$ DOLAR → Alış: 5,99 / Satış: 6,01
€ EURO → Alış: 6,82 / Satış: 6,85

Telefon ekranı kırık olanlara müjde!

  • 27.12.2017
  • 118 kez okundu
Akıllı telefonlarımızın ekranını korumak için ekran koruyucu kullanmak gerek ancak bazen ekranın kırılmasını engellemek için geç kalabiliyoruz. Telefon ekranı kırık olan kullanıcılara güzel haber bilim insanlarından geldi artık kırılan telefon ekranınız kendi kendini tamir edebilecek.

Kimi zaman akıllı telefon kullanıcıları kırık ekranın üzerine ekran koruyucu yapıştırarak telefonu kullanmaya devam etmek, tamir edilmesini beklemek ve kullanıcı hatasından dolayı tamir ücreti ödemek zorunda kalıyor. Tokyo’da çalışan bir araştırma ekibi, kendini onarabilen bir polimer materyali keşfetti.

Chip’in haberine göre; Tokyo Üniversitesi’nden Prof. Tazuko Aida’nın liderliğini yaptığı ekibin araştırma sonuçları, Science bilim dergisi tarafından yayınlandı. Başlığı “Mekanik olarak sağlam, özel kovalent olmayan çapraz bağlama ile hızlıca onarılabilir polimerler” olan makale, cam gibi sert ancak kendini onarabilen “polyether-thioureas” adlı bir materyalden bahsediyor. Makaleye göre bu malzemenin çatlakları onarması için tek gereken şey elinizle bastırmanız. Şu an kullanımda olan cam ve plastik alaşımların onarılabilmesi için çok yüksek ısılara yükseltilmesi gerekiyor.

► Telefon ekranı kırık olanlara müjde!

Etiketler: / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.