$ DOLAR → Alış: 5,99 / Satış: 6,01
€ EURO → Alış: 6,82 / Satış: 6,85

Siber saldırılar karşısında yetersiz kalıyorlar

  • 29.12.2017
  • 1.147 kez okundu
2017 yılında gerçekleştirilen yüksek profilli siber saldırılar şirketlerin nitelikli siber güvenlik uzmanı arayışını arttırdı.

Son zamanlarda WannaCry gibi global çaptaki siber saldırılar siber güvenlik uzmanlarını düşündürdü. Uzmanlar bu tür saldırıların sektördeki eksiklikleri ortaya çıkardığını açıkladı. BT çalışanları korsan saldırıları ile baş edebilmek için daha iyi eğitim ve geliştirilmiş programlar talep ediyor. Ayrıca bu alanda çok büyük bir istihdam sorunu var. Yapılan araştırmalara göre şirketlerin BT personel ihtiyaçları son yılda %86 artmasına rağmen bu ihtiyacın sadece %16’sı karşılandı.

Geçtiğimiz Mart ayında teknoloji şirketi Three, 200.000 müşterisinin kişisel verilerini tehdit eden ciddi bir saldırıya uğradı. Bunun dışında İngiltere merkezli finans şirketi Wonga, 250.000 müşterisinin banka hesap bilgileri, telefon numaraları, e-posta adresleri gibi verilerinin tehdit eden bir saldırıya maruz kaldı. Mayıs ayında başlayan WannaCry saldırısı, siber saldırıların sadece özel şirketler, bankalar ve  finans kurumları için tehdit unsuru olmadığını gösterdi. Bu tür saldırılar terör örgütleri eliyle devlet kurumlarını da hedef alıyor.

Siber suçlarla mücadele edebilecek nitelikli profesyonel BT elemanı ve  siber güvenlik uzmanı eksiğinin bir an önce giderilmesi gerekiyor. Bu konuda hükûmetler, özel şirketler ve üniversiteler ortak bir strateji belirlemeli. Üniversitelerin bilgisayar mühendisliği bölümleri ile şirketler arasında siber staj programları oluşturulmalı.

► Siber saldırılar karşısında yetersiz kalıyorlar

Etiketler: / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.