$ DOLAR → Alış: 4,71 / Satış: 4,73
€ EURO → Alış: 5,46 / Satış: 5,48

Parmak İzi Kilidi Gerçekten Güvenli mi?

  • 29.04.2017
  • 156 kez okundu

Parmak izi tarayıcısı ne derece güvenli ? 

Parmak İzi Okuyucular ne kadar güvenli ? Yapılan araştırmalarda   Android işletim sistemi ile çalışan akıllı telefonlardaki parmak izi okuyucularının iOS işletim sistemindeki kadar güvenli olmadığı söyleniyor  Günümüzde suç işleyenlerin bulunmasında etkin rol oynayan parmak izi  gelişen teknoloji sayesinde akıllı telefonlarda kullanılmaya başlandı özelikle bu yıl çıkan hemen hemen her orta ve üst segmend telefonlarda sıkça gördüğümüz  parmak izi tarayıcı (parmak izi okuyucu) yüzeysel olarak bakıldığında gerçekten telefon kullanıcılarına büyük kolaylık sağladığı tartışılmaz bir gerçek .

Fakat  diğer bir bakışla parmak izi kişiye özeldir aslında bir nevi kişinin kimliğidir diyebiliriz peki bu bilgiler kimler tarafından korunmakta yada söyle düşünürsek hemen hemen tüm telefonların İnternet‘e sürekli bağlı olduğunu düşünürsek  bu bilgilerin başkalarının kötü niyetli kişilerin ellerine geçtiği taktirde ne gibi sakıncalar doğuracağını düşünürsek  parmak izi tarayıcısı ne kadar güvenli ?  yada  parmak izi tarayıcısı ne derece güvenli ? sorusunu aklımıza getiriyor .

Telefonları korumak için pin kodlarıyla başlayan giriş yöntemi serüveni artık parmak izi okuyucularla devam ediyor. Peki bu Parmak  izi okuyucular ne kadar güvenli ?   Akıllı telefon üreticileri kullanımı kolaylaştırırken güvenliği de en üst düzeye getirmeye çalışmakta. Parmak izi okuyucular da bu çabanın bir sonucu ancak güvenli olup olmadıkları hala soru işareti. Günde en az 50 kez telefonumuzu kontrol ediyoruz ve her seferinde şifreleri tekrar tekrar yazıyoruz.

Sadece telefonun ekran kilidini açmak için değil, telefonlarla dijital ödemeleri kolaylaştırmak için de parmak izi okuyucular imdadımıza yetişti.

iPhone’da ya da Samsung S7’de parmağınızı ana ekran tuşunda kaydırarak gerçekleştirdiğiniz parmak izi okuma işleminden sonra telefonu dükkandaki ödeme okuyucusuna yaklaştırarak dijital ödemenizi gerçekleştiriyorsunuz.

 

İşlerimizi bu denli kolaylaştıran parmak izi okuyucular aslında hackerlar için veri çalmaya yarayan araçlara dönüşebilir. Eğer birileri parmak izlerinin dijital ya da matematiksel yorumlamasını çözebilen bir yöntem geliştirirse her türlü zararı verebilir.

Elektronik posta hesaplarımıza girilmesi, internet şifrelerimizin çalınması, kredi kartı bilgilerimizin çalınması, bankacılık işlemlerimizin ele geçirilmesi gibi çok büyük problemlere neden olabilirler.

iPhone üzerinde şifre güvenliğine bir göz atalım. Normalde telefonunuz kapandığında ya da uyuduğunda telefon sadece sizin belirlediğiniz şifrenin çözebileceği bir şifreleme kodu oluşturur.

Yeni nesil iPhone’larda ise şifre telefonun işlemcisinde özel bölümde depolanıyor. Girilen şifre bu şifreyle uyuşunca yani işletim sistemi ile işlemci arasındaki iletişim tamamlanınca telefonun kilidi açılıyor. İşlemcideki bu özel güvenli bölgede kullanıcının parmak izinin matematiksel bir temsili bulunuyor. Bu temsil aslında uzun bir şifre ve sensördeki parmak izi bu rakamlarla uyuşursa telefon açılıyor.

Araştırmacılara göre kullanıcıların dokundukları yerlerden elde edilen parmak izi ile sahte bir parmak izi oluşturulabilir ve böylece telefonun açılması sağlanabilir.

Çok uğraştırıcı bir yöntem gibi görünse de imkansız değil. Telefonlardaki parmak izi okuma sisteminin çökertilmesinin kolaylığı tartışılabilir. Ayrıca iPhone ve Samsung’un Prime modelleri herhangi bir şifre girmeden kameraya erişme özelliğine sahip. Hızlıca fotoğraf çekmek için güzel bir yöntemse de herhangi bir hacker kamera kontrolünü ele geçirebilir.

iPhone’un tanıdık wifi ağlarından otomatik güncellemeler yapması da yazılımsal bir açığa yol açabilir ve donanımsal bir açıkla birleştirilen bu sorun ile sistem ele geçirilebilir.

Bunun yanısıra akıllı telefon kameraları şifre girilmemişken sınırlı özelliklere sahip ayrıca sosyal medya uygulamaları gibi kamera erişimi isteyen uygulamalar üzerinden izinler kırılarak telefonun kontrolü ele geçirilebilir.

Sonuç olarak aslında parmak izi okuyucular işlerimizi kolaylaştırsa da güvenlik açıklarına yol açabiliyor.

► Parmak İzi Kilidi Gerçekten Güvenli mi?

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.