$ DOLAR → Alış: 5,52 / Satış: 5,55
€ EURO → Alış: 6,26 / Satış: 6,28

Karbon Fiber Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Karbon Fiber Nedir

İnsanların kültür ve gelir seviyelerinin artması ile tekstil sektöründen beklentileri de değişmiştir. Amaç, örtünmek olmaktan çıkmış, konfor ve üstün özelliklere sahip ürünlerin kullanılması durumuna gelmiştir.

Karbon fiber veya karbon elyaf, Arapça dilinden gelme olan, teknoloji ürünü olan ipliksi türü bir maddedir. Ana bileşimleri Karbonlaşmış akrilik elyaftır (Orlon), katran ve naylondur. Karbon fiberin yapısı, çelikten 4,5 kat daha hafif olmasına rağmen 3 kat daha dayanıklıdır. Karbon fiber, naylon gibi esnek ve orlon gibi de orta derecede dayanıklı değildir. Daha sert ve çok daha dayanıklıdır.

Karbon fiberin üretimi

Orlon, naylon, katran ile bazı başka yan maddelere türlü fiziksel ve kimyasal uygulamalar ile “Karbon fiber” adı verilen madde oluşturulur. Katran maddesi ve orlon maddesinin kullanımına göre karbon fiber türü ikiye ayrılır; Katran temelliler ve PAN (Orlon’a “PAN” denmektedir) tabanlı karbon fiber. Katran temelli karbon fiber üretimi dünya üretiminde %6 iken, PAN temelli karbon fiber üretimi %94’ü bulmaktadır. Katran temelli üretimi özellikle Japonya PAN temelli üretimi ise ABD tarafından tercih edilmektedir.

Bunun sonucu olarak da yeni materyallerin üretilmesi veya mevcut materyallerin özelliklerinin iyileştirilmesi üzerine çalışmalar yapılmaktadır.Teknolojinin gelişimi sonucu üretim sırasında yüksek hızlara çıkılması nedeniyle hafif ve yüksek mukavemetli materyallerin kullanımı gerekmektedir. Hafif ve yüksek mukavemete sahip olma özelliği, kompozit materyaller ilesağlanabilmektedir. Kompozit malzemelerde değişik ham maddeler kullanılmaktadır, düşük yoğunluk ve yüksek  mukavemet değerleri nedeniyle karbonlifleri kompozit materyallerde oldukça fazla kullanım alanı bulmaktadır.

Karbon fiberlerin kullanımı

Karbon fiber üretimi dünya üzerinde gittikçe artmaktadır. Dünyada sadece 8 ülke, karbon fiber üretebilmektedir. Bu ülkeler; Japonya, ABD, Almanya, İran İslam Cumhuriyeti, Fransa, İngiltere, Macaristan ve Tayvan’dır.

Ancak dünyada karbon fiber üretimi yapan iki firma vardır ve bu firmaların biri Japon, diğeri de Amerikalıdır. Dolayısıyla karbon fiber üretim teknolojisine sadece Japonya ve ABD sahiptir. Türkiye, karbon fiber üretimini kendisi yapabilmekte olan 3. ülkedir ve karbon fiber üretim miktarında dünya 8.’si durumundadır. 2009 yılında Türkiye, 40 bin ton kadar karbon fiber üretti ve bundan 1.5 milyar dolar kâr etti.

Karbon fiber üretimi için birçok dünya kuruluşu rekabet içerisindedir. Karbon fiber, geleceğin teknolojisi olarak görülüyor. Şimdilik uzay araçlarında, uçaklarda, gemilerde, motorlarda, çok dayanıklı olması gereken diğer yüzeylerde vs. kullanılıyor ama gelecekte kullanım alanı çok daha genişleyeceği düşünülüyor. Bu nedenle karbon fiber üreten kuruluşlar, karbon fiberin nasıl yapıldığını tam olarak açıklamıyor.

Karbon  Özellikleri Nelerdir?

Karbon lifi üretimi sırasında yüksek sıcaklıklar sayesinde karbon olmayan elementler gaz fazına geçerek ortamdan uzaklaşmaktadır. Bu şekilde lif üretimi için kullanılan hammaddenin erimeden önce ayrışmasını sağlamak için stabilize edilmektedir. Karbon bağlarını koparmak için yeterli enerji karbonizasyon adımında sağlanamadığından bu aşamada karbon liflerinde pek çok zarar meydana gelmektedir.

Grafitizasyon işlem sıcaklığı olan 2500-3000C’a kadar karbon lifleri oldukça stabildir. Karbon lifi üretimi sırasındaki gaz uzaklaşması lif çapındaki azalma ve ağırlık kaybı ile karakterize edilmektedir. İşlem koşulları ve hammadde cinsine bağlı olarak ağırlık kaybı %40-90 arasında değişmektedir. Mikroskopik seviyede karbon lifleri oldukça heterojen mikro yapıya sahiptir. Literatürde karbon liflerinin yapısını karakterize eden pek çok model verilmektedir.

 

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ