$ DOLAR → Alış: 5,99 / Satış: 6,01
€ EURO → Alış: 6,82 / Satış: 6,85

Plazma ekran paneli nedir

  • 04.12.2017
  • 130 kez okundu

Plazma ekran paneli nedir ?

Plazma ekran paneli (PDP), büyük televizyon ekranları (genellikle 37 inç veya 940 milimetre (mm) üstü) için kullanılan bir düz panel ekran türüdür. İki cam levha arasına yerleştirilen çok küçük hücreler, asal gazların ( neon ve ksenon ) eylemsiz bir karışımını tutar. Hücrelerdeki gaz elektrikle bir plazmaya dönüştürülür ve daha sonra fosforları ışık yayması için uyarır. Plazma ekranlar, hafif, düz ekranlı LCD’ler (sıvı kristal ekranlar) ile karıştırılmamalıdır, ancak çok farklı bir teknoloji ile üretilmektedir.

Plazma ekran paneli nedir ?Plazma görüntüleme teknolojisi geniş, çok ince ekranlı ekranlar ve geniş görüş açılı parlak görüntüler üretmenin avantajlarını sunar. “Kesintisiz” plazma görüntü teknolojisinin ortaya çıkmasıyla birlikte, video duvarında eşzamanlı olarak birden fazla resim görüntülemek, renk dengesini ayarlamak ve video duvarındaki çoklu girdilerin içerikleri arasında geçiş yapmak mümkün hale geldi.

Plazma ekran panelin Tarihçesi

Plazma video görüntüsü, 1964 yılında, Donate Bitzer, H. Gene Slottow ve PLATO Bilgisayar Sistemi için lisansüstü öğrenci Robert Willson tarafından Urbana-Champaign’de Illinois Üniversitesi’nde ortak olarak keşfedildi. Orijinal siyah-beyaz (turuncu, yeşil ve sarı) video görüntüleme panelleri, 1970’lerin başında çok popülerdi çünkü sağlam ve görüntüleri yenilemek için ne bellek ne de devreye ihtiyaç duyuyordu. Yarı iletken bellek CRT ekranları plazma ekranlardan daha ucuza dönüştürdüğü için bunu 1970’lerin sonlarında uzunca bir satış düşüşü izledi. Bununla birlikte, nispeten geniş ekran boyutu ve ince gövde plazma görüntüleri, onları lobilerde ve borsalarda yüksek profilli yerleşime uygun hale getirdi.

1983’te IBM , dört eş zamanlı IBM 3270 sanal makine (VM) terminal oturumunu gösterebilen 19 inç (48 cm) turuncu-siyah-siyah tek renkli ekran (model 3290 ‘bilgi panosu’) tanıttı. Bu fabrika, Stephen Globus ve James Kehoe (IBM fabrika müdürü) ile birlikte Dr. Larzer F. Weber (Dr. Bitzer’in öğrencilerinden biri) tarafından kurulan Plasmaco şirketine 1987 yılında devredildi.

Fujitsu, 1992’de dünyanın ilk 21 inç (53 cm) tam renkli ekranını tanıttı. Urbana-Champaign Illinois Üniversitesi’nde ve Japonya Broadcasting Corporation’ın (NHK) Bilim ve Teknik Araştırma Laboratuarları’nda (STRL) yaratılmış plazma ekranına dayanan ve üstün parlaklık sağlayan bir melezdi.

1996 yılında Matsushita Electrical Industries ( Panasonic ) renk AC teknolojisi olan Plasmaco ve Amerikan fabrikasını satın aldı. Fujitsu 1997 yılında ilk 107 cm (42 inç) plazma ekranını piyasaya sundu. 852×480 çözünürlüğü vardı ve kademeli olarak tarandı. [2] Ayrıca 1997’de Pioneer, ilk plazma televizyonunu halka satmaya başladı. Geçmişlerinden çok daha ince ve daha geniş alanda bulunan birçok mevcut plazma televizyonu kullanılmaktadır. İnce boyutları, büyük projeksiyon ekranlarıyla rekabet etmelerini sağlar.

O zamandan beri plazma ekranlar ekran boyutunda daha ince ve daha büyük hale geldi. Las Vegas, Nevada, ABD’de 2008 Tüketici Elektroniği Fuarı’nda dünyadaki en büyük plazma video ekranı, 180 santimetre uzunluğunda 11 boyunda Matsushita Electrical Industries (Panasonic) tarafından üretilen 150 inç (381 cm) bir ünitedir. ft (330 cm) genişliğinde ve başlangıçta 150.000 ABD doları perakende satış yapması bekleniyor.

► Plazma ekran paneli nedir

Etiketler: / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.