$ DOLAR → Alış: 5,99 / Satış: 6,01
€ EURO → Alış: 6,82 / Satış: 6,85

Kondansatör(Kapasitör) Nedir?

  • 05.12.2017
  • 175 kez okundu

Kondansatör(Kapasitör) Nedir?

Kondansatör veya Kapasitör, bir çift yakın mesafeli iletken (“plakalar” olarak adlandırılır) arasındaki elektrik alanına enerji depolayabilen bir elektrikli cihazdır. Voltaj kapasitörüne uygulandığında, eşit büyüklükte, ancak zıt kutupluluklı elektrik yükleri her plakada birikir. Elektrik devrelerinde enerji depolama aygıtları olarak kullanılırlar. Ayrıca, yüksek frekanslı ve düşük frekanslı sinyalleri ayırt etmek için kullanılabilirler ve bu da onları elektronik filtrelerde kullanışlı hale getirir.

Kapasitörler bilgisayar devresi, TV’ler ve hatta kameralar için flaş üniteleri gibi modern hayatta birçok önemli öğenin gelişimine izin verdi.

Kondansatör nedir ne demektir?

Kapasitör’ün icadı

Ekim 1745’de Pomerania Ewald Georg von Kleist (1700-1748), kaydedilen ilk kapasitörü icat etti: cıva gibi iletken bir sıvı içeren, sıvıya demir bir çivi veya tel yerleştirilen bir cam kavanoz. Cihazın sürtünme makinesiyle elektriklenmesinden sonra cihazın şarj seviyesini koruyabileceğini tespit etti. Çivi ile ruhları tutuşturabileceğini iddia etti.

Ocak 1746’da, Kleist’in keşfi yaygın olarak bilinmeden önce, bir Hollanda fizikçi Pieter van Musschenbroek (1700-1748) bağımsız olarak benzer bir kondansatör icat etti. Van Musschenbroek’in çalıştığı Leyden Üniversitesi’nden sonra Leyden kavanozu seçildi. Daniel Gralath, olası toplam depolanan şarjı artırmak için birkaç kavanozu “pil” e paralel olarak birleştiren ilk kişidir.

En eski kapasite birimi, yaklaşık 1 nF’ye eş değer olan ‘kavanoz’ idi.

kapasitörler aynı zamanda günümüzde halen kullanılmakta olan bir terim olan kondansörler olarak da biliniyordu. 1782’de Volta tarafından (İtalyan yoğunlaştırıcıdan türetilmiştir) cihazın normal izole edilmiş iletkenden daha yüksek bir yoğunluk elektrik şarjı depolayabilmesi açısından ortaya çıkmıştır. İngilizce dışındaki pek çok dilde “condensatore”, “yoğunlaştırıcı”, ” Almanca, Norveççe veya Lehçe ” Kondansatör ” veya ” yoğunlaştırıcı “gibi” yoğunlaştırıcı “türetilmiş bir kelime hala kullanılmaktadır .

 

Kapasitör tipleri

  • Metal film : Yüksek kaliteli polimer folyo (genellikle polikarbonat, polistiren, polipropilen, polyester (Mylar) ve yüksek kaliteli kondansatörler için polisülfon), yüzeyde biriken metal tabakası ile üretilmiştir . Kaliteleri ve dengeleri yüksektir ve zamanlayıcı devreler için uygundur.Yüksek frekanslar için uygundur.
  • Mika : Metal filmine benzer. Genellikle yüksek voltaj. Yüksek frekanslar için uygundur. Pahalı.
  • Kağıt : Yüksek gerilimler için kullanılır.
  • Cam : Yüksek gerilimler için kullanılır. Pahalı. Geniş sıcaklık aralıklarında kararlı sıcaklık katsayısı.
  • Seramik : Metal ve seramik katmanlarını değiştiren cipsler. Dielektriklerine bağlı olarak, Sınıf 1 veya Sınıf 2 olsun, sıcaklık / kapasite bağımlılık dereceleri değişir. Çoğunlukla (özellikle sınıf 2) yüksek yayılım faktörü, yüksek frekanslı dağılım katsayısı, kapasiteleri uygulanan voltaja bağlıdır ve kapasiteleri eskime ile değişir. Bununla birlikte, yaygın düşük hassasiyetli kuplaj ve filtreleme uygulamalarında büyük kullanım buluyorlar. Yüksek frekanslar için uygundur.
  • Elektrolitik : Polarize edilmiş. Yapısal olarak metal filme benzer, ancak elektrotlar çok daha yüksek yüzeyler elde etmek için kazınmış alüminyumdan yapılmıştır ve dielektrik sıvı elektrolit ile ıslatılmıştır. Yüksek toleranslara, yüksek dengesizliğe, özellikle ısıya maruz kaldıklarında kademeli kapasite kaybına ve yüksek kaçağa maruz kalırlar. Düşük eşdeğer seri direnci olan özel tipler mevcuttur. Düşük sıcaklıklarda kapasiteyi kaybetme eğilimi. Yüksek kapasite elde edebilir.
  • Tantal : Elektrolitik gibi. Polarize. Daha yüksek frekanslarla daha iyi performans. Yüksek dielektrik absorpsiyon. Yüksek sızıntı. Düşük sıcaklıklarda daha iyi performans elde edin.
  • Süper Kondansatörler : Karbon aerojel , karbon nanotüpler veya yüksek oranda gözenekli elektrot malzemelerinden üretilmiştir. Son derece yüksek kapasite. Şarj edilebilir pil yerine bazı uygulamalarda kullanılabilir.

► Kondansatör(Kapasitör) Nedir?

Etiketler: / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.