$ DOLAR → Alış: 5,31 / Satış: 5,33
€ EURO → Alış: 6,03 / Satış: 6,05

Kalsiyum İçeren besinler Nelerdir?

Kalsiyumda Yüksek Gıdalar

Hepimiz sağlıklı kemikler ve dişler için, yaşımıza göre belirli oranlarda kalsiyum almamız gerekir.Yetişkin bir insanın vücudunda 1.2 kg kalsiyum bulunur, bu vücut ağırlığının yaklaşık %2’sini oluşturmaktadır.

 Kalsiyumun büyük çoğunluğu kemik ve dişlerin yapısında, geri kalanı yumuşak dokularda ve az miktarı da vücut sıvılarında bulunur. Kalsiyumla birlikte kemiğin yapısında magnezyum, flor, çinko ve sodyum gibi mineraller de vardır. Besinlerimiz ile aldığımız kalsiyumun ancak %30-40’ı emilebilmektedir. Emilemeyen kısım ise dışkı, idrar az miktarda da deri ve saç ile atılır.

Kalsiyum insan vücudunda en çok bulunan mineraldir. Kemiklerimiz ve dişlerimiz vücudumuzda bulunan kalsiyumun büyük kısmını içerirler. Geri kalan kalsiyum ise sinir hücreleri, vücut dokuları, kan ve diğer vücut sıvılarımızda bulunur.

Kalsiyumun görevleri nelerdir?

  • Kemik ve dişlerin gelişimi ve sağlığının korunması için gereklidir.
  • Kanın pıhtılaşmasında rolü vardır.
  • Hücre içi uyarıların iletilmesini sağlar.
  •  Kas fonksiyonu ve sinir iletimi için gereklidir.
  •  Kalp atımının denetiminde rolü vardır.

Vücudumuzun kalsiyum gereksinmesi ne kadardır?

Kalsiyumun yeterli tüketilmesi, tüm yaş grubundaki bireyler için önemlidir. Diyet ile günlük alınması gerekli olan miktarlar aşağıdaki verilmiştir.Hızlıbir kemik gelişiminin olduğu gençlerde ve kaybın arttığı yaşlılarda, kalsiyum gereksinmesi daha fazladır. Gebelik döneminde doğacak bebeğin vücudundaki kalsiyum, emziklilik döneminde ise salgılanan sütteki kalsiyum, annenin besinlerle aldığı kalsiyumdan sağlanmaktadır.

Yaş1 mg/gün
0-6 ay 400
 7-12 ay 600
19-50 yaş 1300
 1-9 yaş 800
 10-18 yaş  1000
65 yaş ve üzeri 1200
 51-65 yaş 1200
Gebe kadın 1300
Emzikli kadın
18 yaş altı 1300
19 yaş üzeri 1000

Kalsiyumdan zengin besinlerimiz nelerdir?

Kalsiyum kaynakları belirlenirken emilmeyi etkileyen etmenlerin de birlikte düşünülmesi gerekmektedir. Kalsiyum için en iyi kaynaklar, emilebilen kalsiyumu en çok içeren besinlerdir. Bu yönden besinlerimiz; kalsiyumun en iyi, iyi, orta ve zayıf kaynakları olarak sınıflandırılabilir.

Kalsiyum  değeri yüksek iyi kaynaklar süt ve süt ürünleridir örnek olarak yoğurt, peynir, çökelek vb. gibi

Kalsiyum  değeri iyi kaynaklar; pekmez, susam, fındık, fıstık ve benzeri yağlı tohumlar, yeşil yapraklı sebzeler, kuru baklagiller ve kurutulmuş meyvelerdir.

Kalsiyum  değeri  orta derecede kaynaklar; yeşil sebzeler, yumurta, portakal, mandalina, limon, çilek gibi besinlerdir. Zayıf kaynaklar ise; tahıllar, diğer sebze-meyveler ve etlerdir. Küçük balıklar kılçığı ile birlikte yenildiğinde kalsiyumdan zenginleşir. Kemikler kırılıp sirke ile kaynatıldığında, kalsiyum kemiğin suyuna geçer. Kemik suyu yemeklerde kullanılarak kalsiyumdan yararlanılabilir

 

En iyi kalsiyum kaynakları

Besinler (mg/100g) Besinler (mg/100g)
 İnek sütü (Yağsız)  123  Beyaz peynir-Urfa  438
 İnek sütü (Yarım yağlı)  122  Krem Peynir (Sade)  80
 İnek sütü (Yağlı)  119  Kars Tipi  731
 Yoğurt ( Yarım yağlı)  120  Cheddar  721
 Yoğurt Yağlı  111  Kaşar Peyniri  700
 Beyaz peynir (Yağsız)  96  Rokfor  662
 Beyaz peynir Yağlı  162  Çökelek Kuru  505
 Beyaz peynir-Edirne  437  Otlu Peynir  497

Laktoz intoleransı nedir?

Süt ürünleri beslenmemizde kalsiyumun en önemli kaynağıdır. Bazı bireylerin vücudunda, sütün doğal şekeri laktozun sindirimi için gerekli olan laktaz enzimi yeterince yapılamaz. Eğer bu kişiler çok fazla süt içerlerse midede kramp, gaz ve diyare (ishal) şikayetleri görülür. Laktoz intoleransı farklı şiddette oluşabilmektedir. Bazı kişiler sütün az miktarlarını tolere edebilirken, bazıları sadece yoğurt ve peyniri tolere edebilmekte, bazıları ise hiç bir süt ürününü tüketememektedir. Laktoz intoleransı olan bireylerde, diğer besinler ile kalsiyum gereksinmesinin karşılanması oldukça
zordur.

Kaynak:sbu.saglik.gov.tr

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ