$ DOLAR → Alış: 5,79 / Satış: 5,82
€ EURO → Alış: 6,59 / Satış: 6,62

New York Brooklyn Köprüsü

  • 25.08.2017
  • 197 kez okundu

Brooklyn Köprüsü’nün bilinmeyen ilginç hikâyesi


ABD’deki en eski asma köprülerden biri olan Brooklyn Köprüsü (başlangıçta New York ve Brooklyn Köprüsü ), New York’taki Manhattan ve Brooklyn bölgelerini birbirine bağlayan East River üzerinde 5.989 feet uzanıyor. Tamamlanınca, dünyanın en büyük asma köprüsü ve ilk çelik tel askı köprüsü oldu. Açılışından bu yana, New York Şehir Siluanı’nın ikonik bir parçası haline geldi.

İnşaat 3 Ocak 1870’de başladı. Brooklyn Köprüsü 13 yıl sonra tamamlandı ve 24 Mayıs 1883’te kullanıma açıldı. İlk günde toplam 1.800 araç ve 150.300 kişi geçildi. Şimdi, köprü günde ortalama 145.000 araç taşıyor.
Köprünün Doğu Nehri üzerindeki ana yayılımı 1.595 feet, altı inçtir. Köprünün inşaatı için 15,1 milyon dolar, inşaat sırasında yaklaşık 27 kişi öldü. New York’un tarihi boyunca, Brooklyn Köprüsü önemli bir dönüm noktası haline geldi.
İnşaat

Köprü, John Augustus Roebling’in New Jersey’deki Trenton’daki bir mühendislik firması tarafından tasarlandı. Roebling ve firması, Ohio , Cincinnati’deki John A. Roebling Süspansiyon Köprüsü ve Waco, Texas’taki Roebling’s Delaware Su Kemeri, Pennsylvania‘daki John A. Roebling Süspansiyon Köprüsü ve mühendislik prototipleri olarak görev yapan daha küçük süspansiyon köprüler inşa ettiler. Nihai tasarım için.

Köprü kireç taşı, granit ve Rosendale doğal çimentodan yapılmıştır. Taş küvetlerden geçen geçitlerin üstünde karakteristik sivri kemerler bulunan mimari tarz Gotiktir. 1980’lerden beri mimari özelliklerini vurgulamak için gece ışıklandırıldı.

Köprü güvertesini destekleyen açık kütük yapısının, diğer tasarımlardan daha az aerodinamik problemlere maruz kaldıkları şanslıydı. Köprü inşa edildiğinde, köprü yapımının aerodinamiği tam olarak çözülmemişti. Köprüler 1950’li yıllara kadar rüzgar tünellerinde test edilmedi; 1940’larda Tacoma Narrows Köprüsü çöktü.

Roebling, ihtiyaç duyduğu kadar altı kat daha güçlü bir köprü ve kafes sistemi tasarladı. Bundan dolayı, Brooklyn Köprüsü, aynı zamanda etrafında inşa edilen köprülerin çoğunun tarihe karıştığı ve yerini aldığı zaman ayakta duruyor. Bu, aynı zamanda, yüklenici J. Lloyd Haigh tarafından tedarik edilen kablolarda düşük kaliteli telin yerini almasına rağmen da geçerlidir. Bu keşfedildiğinde, zaten yapılmış olan kabloları değiştirmek çok geçti.

Roebling, fakir telin köprüyü gerektiği kadar altı kat daha dört kat bırakacağına karar verdi, bu yüzden sonunda 250 kablo ilavesi ile bekletildi. Köprüyü sertleştirmek için kulelerden güverteye çapraz kablolar kuruldu. Bu gereksiz olduğu ortaya çıktı, ancak farklı güzelliği için tutuluyorlar.

Brooklyn Köprüsü için bir kule planı, 1867.
İnşaat başladığında, Roebling’in ayağı bir rıhtıma düştüğü zaman bir feribotla yaralandı; Birkaç hafta içinde ayak parmaklarının kesilmesiyle tetanoz nedeniyle öldü. Oğlu Washington, onu başardı, ancak 1872’de kesonlardaki sıkıştırılmış hava içinde çalışması nedeniyle “keson hastalığı” (sıklıkla “viraj” olarak bilinen dekompresyon hastalığı) ile zorlandı. [1] Bu hastalık aynı zamanda, kesonun altındaki toprak testlerinde, ana kayanın beklenenden daha derin olduğu tespit edildiğinde, kulesinin 30 fit kısa kulenin Manhattan tarafının yapımını durdurmasına neden oldu. Bugün, Manhattan kuleyi yalnızca kumla kalıyor.

Washington’un karısı Emily Warren Roebling yardımcı oldu, mühendisliği öğrenip dileklerini sitenin asistanlarına iletti. Washington Roebling, nadiren siteyi ziyaret etti.

► New York Brooklyn Köprüsü

Etiketler: / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.