$ DOLAR → Alış: 5,99 / Satış: 6,01
€ EURO → Alış: 6,82 / Satış: 6,85

Solucan Deliği Nedir?

  • 01.03.2017
  • 156 kez okundu

Solucan Deliği Nedir?

Solucan deliği, evren boyunca uzun yolculuklar için kısayollar oluşturabilen, uzay-zaman boyunca teorik geçitler olarak tanımlanır  . Solucan delikleri,  solucan delikleri onlarla ani çöküş, yüksek radyasyon ve egzotik madde ile tehlikeli temas tehlikeleri getirmek. Aslında  solucan delikleri ,  Einstein-Rosen Köprüsü olarak bilinen   Einstein tarafından ortaya atılan henüz ispatlanamamış bir teoridir.

Solucan deliği teorisi ; 1935’te fizikçiler Albert Einstein ve Nathan Rosen , genel görelilik teorisini uzay-zaman boyunca “köprüler” in varlığını önermek için kullandılar. Einstein-Rosen köprüleri veya solucan delikleri olarak adlandırılan bu yollar, teorik olarak yolculuk süresini ve mesafesini azaltabilecek bir kısayol oluşturarak uzay zamanında iki farklı noktayı birbirine bağlar.

Solucan delikleri iki ağız içeriyor, boğazları bağlarken. Ağız büyük olasılıkla sfero şeklinde olurdu. Boğaz düz bir streç olabilir, ancak aynı zamanda daha geleneksel bir rotanın gerektirdiği yoldan daha uzun bir yol izleyerek etrafında sarılabilir.

Einstein’ın genel görelilik teorisi, kurbağaların varlığını matematiksel olarak öngörüyor ancak bugüne kadar hiçbiri keşfedilmedi. Negatif bir kütle solucan deliği, yerçekiminin geçtiği ışığı etkileme şekliyle fark edilebilir.

Genel göreliliğin bazı çözümleri, her birinin ağzının kara delik olduğu solucan deliklerinin varlığına izin verir. Ancak, ölmekte olan bir yıldızın çökmesi sonucu oluşan, doğal olarak oluşan bir kara delik, tek başına bir solucan deliği yaratmaz.

Solucan deliği ;Bilimkurgu, solucan deliklerinden geçme masallarıyla doludur . Ancak, böyle bir seyahatin gerçeği daha karmaşıktır ve yalnızca bir noktayı henüz bulmamamız nedeniyle değil.

İlk problem boyutudur. Primordiyal solucan deliklerinin mikroskobik seviyelerde, yaklaşık 10 -33 santimetre üzerinde bulunacağı tahmin edilmektedir. Bununla birlikte, evren genişledikçe, bazılarının daha büyük boyutlara kadar uzatılmış olması mümkündür.

Bir başka sorun da istikrardan geliyor. Tahmini Einstein-Rosen solucan delikleri seyahat için yararsız olacak, çünkü hızla çökecekler. Fakat daha yeni araştırmalar, “egzotik” maddeler içeren bir solucan deliğinin daha uzun süre açık ve değişmeden kalabileceğini buldu.

Karanlık madde veya antimadde ile karıştırılmaması gereken egzotik madde, negatif enerji yoğunluğu ve büyük bir negatif basınç içeriyor. Bu madde sadece bazı vakum devletlerinin kuantum alan teorisinin bir parçası olarak davranışında görülmüştür.

 Solucan deliği, doğal olarak ortaya çıkmış ya da yapay olarak eklenmiş olsun, yeterli egzotik madde içeriyorsa, teorik olarak mekanda bilgi ya da gezgin göndermenin bir yöntemi olarak kullanılabilir.

Solucan delikleri evrende yalnızca iki ayrı bölge bağlamaz, aynı zamanda iki farklı evren bağlayabilirler. Benzer şekilde, bazı bilim adamları, bir solucan deliği ağzı belirli bir şekilde hareket ettirildiğinde, zaman yolculuğuna izin vereceğini tahmin etmiştir. Bununla birlikte, İngiliz kozmolog Stephen Hawking böyle bir kullanımın mümkün olmadığını savundu.

NASA’nın Eric Christian, “Bir solucan deliği, geriye dönmek için gerçekten bir araç değil, kısa bir kesim, yani uzaktaki bir şey daha yakın” dedi.

Egzotik madde solucan deliğine eklenmek insan yolcularının güvenli bir şekilde yolculuk edebileceği noktaya kadar stabilize olmasına rağmen, “normal” maddenin eklenmesinin portalın istikrarı bozmak için yeterli olacağı ihtimali hala var.

Günümüzün teknolojisi, bulgulanmış olsalar bile solucan deliklerini büyütmek veya dengelemek için yetersizdir. Bununla birlikte, bilim insanları bu konsepti teknolojinin sonunda kullanabileceği ümidiyle uzay yolculuğu yöntemi olarak keşfetmeye devam ediyor.

► Solucan Deliği Nedir?

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.