$ DOLAR → Alış: 5,99 / Satış: 6,01
€ EURO → Alış: 6,82 / Satış: 6,85

Motorlu vana nedir ?

  • 06.02.2017
  • 160 kez okundu

 Motorlu vana nedir ? Nasıl çalışır ?

motorlu vana nedir

motorlu vana nedir

Genel olarak erkezi sistemde kullanılan  motorlu vanalar  sıvının yada gazın isteıayc yada belirtilen zaman içerisinde tam yada kısmi olarak kapatan vanalardır .    motorlu vana bahlı olduğu pano yada panelden motorlu vananın üzerinde bulun dişliler , motordan oluşur  bağlı olduğu pano yada cıhazdan aldığı komut (enerji ) doğrultusunda  vanayı kapatır yada kısmı kapatır . Motorlu Vanalar iki yada üç yolu olarak  ikiye ayrılır .

 

Akış Kontrol Şekline göre vanalar;

  1. Kapama Vanaları: Akışkanın istenilen yerde olup, olmamasını kontrol ederler, akışkanların karışmasına izin verirler veya engellerler, acil durumlarda akışı keserler. Kapalı konumda belirlenmiş bir sızdırma değerini aşmamaları, açık konumda da basınç kaybını minimize etmeleri beklenir.
  2. Kısma ve Kontrol Vanaları: Debinin zamana bağlı olarak değiştirilmesi veya ayarlanması istendiğinde kullanılırlar. Elle (Manuel) veya aktüatör ile akış debisini, basıncını ve sıcaklığını düzenlerler. Ayrıca, değişen proses şartlarında, etken faktörlerin kontrolü ile, bir parametrenin sabit tutulması gibi görevleri de olabilir.
  3. İstenmeyen İşletme şartlarının önlenmesini sağlayan Vanalar: Bunların içinde en önemlileri; istenmeyen basınç artışlarını önleme ve bir hatta akışın geri dönüşünü veya bir hattan, diğer hatta akışkanın karışmasını önleme görevleridir.

 motorlu vana çalısma prensibi

 

 

► Motorlu vana nedir ?

Etiketler: / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.