DOLAR: 4.04 TL
EURO: 5.00 TL

Klima nedir ? nasıl çalışır?

11 ay önce
71 kez görüntülendi


Klima nedir ? nasıl çalışır?


Klima kısaca ihtiyaca ve kullanım amacına göre bulunduğu kapalı ortamın havasını​n soğutan ve kullanma amacına göre nemini alan cihazlara ima denir . Günümüzde klimalar dört temel görevi yerine getirmek için tasarlanmışlardır .
1. Soğutma
2. Isıtma
3. Nem kontrolü
4. Havanın değişimi

Klimanın tarihine baktığımızda ilk klima
Lithographing and Publishing adlı matbaa şirketinin yaşadığı baskı esnasında ısı ve nem değişimi yüzünden kağıdın genleşmesi ve büzüşmesi yüzünden baskıda bir çok sorunla karşılaşıyordu .
Bu gibi sorunları ortadan kaldırmak için Willis H. Carrier tarafından 17 Temmuz 1902’de bu şirket için dünyanın ilk kliması yapılmış oldu .
Günümüz klimalarını baktığımızda devasa boyutlardaki bu cihaz tam olarak 30 ton ağırlığa sahipti.

1902’den günümüze kadar geçen zaman süresince geliştirilen klima bugün bir çoğumuzun evi ve iş yerinde bulunurken Lüks olmakdan çıkıp günümüzün ihtiyaçlarından biri halini almıştır .

Klima nasıl çalışır ?

Bölünmüş bir sistemde, kompresör soğutucu akışkanı dış üniteden yoğunlaştırır ve dolaştırır ve gazdan sıvıya dönüştürür.

Sıvı, daha sonra kapalı evaporatör bobini veya soğutma bölmesinden geçirilir.
İç ünitede bulunan fan evaporatör kanatçıklarını geçmek için iç havayı dolaştırır. Evaporatörün metal parmakları termal enerjiyi çevresindeki hava ile değiştirir.

Orada , soğutucu sıvıdan buhar haline dönüşerek çevredeki havadan gelen ısıyı kaldırır. Isı havadan çıkarılırken hava soğutulur ve evin içine geri üflenir.

Bu noktadan sonra, kondansatör veya dış ünite soğutucu buharını bir sıvının içine geri döndürerek herhangi bir ısıyı geri getirir.
Sıvı buharlaştırıcıdan tekrar çıktığı zaman serin, düşük basınçlı bir gazdır ve sonuçta tekrar tekrar yolculuğuna başlamak için kondansatöre geri döner. Bu işlem istediğiniz soğutma sıcaklığına ulaşana kadar tekrar tekrar devam eder.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık