$ DOLAR → Alış: 5,99 / Satış: 6,01
€ EURO → Alış: 6,82 / Satış: 6,85

Ram nedir

  • 11.10.2017
  • 156 kez okundu

Random access Memory – rastgele erişimli bellek anlamına gelir
Ram nedir başka deyişlede bilgisayarda çalışılan verilerin hızlıca erişimi sağlayan parçadır.

DRAM ve SRAM olmak üzere iki ayrılmaktadır RAM’in bilgisayar içindeki verileri tutabilmesi için sürekli bir enerji ve güce ihtiyacı duyar.

Bir RAM yongasında herhangi farklı iki veriye ulaşmak için aşağı yukarı aynı süre harcanmaktadır. Buna karşılık disk ve benzerleri okunan verinin başı bulunan noktaya yakınsa az zaman, uzaksa çok zaman harcamakta ve baş konumu sürekli yer değiştirmektedir.
RAM, sabit diske göre oldukca hızlıdır. Bu yüzden hızlı bir bilgisayar sistemi, Bilgisayarın hızı ram’ın buyukluğune ve kapastesıne göre bilgisayarın hızı ilişkilendirilir. RAM kapasitesi yüksek bir makinede açtığınız 10 farklı program arasında geçiş yapmanız RAM kapasitesi düşük olana göre daha hızlı olacaktır. Çünkü yüksek RAM da program ile ilgili tutulabilecek veriler için daha fazla yer olacaktır. RAM da yer kalmadığında bu bilgiler makinenizin sabit diski üzerinden yürütülmeye başlanır.
Bu, çipe, eş zamanlama denetim devrelerine sahip olmayan DRAM belleklere göre daha karmaşık bir işlem görüntüsü sağlar.SDRAM’ler günümüzde DRAM’lerden daha hızlıdır.

► Ram nedir

Etiketler: / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.