$ DOLAR → Alış: 5,99 / Satış: 6,01
€ EURO → Alış: 6,82 / Satış: 6,85

LED LCD Ve OLED Arasındaki Farklar Nelerdir?

  • 25.04.2017
  • 2.659 kez okundu

LED LCD Ve OLED Arasındaki Farklar Nelerdir?

İlk OLED televizyon 2013 yılında piyasaya daha güzel siyah renkler ve muhteşem renk kalitesi ile sunuldu fakat LCD televizyonlara göre düşük kalan parlaklık seviyesi nedeniyle ve ayrıca LCD rakiplerinden çok daha yüksek olan fiyatıyla piyasada kendine çok yer bulamadı. Şimdilerde ise OLED ekranların parlaklıkları daha tatminkar düzeyde ve fiyat farkı da azalmış durumda. Buna rağmen LCD ekranlar bazı avantajlara sahip. Gelin biraz bu farklara göz atalım.

Öncelikle LED ne demek ona bakalım.

LED kısaltmasının açılımı light-emitting diode demek. Türkçe karşılığı ise ışık yayan diyot oluyor. Bunun açıklaması ise yarı iletken üzerindeki elektron hareketi ile ışık oluşturan katı-hal aygıt demek. LED teknolojisinden bahsetmemizin nedeni artık LCD ekranlarda arka aydınlatmayı flöresan ya da mini ampüller yerine LED’lerin sağlıyor olması. Ekstra aydınlatma katmanına ihtiyaç olmaması LCD ekranları inceltmiş ve daha da parlak hale getirmiştir. Fakat LED’ler televizyonlarda tekli piksel olarak kullanılmak için yeterince küçük değiller. Bu nedenle de LCD televizyonlarda belirli küçük piksel kümelerini aydınlatan LED’ler bulunmaktadır.

Şimdi de OLED teknolojisine göz atalım.

Aslında LED’den farkı bu teknolojide organik ışık yayan diyotların bulunması. Burdaki mantık ise ışık oluşturmak için gelen elektrikle birlikte organik bileşenlerin tepkime oluşturuyor olması. Mantıken arada çok farklılık yok ama OLED ekranlar LED-LCD ekranlardan çok daha ince üretilebiliyor. Hatta OLED teknolojisi kolaylıkla esnetilebiliyor yani kağıt gibi kıvrılabilen katlanabilen hal alabiliyorlar.

LED ekranlarda LED’lerin tek tek piksel aydınlatmasında kullanılamadığını belli bir küme pikselin bir LED tarafından aydınlatıldığını söylemiştik. OLED ise bunun aksine tek tek piksel olarak kullanılabiliyorlar. Parlamaları ve sönmeleri tamamen birbirinden bağımsız gerçekleşebiliyor bu nedenle özellikle siyah renklerde tamamen siyah elde edebiliyoruz.

LED ve OLED hakkındaki açıklamalrın ardından şimdi de özelliklerini karşılaştırmaya başlayalım.

Siyah Düzeyi

Ekranların derin ve karanlık siyahlar oluşturabilme yetenekleri yüksek kalitede görüntü elde edebilmeleri için çok önemli bir faktördür. Daha koyu siyahlar daha yüksek kontrast ve daha zengin renk sağlar. Bunun sonucunda ise daha gerçekçi ve büyüleyici bir görüntü ortaya çıkar. Siyah düzeyine göre bakarsak OLED ekranların başarısı gerçekten muhteşem.

LCD-LED ekranlar LCD panelin arkasındaki LED aydınlatma ile çalışırlar. Gelişmiş kapanma teknolojisine rağmen geçmişte LED ekranlar koyu siyahlar oluşturmakta çok zorlandılar. Çünkü yarısında siyah renk oluşması gereken LED’in aydınlattığı tüm pikseller arkasındaki LED’in sönmesi ile karanlıkta kalıyor ve bu da açık olan alanla karanlık olan alan arasında sis benzeri bir görüntü oluşturuyor.

OLED ekranda ise her bir LED bir piksel oluşturduğu için sadece gereken pikseller kapanıyor ve muhteşem siyahlar oluşuyor.

Siyah düzeyinde kazanan OLED

Parlaklık

LED-LCD ekranlar parlaklık konusunda çok bariz başarıya sahipler. Yüksek parlaklık konusunda quantum dots sayesinde LED’ler çok daha parlak olabiliyorlar.

OLED piksellerde ise durum daha farklı. OLED piksellerin parlaklaşması demek ömürlerinin kısalması demek. Ayrıca çok parlak halden tamamen siyaha dönüşmeleri gecikmeli gerçekleşiyor. Günümüz OLED ya da LED-LCD televizyonlarında yeterli düzeyde parlaklık sağlanabiliyor fakat televizyonun konumlanacağı alan LED ya da OLED seçiminde önemli bir etken. Karanlık ortamlarda OLED ekranlar LCD-LED ekranlardan daha başarılı fakat aydınlık ortamlarda ise durum tam tersi oluyor.

Parlaklık için kazanan LED-LCD.

Renk boşluğu

LED ekranlar quantum dots sayesinde daha berrak arka ışık sağlıyor ve böylece LED ekranların renk tutarlılığı, renk parlaklığı ve renk düzeyi OLED ekranlarla aynı seviyeye geliyor. Böylece bu kategoride kazananımız yok. LED ekranlar da OLED ekranlar da yeterli renk seviyelerini sağlıyor.

Tepki süresi ve donma

Tepki süresi diyotların açık konumdan kapalı konuma geçişindeki hızı ifade eder. Hareketlerdeki bulanıklaşmanın önlenmesi için düşük tepki süreleri gereklidir.

LCD ekranlardaki diyotlar hem daha yavaş hem de bir küme pikseli aydınlatan LED’lerden oluştuğu için açıktan kapalıya geçiş OLED ekranlardan daha yavaş. OLED ekranlar çok daha hızlı tepki sağlamaktadır.

Donma açısından bakarsak markaların kendilerine göre geliştirdikleri teknolojiler OLED ekranlardaki donmaları en aza indirmekte. Aynı şekilde LED ekranlarda da donma da üreticiye ve modele göre değişmekte.

Tepki süresi açısından kazanan OLED.

Bakış açısı

LED ekranlara bakış açısı değiştikçe renk kalitesi ve parlaklık oldukça düşmekte. IPS özellikli LCD ekranlar standart LCD ekranlardan çok daha iyi görüş açısı sağlasa da OLED ekranlar 84 dereceye kadar bakış açısı sağlarken LCD ekranlar 55 dereceye kadar bakış açısı sağlıyor.

Bakış açısı genişliği en yüksek olan OLED ekran bu kategorinin kazananı.

Boyut

Artık OLED ekranlar da büyük boyutlarda üretilebiliyor fakat 100 inç ve üzeri ekranlarda LCD daha çok kullanılıyor.

Boyut kısmında kazanan LCD-LED

Kullanım ömrü

OLED ekranlar çok daha kısa sürede parlaklıklarını yitiriyorlar. Markaların bazı teknolojileri bunu uzatabilse de kullanıma bağlı olarak OLED’in zaman içinde kaybı LED ekranlardan çok daha yüksek.

Kullanım ömrü açısından LCD-LED ekranlar daha başarılı

Güç Tüketimi

OLED ekranlar çok ince ve fazladan aydınlatmaya ihtiyaç duymuyorlar. Bu sayede de ihtiyaç duyulan enerji de azalıyor.

Fiyat

Çok kısa bir süre öncesine kadar fiyat bakımından LCD ekranlar ile OLED ekranlar arasında bariz yüksek bir fark vardı. Şimdi bu fark oldukça azalmış olsa da fiyat performans karşılaştırmasında LCD ekranlar daha uygun fiyatlarla satılıyor. Yani aynı fiyata düşük kaliteli bir OLED ya da normal kalitede bir LED televizyon alabilirsiniz.

Fiyat bazında kazanan LCD-LED ekranlar.

Sonuç olarak resim kalitesi açısından OLED ekranlar LED ekranlara üstünlük sağlıyor. Ayrıca OLED ekranlar daha ince daha hafif, daha geniş görüş açılı ve daha enerji tasarruflu. Fakat yine de LCD ekranlardan pahalılar. Fiyat performans açısından LCD ekranlar kazansa da OLED ekranlar LCD ekranlardan daha kısa sürede daha çok geliştiler.

► LED LCD Ve OLED Arasındaki Farklar Nelerdir?

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.