 Pro modeli de aslında yok sadece iddia edilmişti. Fakat iPad Pro‘da Smart Connector var.

Peki iPhone 8 ne kadar olacak ?

iPhone 8’in fiyatı muhtemelen 649 Dolar ile başlayacak. Yani Türkiye’de satış fiyatı 3800 ile 4000 arasında olabilir.

 

iPhone 8  Özellikleri netleşmaye başladı 

► iPhone 8 Çıkış Tarihi ve Özellikleri

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.