$ DOLAR → Alış: 5,99 / Satış: 6,01
€ EURO → Alış: 6,82 / Satış: 6,85

Süpersonik nedir?

  • 06.12.2017
  • 1.455 kez okundu

Süpersonik nedir?

Süpersonik, ses hızının (Mach 1) üzerinde olan hızları belirtmek amacıyla kullanılan terimdir. Bir yaklaşıma göre de 1.2 Mach’ın üzeridir. Deniz seviyesindeki havada sesin hızı yaklaşık olarak 340 m/s, 1,087 ft/s, 761 mph ya da 1,225 km/h olarak kabul edilebilir.

Dolayısıyla, başka bir tanım, bir uçak (veya nesne) yalnızca uçak (veya nesne) üzerindeki hava akışı tipik tasarımlarda Mach 1.2 civarında meydana gelen süpersonikse süpersoniktir. Uçak (veya nesne) çevresindeki havanın yalnızca bazı kısımları süpersonik hıza ulaştığında , Mach 0.75 ila 1.2 aralığında transpondik olarak kabul edilir. Ses hızının 5 katından daha fazla olan hıza genellikle hipersonik denir. Chuck Yeager, süpersonik uçuş gerçekleştiren ilk adamdı.

Mach sayısı ve Süpersonik Uçuş

Mach 1’in değeri

21 ° C (70 ° F) gibi tipik bir sıcaklıkta, Mach 1 değeri saniyede 344 metre (m / s) (1,129 ft / s, 770 mph veya 1,238 km / saat) ‘dir. Uçaklar süpersonik hıza hız verdikçe, uçağın uçması şeklindeki neredeyse her şey çarpıcı bir şekilde değişir.

Gaz, sıvı ve katılarda ses dalgaları

Elastik bir ortamda titreşimleri (basınç dalgaları) sesler.Gazlardaki ses, çoğunlukla gazın moleküler kütlesi ve sıcaklığına bağlı olarak farklı hızlarda uzunlamasına ilerlemektedir; ( basıncın çok az etkisi vardır). Hava sıcaklığı ve bileşimi yükseklik ile önemli ölçüde değiştiği için, uçakların Mach numaraları hava hızında değişiklik olmadan değişebilir.Oda sıcaklığında suda, süpersonik 1,440 m / s’den (4,724 ft / s) daha yüksek hız olarak düşünülebilir. Katılarda ses dalgaları boyuna veya çapraz olabilir ve daha yüksek hızlara sahiptir.

Süpersonik kırılma, kırılgan bir malzemedeki ses hızından daha hızlı bir çatlak hareketidir.

Ses engelini kırmak

Aerodinamikte , “ses bariyeri” genellikle bir uçağın transikondan süpersonik hıza doğru taşındığı noktayı belirtir. İkinci Dünya Savaşı sırasında , bir takım uçaklar süpersonik hıza yaklaşırken sıkıştırılabilme özelliğinin, etkisiz aerodinamik etkilerin bir kucak çantası ile karşılaşmaya başlamasıyla başladı. Uçak, rutin olarak ses bariyerini “kırmaya” başladığı 1950’li yıllarda kullanım dışı kaldı.

Süpersonik nesneler

Çoğu modern savaş uçağı süpersonik, ancak sadece Concorde ve Tupolev Tu-144, süpersonik yolcu uçakları olarak tasarlandı.Concorde’nın 26 Kasım 2003’teki son emeklilik uçuşundan bu yana, görevde kalan herhangi bir süpersonik yolcu uçağı yok. Tupolev Tu-160 ve Rockwell / Boeing B-1B gibi bazı büyük bombacılar da süpersonik kabiliyete sahipler. Afterburner kullanmadan süpersonik uçuş sürdürebilen bir uçağa, supercruise uçağı denir.

Çoğu modern silahlar süpersoniktir ve tüfek mermileri çoğu zaman Mach 3’e yaklaşan hızlarda ilerlemektedir.

uzay aracı , en önemlisi Uzay Mekiği , yeniden giriş bölümleri sırasında en azından süpersoniktir, ancak uzay aracı üzerindeki etkiler düşük hava basıncı ile azaltılır. Tırmanış esnasında fırlatma araçları genellikle hava sürtünmesini azaltmak için 30 km’nin (98.400 fit) altına süpersonik olmamaktadır.

Orada bulunan düşük sıcaklıklardan dolayı (genellikle 25 km’ye kadar) ses hızının yükseklik ile bir miktar azaldığını unutmayın. Daha da yüksek rakımlarda sıcaklık artar ve buna karşılık ses hızı da yükselir.

Süpersonik aerodinamik

Süpersonik uçuşun aerodinamiği , subsonik uçuşlardan daha basittir, çünkü uçak boyunca farklı noktalardaki hava tabanları genellikle birbirlerini etkileyemez. Bununla birlikte, tasarlanan uçakların süpersonik, transonik ve subsonik uçuşlarda etkin ve dengeli olması gerekir. Bu nedenle, bir süpersonik uçak tasarlarken çalışan genel aerodinamik ilkeler oldukça karmaşıktır.

Süpersonik jetler ve roket araçları, transonik bölge içinde (Mach 0.85-1.2 civarında) yaşanan ekstra sürüklenmeye itmek için birkaç kat daha fazla itme gücü gerektirir. Bu hızlara ulaşmayı amaçlayan uçakları tasarlarken havacılık mühendisleri, havanın yeni şok dalgalarıüretmeden gövdeye hafifçe yönlendirilmesini sağlamalıdır. Tasarımcılar, vücut boyunca şok dalgalarına yol açabilecek kesit alanındaki ani değişiklikleri en aza indirgemek için belirli kuralları (Süpersonik alan kuralı ve Whitcomb alan kuralı) kullanır.

Yüksek hızda aerodinamik ısıtma meydana gelebilir. Bu nedenle, bir uçak çok yüksek sıcaklıklarda çalışacak ve işlev görecek şekilde tasarlanmalıdır. Örneğin, SR-71 Blackbird jeti Mach 3.1’de sürekli uçuşabilirken bazı parçalar 315 ° C’nin (600 ° F) üzerindedir.

► Süpersonik nedir?

Etiketler: / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.