$ DOLAR → Alış: 5,99 / Satış: 6,01
€ EURO → Alış: 6,82 / Satış: 6,85

Moleküler Hücre Biyolojisi Nedir?

  • 05.12.2017
  • 111 kez okundu

Moleküler Hücre Biyolojisi Nedir?

Hücre biyolojisi veya hücresel biyoloji (eski adıyla sitoloji , “konteynır” dan), fizyolojik özellikleri, yapısı, organelleri, çevresel etkileşimleri, yaşam döngüsü, bölünme ve ölüm dahil olmak üzere hücreleri inceleyen akademik bir disiplindir.

Hücre biyolojisinin amacı olan bir hücre , tüm canlı organizmaların yapısal ve işlevsel birimi olup bazen ” yaşamın yapı taşı” olarak adlandırılır Bakteriler gibi bazı organizmalar tek hücreli olup tek hücreden oluşur. İnsanlar gibi diğer organizmalar çok hücreli.

Hücrelerin kompozisyonunu ve hücrelerin nasıl çalıştığını bilmek, tüm biyolojik bilimlerin temelini oluşturur. Hücre tipleri arasındaki benzerlikleri ve farklılıkları takdir etmek, hücre ve moleküler biyoloji alanlarında özellikle önemlidir. Bu temel benzerlikler ve farklılıklar, bir hücre tipinin incelenmesinden edinilen prensiplerin ekstrapolasyona tabi tutulmasını ve diğer hücre tiplerine genelleştirilmesini sağlayan birleştirici bir tema sağlar.

Moleküler Hücre Biyolojisi

Canlı organizmaların çeşitliliği ( filizlere prokaryotik bakteri) ve hücrelerin çeşitliliği ( protozoa , insan beyin hücresi, devekuşu yumurtası , bitki hücresi) rağmen, hücre biyolojisi, hücrelerin paylaştığı ortak ilkeleri aydınlatmıştır. Bu benzerlikler sayısız ve temel niteliktedir. Tüm hücreler, ortak bir karbon temelli biyokimyayı paylaşıyorlar. Bütün hücreler kalıtımlarını neredeyse evrensel bir genetik kod kullanarak DNA gibi nükleik asitler üzerine kurulu olan genetik materyal aracılığıyla aktarırlar.

Her hücre, ne kadar basit veya karmaşık olursa olsun, protein üretiminde nükleik asitlerden yararlanır. Tüm hücreler, bakım, büyüme ve kendi kendine onarım için enerji kullanır ve enerji transferinin moleküler para birimi olarak adenosin trifosfat (ATP) kullanır. Bütün hücreler, fosfolipidlerin bir zarıyla kendi çevrelerinden ayrılırlar; burada, zar boyunca duyusal farkındalık ve taşıma gereksinimlerini yerine getiren binlerce protein molekülü gömülürler.

Tüm canlılardaki hücrelerin her yerde olması ve ortak ilke ve yapıları, doğanın birlik, uyum ve bağlılığını ortaya koyar. Hücre biyolojisi, hücrelerin paylaştığı ortak ilkeleri ve hücrelerin çeşitli işlevlerini nasıl yerine getirdiğini araştırır.

Hücre biyolojisi, hem mikroskopik hem de moleküler düzeyde yapılır ve hem tek hücreli organizmalar hem de çok hücreli organizmalardaki pek çok özel hücreye yayılır.

Hücre biyolojisinde yapılan araştırmalar, genetik, biyokimya , moleküler biyoloji ve gelişim biyolojisi ile yakından ilişkilidir.

► Moleküler Hücre Biyolojisi Nedir?

Etiketler: / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.