$ DOLAR → Alış: 5,99 / Satış: 6,01
€ EURO → Alış: 6,82 / Satış: 6,85

Türkiye’den bu yıl rüzgar enerjisine tam 5 milyar dolarlık yatırım

  • 11.12.2017
  • 129 kez okundu
Yenilenebilir enerji atılımlarını hız kesmeden devam ettiren Türkiye, sadece 2017 yılı içerisinde tam 5 milyar dolarlık rüzgar yatırımı için düğmeye basmaya hazırlanıyor. Anadolu Ajansı’na konuşan TÜREB (Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği) başkanı Mustafa Serdar Ataseven, önümüzdeki Aralık ayında sonlanacak olan lisans tahsis yarışmalarıyla beraber bu yıl 5 milyar dolarlık yatırım seviyesine ulaşacaklarını ifade etti.

“Projeler vatandaşın cebine ucuz elektrik olarak yansıyacak”

Sadece bu yıl içerisinde sonuçlanan ihalelerle birlikte 4000 MW kapasiteli yeni rüzgar santrallerinin kurulacağını ifade eden Ataseven, bu projeler sayesinde elektrik fiyatlarının da düşeceğini belirtiyor. YEHA ihalesi ve diğer lisans tahsis yarışmaları hakkında konuşan TÜREB başkanı,”Haziran ayında yapılan 710 megavatlık kapasite yarışmaları, YEKA ihalesi ve gelecek ay yapılacak 2 bin 130 megavatlık yarışmayla birlikte, kapasite tahsis edilen projelerin toplamı yaklaşık 4 bin megavatı bulacak. Mevcut yarışma ve ihale sonuçları değerlendirildiğinde, gelecek ayki 2 bin 130 megavatlık yarışma için yatırım bedelinin 2,5 milyar doları bulacağı tahmin ediliyor. Gerçekleşmelere bakıldığında, sadece bu yıl içindeki tüm yarışma ve YEKA projeleri ile 5 milyar dolarlık rüzgar yatırımı için düğmeye basılıyor. Söz konusu rüzgar yatırımları vatandaşın cebine de ucuz elektrik olarak yansıyacaktır.” sözlerini kullanıyor.

Mustafa Serdar Ataseven ayrıca yapılan yatırımların tam olarak hayata geçebilmesi için lisanslaması, izni, kurulumu gibi süreçlerle beraber 3-4 yıllık bir zamana ihtiyaç duyulacağını belirtiyor. Ataseven, bu sürecin ardından tüketicilerin de artık yatırımların meyvelerini almaya başlayacağını söylüyor.

Ayrıca Bkz.Kosta Rika, 2017’de tam 300 gün hiç fosil yakıt kullanmadı

“Yatırımlar iyi ama daha iyisini de yapabiliriz”

Rüzgar enerjisinin çevre dostu, tükenmeyen ve her geçen gün ucuzlayan bir kaynak olduğunu belirten TÜREB başkanı Ataseven, her ne kadar yapılan yatırımların çok önemli olduğunu düşünse de Türkiye’nin bundan çok daha fazlasını da yapabileceğini söylüyor.

Yıl sonuna kadar 7 GW seviyesine ulaşacaklarını ifade eden Ataseven, 20 GW’lık 2023 hedefini yakalamanın şu aşamada pek mümkün görünmediğinden bahsederken bu projeler sayesinde hedefe yaklaşacaklarını ancak yine de istenilen düzeye ulaşamayacaklarını söylüyor.

  

► Türkiye’den bu yıl rüzgar enerjisine tam 5 milyar dolarlık yatırım

Etiketler: / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.