$ DOLAR → Alış: 5,99 / Satış: 6,01
€ EURO → Alış: 6,82 / Satış: 6,85

Isıtma sistemlerinde enerji verimliliğini artırmak için 8 kural

 • 10.04.2017
 • 838 kez okundu

Isıtma sistemlerinin enerji verimliliği

Isı enerjisi, farklı sıcaklıklardaki iki cisim arasında yüksek sıcaklıktaki cisimden alçak sıcaklıktaki cisime doğru taşınım, iletim ve ışınım yollarıyla aktarılır. Cisimlerin sıcaklıkları arasındaki fark ne kadar fazlaysa akış da o kadar fazla olacaktır.

Birçok binalarda, HVAC, enerji maliyetleri açısından birinci veya ikinci kalemdir. Bu teknik makale, bir binanın ısıtma sistemlerinde optimizasyon ipuçları ve enerji verimliliği tasarruflarını ele almaktadır.

Bina ısıtma sistemleri

Isıtma sistemleri, dış hava sıcaklığı belirli bir konfor eşiğinin altına düştüğünde daima kullanılmıştır (zaman ve mekan bakımından son derece göreceli bir kavramdır). Afrika, Güney Asya ve Latin Amerika’daki çoğu ülke ısıtma kullanmıyor.

Bir bina tasarlarken , ısıtma türünün ve enerji kaynağının seçimi başta yapılmalıdır. Uzmanların, mimarların ve ısıtma mühendislerinin yetki alanına girer.

Her durumda, tasarruf arayışı şu eylemleri içerir

 1. Binadaki ısı kayıplarını sınırlama
 2. Eşzamanlı ısıtma ve havalandırma kullanımını önleyin
 3. Isıtmanın yanlış kullanılmasından kaçının
 4. Isı üreticilerinin çıktısını optimize etme
 5. Isı pompalarını kullan
 6. Güneş enerjisi ile ısıtma
 7. Isıtma devrelerini optimize etme
 8. Isıtma kontrolünü optimize edin

 

1. Binadaki ısı kayıplarının sınırlandırılması

Dış hava sıcaklığının seviyesine ve değişimine bağlı olarak, ısıtma veya soğutma (klima) sistemleri iç sıcaklık seviyesini rahat bir seviyede (tipik olarak 18 ila 22 ° C) korur . Sabit çalışma durumunda, bu sistemler binadan gelen ısı kayıplarını telafi etmek için gereken kesin ısı miktarını ekler veya kaldırır (bkz. Aşağıdaki Şekil 1).

İlk adım bu kayıpları en aza indirgemektir. Bunu yapmak için

 • Dış duvarları radyasyonla ısı iletimi ve dağılımını sınırlandırmak için tasarlayın,
 • Çatı yalıtın,
 • Isı yalıtımı olan kapı ve pencereleri kullanın (çift cam, yalıtılmış kapılar),
 • Soğuk köprülere (kapı ve pencere çerçeveleri, direkler veya kirişler gibi yük taşıyan yapılar) muamele edin,
 • Açıklıklardan kayıpları azaltmak için ekranlar (panjurlar) sağlayın,
 • Soğutma gerektiği zaman güneş radyasyonundan kaçınmak için güneş-tarama cihazlarını uyarlayın.
Bu işlemlerin tamamı, yeni bir binanın tasarımının bir parçası olarak başlatıldığında daha kolay hale gelir ve bu nedenle yalıtım ve restorasyon çalışmaları üzerinde kısıtlamalar bulunan mevcut binalarda olduğundan daha ucuzdur.

Bununla birlikte, daha ucuz çözümler mevcut binalara, özellikle kapı ve pencerelerin açılmasıyla binaya giren dış hava miktarını azaltarak veya bir giriş odası sağlayarak uygulanabilir. Tüm binalarda, etkili ısıtma yönetimi aşağıda açıklanan tasarrufları sağlayabilir.

 

2. Aynı anda ısıtma ve havalandırma kullanımını önleyin

En etkin kontrol sistemleri, dağıtım devresinin bir bölümünü tamamen kapatabilir, ısıtma ve soğutma sistemlerinin aynı anda çalışmasını önlemek için ayarlanabilir ve binaya uygun varsayılan ayarları kullanabilir.

Örneğin, zaman anahtarları, belirli saatlerde (bir vardiyanın başlamasından bir saat önce ve bir vardiyanın bir saat önce bitmesi) HVAC sistemlerini açıp kapatmak için düşük maliyetli bir teknolojidir.

İyi uygulandığında, binanın termal kütlesi kısa bir süre benzer bir hava sıcaklığını koruduğu için bu durum, işgalcilere konforunu ihmal edilebilir bir etkiye sahiptir. Resmi tatiller de programlanabilir, böylece yıllık çalışma süreleri azaltılır. ‘Akıllı’ zaman anahtarları, işletim süresini daha da düşürecek şekilde optimum çalışma süresini belirler.

 

 

3. Isıtma sistemlerinin yanlış kullanılması yasaktır.

Isıtma sistemlerinin yanlış kullanımından kaçınmak için üç ipucu var 

İpucu # Ticari, endüstriyel veya idari faaliyetleri barındıran tüm binalarda, ısıtma dönemlerinde 20 ° C ila 22 ° C arasındaki bir sıcaklık aşılmamalıdır . Sıcaklık ayarları, hastanelerde ve sağlık merkezlerinde mutlaka daha yüksektir, spor salonlarında ve spor salonlarında daha soğuk ortam sıcaklıkları mümkündür.

İpucu # 2 Pencerelerin açılmasını (hem büyü hem ısınma dalgaları sırasında) önleyin veya sınırlandırın veya kapalı kalan pencerelere bağlı olarak ayrı ısıtma (ve soğutma) sistemleri yapın.

İpucu 3 Isıtma yapmayın veya gerekirse dondurucu, boş veya kısmen işgal altındaki binaları (depolama ve servis alanları) hemen altında tutun. Bireysel ofisler, odalar vb. Için lokal ısıtmanın veya havalandırma deliklerinin açılmasının bir varlık detektörü ile kontrol edilmesi mümkündür.

 

4. Isı jeneratörlerinin çıkışını optimize edin

Isıtma sistemleri bireysel veya merkezi olabilir.

Bireysel sistemler genel olarak binanın her alanını (ofisler, odalar, ortak alanlar) ayrı olarak ısıtan elektrikli radyatörleri (konvektör, radyant veya üfleyici tipi) kullanırlar. Bununla birlikte, bir elektrikli radyatörün verimliliği% 100 olmasına rağmen (kullanılan tüm enerji binalarda ısıya dönüştürülür) bu tür ısıtma nadiren en ekonomiktir.

Etkili olabilmesi için , bir oda artık kullanılmadığında ısıtmayı kapatacak şekilde kontrol edilmelidir.

Merkezi sistemler , bir ısı üreteci (kazan) ve bir dağıtım sistemi içerir. Bir tedarikçiden ısı satın alındığında, enerji sıcak su boruları vasıtasıyla iletilir ve faturalama amacıyla termal ölçüm kullanılır.

Diğer durumlarda, binada bulunan bir kazanda ısıl enerji oluşur. Tam olarak verimli olabilmek için, bir kazan kesinlikle yeni tasarıma sahip olmalı ve nitelikli personel tarafından ayarlanmalı ve bakım yapılmalıdır.

Verimliliği, CO2 seviyesini ve egzoz gazlarının sıcaklığını izleyerek yakıt türüne bakılmaksızın ölçülebilir .

 

5. Isı pompalarını kullan

 

Isı pompaları tek başına veya kazan kaynağına bağlı olarak kullanılan bir kazan ile kombinasyon halinde kullanılabilir.

Isı kaynağı çevredeki hava olabilir, ancak bu durumda buzlanma nedeniyle pompa belli bir sıcaklığın altında etkili bir şekilde kullanılamaz. “Hava-su” veya “hava-hava” ısı pompaları bu nedenle sezon ortasında sıklıkla kullanılır ve en soğuk zamanlarda kazan devrilir.

Isı kaynağı, mevcut olduğu takdirde yeraltı suları (bkz. Aşağıda şekil 2) veya toprak altı olabilir. Isı pompaları bu durumda “su-su” tipindedir ve dış sıcaklık ile sınırlandırılmadığı için çok daha geniş bir kullanım aralığına sahiptir.

Not :  Isı pompasının etkinliği, belirtilen sıcaklık koşullarında verilen termal enerjinin kompresörün (ve muhtemelen fanın) tükettiği elektrik enerjisine oranı olan performans katsayısı (COP) ile ölçülür.

Bir “hava-su” ısı pompasının COP’si, hava sıcaklığına bağlı olarak 2 ila 3.5’tir . Bir “su suyu” ısı pompası 3 ila 5 COP elde edebilir.

6. Güneş enerjisi ile ısıtma

Bu çözüm iki zorluk getiriyor: güneş panellerinin yerleştirilmesi için iyi bir maruz kalma (yönlendirme) gerektiriyor ve ısınmanın durumu doğal olarak havadaki farklılıklara bağlı. Isıtma sistemlerine ek olarak kullanılabilir.

 

7. Isıtma devrelerini izole edin

Termal enerjinin çeşitli binalara bir su veya hava devresi vasıtasıyla dağıtıldığı merkezi bir ısıtma sistemi söz konusu olduğunda, borular boyunca ısı kaybını azaltarak enerji tasarrufu yapmak da önerilir. Özellikle ısıtılmamış alanlarda (kanal, kazan daireleri, servis alanları) su borularını veya hava borularını izole etmek esastır.

Pompa veya fanların elektrik tüketimi, gereksinimi tam olarak karşılayan bir sevk seviye sağlamak için değişken hız sürücüleri takılarak azaltılmalıdır.

8. Isıtma kontrolünü optimize edin

Isıtma kontrol sistemi, aşağıdaki şekil 3’te gösterildiği gibi minimum enerji tüketiminde kullanıcı konforunu sağlamalıdır .

Normal çalışmada, kullanılan tüm tesislerin konforlu bir sıcaklığa sahip olması gerekir. Binalar kullanılmadığı dönemlerde (gece, hafta sonları, tatil günleri) sıcaklık birkaç derece düşürülebilir.
Binaların ve içindekilerin hasar görmesini önlemek için, donmanın hemen üzerindeki bir minimum sıcaklık kalıcı olarak muhafaza edilmelidir.

Bu nedenle, ısıtma, işgalcilere gelmeden birkaç saat önce gelmeli ve gitmeden önce benzer şekilde kapatılmalıdır. Bu seviyeleri geçici olarak hafif bir düşüşle bile olsa, bu periyotlarda ince ayar yapmak son derece faydalıdır.

Binanın çeşitli bölümlerinin sıcaklığını bağımsız olarak düzenlemek mümkün olan binaların işgali, böylece kullanılmayan odaları veya yalnızca aralıklı olarak kullanılan odaları önlemek.

Binadaki ısı kaybını tahmin etmek için dış iklim (dış sıcaklık, rüzgar, güneş ışığı).

Güneş ışınımı ile sağlanan “ücretsiz katkı” , mevcut olanların metabolizması (yaklaşık 75 W / kişi) ve süreçler (örneğin pişirme) ve iç aydınlatma tarafından üretilen ısı. Bu ücretsiz katkı, dahili termostatlar tarafından hesaba katılır.

Son olarak, kullanıcı konforunu iyileştirmek için, her ofis için ayrı ayrı sıcaklık ayarını yapabilmek arzu edilir . Ayarlama, ya su dolu bir radyatörü kontrol eden bir termostatik valf ya da hava akışını kontrol eden bir kepenk vasıtasıyla yapılır.

► Isıtma sistemlerinde enerji verimliliğini artırmak için 8 kural

Etiketler: / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.