$ DOLAR → Alış: 4,71 / Satış: 4,73
€ EURO → Alış: 5,46 / Satış: 5,48

Madrid’i Tanıyalım

  • 12.06.2018
  • 43 kez okundu

Madrid Nasıl Bir Şehirdir?

Madrid, 3,3 milyonluk nüfusu ile İspanya’nın en büyük şehri ve aynı zamanda ülkenin başkentidir. Aynı ismi taşıyan özerk bölgenin sınırları içerisinde (Comunidad de Madrid) toplam da 6,5 milyon kişi yaşamaktadır. Şehir sahip olduğu caddeleri, plazaları, tarihi yapıları ve anıtları ile birinci sınıf sanat galerileri ve müzeleri sayesinde, etkileyici bir kültürel ve mimari mirasa sahiptir. Madrid şehri ayrıca şafak vaktine kadar devam eden gece hayatı ve gastronomik lezzetleri ile de ünlüdür.

Madrid nerede?

Madrid, İber Yarımadasının coğrafi merkezinin kuzeydoğusunda, İspanyol Kastil Platosunun merkezinde (Meseta’nın Merkezi) ortalama 650 metre yükseklikte bulunmaktadır. Neredeyse tüm ünlü turistik bölgeler şehir merkezinde toplanmıştır. Bu önemli turistik merkezler arasında: Puerta del Sol, Plaza Mayor, Palacio Real ve Plaza de Colón’un da bulunmaktadır. Madrid’in en büyük caddeleri Gran Via, Calle de Alcalá ve Paseo de la Castellana’dır.

Madrid iklimi

Madrid’in iklimi karasal iklimdir; genellikle kuru ve bazende aşırı kurak olabilmektedir. Madrid’de, sürekli güneşli, karakteristik olarak, sıcak ve kuru bir yaz mevsimi ile aynı derecede soğuk, ve geceleri don olaylarının yaşanabildiği, ara ara kar yağışlı bir kış mevsimi görülmektedir. İlkbahar ve sonbahar ise nispeten daha yumuşaktır ve yağışlar en çok bu mevsimlerde yoğunlaşmıştır. İlkbahar ve sonbahar mevsimler kesinlikle şehri ziyaret etmek için uygun olan en iyi zamanlardır, özellikle de Nisan, Mayıs, Haziran, Eylül ve Ekim ayları. Yaz aylarında çok az miktarda bir yağış görülmektedir. Kış aylarında ise çok daha az miktarda yağış görülmektedir. Madrid’de kış aylarında düzensiz kar yağışları görülmektedir. Ancak, bu kar yağışları, genellikle, yalnızca birkaç gün sürmektedir. Ancak şehrin yakınlardaki dağlarda bol miktarda kar yağışları görülmektedir. 

Madrid tarihi

Madrid’in sahip olduğu kültür (Madrid Kültürü), İspanyol İmparatorluğu’nun merkezi olmasından dolayı, Kraliyet Tarihi tarafından domine edilmiştir. Kraliyet Sarayı, İspanyol Monarşisi tarafından kullanılan büyük saraylar ve binalar, devasa katedraller ve kiliseler, tıpkı Orta Çağ mimarisi gibi, Madrid’in tarihi dokusunu zenginleştirmektedir. Günümüzde ise Madrid, Berlin veya Londra gibi, kozmopolit bir şehirdir. Madrid yeni mimari eserler, yeni bir yaşam tarzı ve yeni bir kültür ile doludur.

İspanyol başkenti olan Madrid, çoğu İspanyol için farklı “düzen” anlamına sahiptir. 2. Cumhuriyet (1931-1936) döneminde Madrid yeni fikirlerin canlandığı (ortaya çıktığı) bir şehir olmuştur.

Franco Diktatörlüğü’nün başkenti haline gelmesi (1939-1975) nedeni ile, şehir pek çok İspanyol için, hala İspanya’nın muhafazakâr bir bölümünü temsil etmektedir. Bununla birlikte, kent ünlü Movida hareketinin de, İspanya’da 80’ler de ortaya çıkan ve ünlü yönetmen  Pedro Almodóvar karakteristiğini belirlediği merkezi olmuştur. Bu dönemin mirası aslında hala şehir merkezinde halen görülebilmektedir. İspanya’nın en liberalleri ve en renkli çevrecilerini barındıran partiler bulunabilmektedir. Şehir aynı zamanda geylere (eş cinsellere) göstermiş olduğu büyük hoşgörü ile de bilinmektedir.

Madrid’de yaşam

Madrid'i tanıyalım

Kendilerini Madrileños ya da daha geleneksel ve günümüzde nadiren kullanılan tanımı ile “gatos” (kediler) olarak ifade eden Madrid vatandaşları, iklimden oldukça etkilenen günlük bir rutin ile yaşamaktadırlar. Yazın, gün içerisindeki yüksek sıcaklıklar nedeniyle bazı vatandaşların serinleyebilmek için ara verdikleri siestalar halen görülebilmektedir. Ancak Madrileños bu büyük lüksü genellikle tatil günleri ve hafta sonları karşılamaktadırlar.

Çoğu mağaza gün boyunca açıktır; sadece küçük mağazalar siesta sırasında sık ​​sık kapanmaktadır. Batılı yaşam tarzlarından etkilenenler ve çalışanlar, bu uzun molaya riayet etmemeyi tercih etmektedirler ve genellikle sabah 9 ile akşam 6-7 arası çalışmaktadırlar. Bununla birlikte, yaz aylarında, birçok ofiste, çalışanların sabah 8’de başlayıp öğleden sonra saat 3 de (çoğunlukla öğle yemeği için kullanılan 1-2 saatlik standart molası olmadan) çalışmayı sonlandırmaları gerektiren bir yaz programı uygulanmaktadır.

Ofisler genellikle hafta sonu kapanır, ancak işletmeler genellikle Cumartesi sabahları açıktır (şehir merkezinde, öğleden sonraya kadar açık kalırlar). Çoğu bakkal (veya manav) pazar günleri kapalıdır, ancak “kültür” (kitaplar, müzik vb.) Ile bağlantılı bazı büyük zincirler ve mağazalar günün her saati açıktır ve hepsi de ayın ilk Pazar günü açık olmaktadırlar. Puerta del Sol bölgesindeki mağazalar ve işletmeler ise her gün açıktır.

Madrid’de otobüs ve metro konusunda çok modern ve ayrıntılı bir ulaşım ağı vardır. Kent, bazı büyük Avrupa şehirlerinin aksine son derece temizdir. Kaldırımları ve sokakları temizleyen, parlak sarı renkli yelekler giyen, temizlik işçileri her zaman  görülebilmektedir. Ancak, büyük şehirlerin çoğunda olduğu gibi, sokakları kaplayan önemli sayıda serseri ve dilenci nüfusu bulunmaktadır.

Madrid, Avrupa’nın en büyük ve en kozmopolit şehirlerinden biridir. Batı Afrikalılar’a, Kuzey Afrikalılar’a, Avrupalı diğer milletlere, Çinliler’e, Hintliler’e, Filipinliler’e, Pakistanlılar’e ve (özellikle) Latin Amerikalılar’a ait topluluklar şehirdeki en belirgin topluluklardır.

Madrid’de yapılacak şeyler

Madrid de barlar ve lokantalar konusunda ücretsiz bir şekilde bilgiler bulabileceğiniz çok sayıda İngilizce dergi (süreli yayınlar) bulunmaktadır. ”PopGuide Madrid”, Madrid’in önde gelen, İngilizce ve Almanca hazırlanan, yaşam dergisi dergisi olup, Madrid’in sunduğu en iyi ve en son filmler, moda tarzları, müzikler ve sanat özellikleri ile ilgili bilgiler içermektedir. Aylık olarak yayımlanan ”InMadrid” gazetesi ise şehirde gerçekleşen etkinliklerin anlatıldığı çok sayıda makaleye sahiptir. Daha çok, 20-35 yaşları arasındaki insanlara hitap etmeyi amaçlayan ”European Vibe” ise şehirdeki yaşamın anlatıldığı makalelerin yanı sıra, şehirdeki etkinlikler, konserler, sergiler, barlar, restoranlar ve partiler ile ilgili bilgiler de vermektedir. 

  • Círculo de Bellas Artes, C / Marqués de Casa Riera, 2 (Metro: Banco de España), ☎ +34 91 5225092. Sergiler: Salı-Cmt 11:00-14:00 17:00-21:00; Azotea: Pzt-Cuma 09:00-21:00, Cmt-Pzr ve Tatil günleri 11: 00-21: 00. Sol’dan kısa bir yürüyüş mesafesinde yer alan ve kar amacı gütmeyen bir kültür merkezidir. CBA , şehirde düzenlenen, film, müzik, sanat gösterileri, dans ve tiyatro, gibi daha birçok etkinlik ve şov konusunda geniş bir yelpaze sunmaktadır. Sunduğu aktivitelerin tam listesini görebilmek için İnternet sitesine (İspanyolca) bakabilirsinizŞehrin muhteşem panoromik manzarasını, binanın tepesinde bulunan Azotea’dan görebilirsiniz. Giriş fiyatları ise sergiler için 4 €, Azotea için ise 4 € olarak belirlenmiştir.
  • Matadero Madrid, Plaza de Legazpi, 8 (metro: Legazpi). Genellikle Salı-Cuma 16:00-21:00, Cmt-Pzr 11:00-21:00 arası ziyaret edilebilir. Pazartesileri ise sadece ”cinetekque” ziyarete açıktır. Arganzuela bölgesinde yer alan bu eski mezbaha, 20 yüzyılın başlarında endüstriyel tuğla kullanılarak inşa edilmiş bu bina, 2000’ler de dönüştürülerek bir sanat ve kültür merkezi halini almıştır. Bina çağdaş sanat disiplinleri arasında, bir laboratuvar olarak hizmet vermesi için tasarlanmıştır. Bina da stüdyolar, sergi salonları, bir tiyatro, bir sanat evi sineması, bir kütüphane ve bir de kafe bulunmaktadır. Bu mekan kentin entel kalabalığının buluşmak için tercih ettiği önemli bir mekandır. Burada neredeyse her gün sahne performansları ve diğer etkinlikler gerçekleştirilmektedir.

► Madrid’i Tanıyalım

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.