$ DOLAR → Alış: 5,52 / Satış: 5,55
€ EURO → Alış: 6,26 / Satış: 6,28

UEFA Avrupa Uluslar Ligi

UEFA Avrupa Uluslar Ligi nedir?

UEFA Kupası olarak adlandırılan ve şimdiki adıyla UEFA Avrupa Ligi, 1971’den beri katılmaya hak kazanan Avrupa futbol kulüpleri için UEFA tarafından düzenlenen yıllık bir futbol turnuvasıdır. Kulüpler, ulusal liglerdeki ve kupa mücadelelerindeki performanslarına göre turnuvaya katılmaya hak kazanırlar.

Daha önce UEFA Kupası adı verilen turnuva, 2009-2010 sezonundan bu yana UEFA Avrupa Ligi olarak biliniyor. UEFA için, “UEFA Kupası” adının, “UEFA Avrupa Ligi” olarak değiştirilmesi sadece aynı turnuvanın yeni bir marka olması olarak tanımlanıyor.

1999’da UEFA Kupa Galipleri Kupası kaldırılarak UEFA Kupası ile birleştirildi. 2004-2005 turnuvası için, elemelerden önce bir grup aşamalı bölüm eklendi. 2009′ da yeni marka, UEFA Intertoto Kupası ile bir araya getirildi. Genişleyen bir eleme sistemi geliştirildi ve değiştirilmiş geniş bir rekabet biçimi üretildi. UEFA Avrupa Ligi’nin galibi UEFA Süper Kupası’na katılmaya hak kazanır. 2014-2015 sezonundan itibaren UEFA Avrupa Ligi’nin galibi UEFA Şampiyonlar Ligi’nin bir sonraki sezonuna katılmaya hak kazanır. Kazanan en azından play-off turuna girer ve Şampiyonlar Ligi play-offlarında başarısız olursa UEFA Avrupa Ligi grup aşamasına gitmektedir.

Kupa şu ana kadar 27 farklı kulüp tarafından kazanıldı ve bunlardan 12’si kupayı birden fazla kazanan takımlardır. Turnuvaya katılmış ve hatta şampiyon bile olmuş takımlar arasında en başarılı kulüp, finalde Liverpool’u yenerek 2015-16 UEFA Avrupa Ligi’ni kazanan Sevilla’dır. Bu galibiyetle üçüncü kez kupayı almış oldular ve rekorlarına bir yenisini eklediler.

UEFA Avrupa Ligi tarihi

UEFA Kupası, 1955-1971 yılları arasında oynanan Avrupa futbol karşılaşması olan Inter-Cities Fairs Cup’un ardından gerçekleştirilmeye başlandı. Turnuvadaki takımların sayısı 11den 64 takıma kadar çıktı. Avrupa Ligi, futbol konusunda o kadar önemli hale gelmişti ki, sonunda UEFA tarafından devralındı ​​ve sonraki sezonda UEFA Kupası olarak tekrar faaliyete geçti.

UEFA Kupası ilk kez 1971-72 sezonunda iki İngiliz takımı olan Wolverhampton Wanderers ile Tottenham Hotspur arasında oynandı. Karşılaşmayı Spur’lar olarakta bilinen Tottenham Hotspur kazanarak ilk kupayı kaldırdı. Diğer bir İngiliz kulübü olan Liverpool, 1973’te, finalde Borussia Mönchengladbach’ı yenerek “UEFA kupası kazananı” olma unvanının İngiliz takımlarında kalmasını sağladı. Borussia kupayı 1975 ve 1979’da ve 1980’de kazandı. Liverpool finalde Club Brugge’ı yenerek 1976’da ikinci kez kupayı kazandı.

1980’lerde IFK Göteborg (1982 ve 1987) ve Real Madrid (1985 ve 1986) ikişer kez kupayı kazanmayı başardı. Anderlecht, ard arda iki kez finale yükseldi. 1983’te kupayı kazandı ve 1984’te Tottenham Hotspur’a karşı yenildi. 1989’da,Maradona’nın Napoli’si Stuttgart’ı yenip kupayı kazandığında, İtalyan kulüplerinin egemenliği başladı. 1990’lar ikili İtalyan finali ile başladı ve 1992’de Torino, Ajax karşısında deplasman golü uygulamasıyla finali kazanamadı. Juventus ise, 1993’te üçüncü kez turnuvayı kazandı. Sonraki yıl ise Internazionale kupayı kaldırdı. 1995’de 3. İtalyan finali yaşandı. Peş peşe iki Kupa Galipleri Kupası finallerinden sonra Parma tutarlılığını kanıtladı ve finallare kaldı. O yıllarda hiç İtalyan takımı olmadan yapılan tek final 1996’da oldu. Internazionale sonraki iki yılda finale kaldı, 1997’de Schalke’ye penaltılarda kaybetti ama diğer bir İtalyan finalinde, 1998’de kupayı kazandı ve böylece sekiz yıl içinde üçüncü kupasını kazanmış oldu. Parma, 1999’da İtalyan kulüplerinin kupadaki egemenliğindeki son kupasını kazandı.

Liverpool, 2001’de üçüncü kez turnuvayı kazandı. Porto, 2003 ve 2011 turnuvalarında ise diğer bir Portekiz takımı olan Braga’ya karşı zafere ulaştı. 2004 yılında kupa Valencia’nın sayesinde İspanya’ya döndü. Daha sonra Sevilla, 2006 ve 2007 yıllarında iki kez üst üste ikinci olan Espanyol’u finalde yendi. Sevilla’nın başarısının her iki tarafındaki takımlar olan, CSKA Moskova 2005’te ve Zenit Saint Petersburg 2008’de kupayı kazandı. Ukrayna’nın Shakhtar Donetsk adlı eski bir Sovyet kulübü de 2009 yılında kupayı kazandı. Atlético Madrid, 2010 ve 2012 yıllarında İspanyol takımlarıyla finale kaldı ve iki kere kupayı kazandı. 2013’te Chelsea, UEFA Kupası / Avrupa Ligi’ni kazanarak UEFA kupası’nı kazanan ilk Şampiyonlar Ligi sahibi(daha önceden Şampiyonlar ligi şampiyonu olmuş) takım oldu. 2014’de Sevilla, Benfica’yı penaltılarla yenerek sekiz yıl sonra üçüncü kupasını kazandı. Sadece bir yıl sonra, 2015 yılında Sevilla, dördüncü UEFA Kupası / Avrupa Ligi’ni kazandı ve turnuvadaki en başarılı kulüp oldu.

Yarışma geleneksel ulusal liglerin ikinci sıradaki takımlarına açıktı, ancak turnuva 1999’da UEFA’nın önceki ikinci kademe Avrupa yarışması, UEFA Kupa Galipleri Kupası ile birleştirildi. O zamandan beri ulusal liglerin kupa galipleri de UEFA Kupası’na gitmeye hak kazanmaya başladı. Ayrıca, UEFA Şampiyonlar Ligi üçüncü eleme turunda elenen kulüpler ve grup aşamasının bitiminde üçüncü sırada yer alan takımlar UEFA Kupası’nda yarışmaya devam edebildi. Bazı özel seçilen Ulusal Lig Kupası turnuvalarının galipleri de turnuvaya kabul edildi.

Bugüne kadar aynı sezon içinde kendi liglerinin ve ulusal kupalarının yanı sıra UEFA kupasını da kazanan 4 takım oldu. 1982’de IFK Göteborg, 2000’de Galatasaray, 2003’te FC Porto ve 2005’te CSKA Moskova olmak üzere dört takım UEFA Kupasını bu şekilde kazandı. Bu üç kupayı da kazananlardan sadece Galatasaray, Avrupa Süper Kupası’nı da kazanarak bir ilke imza attı. Buna ek olarak, Tottenham Hotspur, Borussia Mönchengladbach, IFK Göteborg (iki kez), AFC Ajax, Galatasaray ve Feyenoord, kupayı tek bir maç bile kaybetmeden kazanan takımlardır. RCD Espanyol ise yenilgisiz tek final maçına çıkan takımdır. IFK Göteborg, 1981-82 ve 1986-87 yıllarında kazandıkları kupalar dahil olmak üzere, 1980 ve 1987 yılları arasında UEFA Kupasında çıktığı 25 maçta tek bir maç bile kaybetmemiştir.

2009-10 sezonundan bu yana yarışmanın adı UEFA Avrupa Ligi olarak biliniyor. Aynı zamanda, UEFA’nın üçüncü dereceden yarışması olan UEFA Intertoto Kupası da iptal edildi ve yeni Avrupa Ligi ile birleştirildi.

UEFA Avrupa Ligi kupası
Coupe UEFA olarak da bilinen UEFA Kupası, UEFA tarafından yılda bir kez UEFA Europa League’i kazanan futbol kulübüne verilen kupadır. 2009-10 sezonundan önce hem turnuva hem kupa ‘UEFA Kupası’ olarak biliniyordu.

Yarışma 2009-2010 sezonunda UEFA Avrupa Ligi olarak değiştirilmeden önce UEFA yönetmelikleri, bir kulübün UEFA’ya geri dönmeden önce orijinal kupayı elinde tutabileceğini belirtti. Dönüşünden sonra, kulüp orijinal kupanın bir kopyasına sahip olabilirdi. Üçüncü ard arda veya genel toplamda beşinci zaferini tamamlayan bir kulüp kupayı kalıcı olarak elinde tutabilirdi. Bununla birlikte, yeni yönetmelikler uyarınca, kupa her zaman UEFA’nın himayesinde kalacaktı ve yarışmanın her galibi için bire bir kopyası verilecekti. Ayrıca, üç kez üst üste veya genel toplamsa beş kez kazanan bir kulüp “çoklu kazanan” olarak bir rozet kazanacaktı. 2016-17 itibariyle, yalnızca Sevilla, 2016 yılında hem önceden edinilen başarılarıyla birlikte, çok defa kazananların aldığı rozeti alma hakkını elde etti.

Kupa Bertoni tarafından 1972 UEFA Kupası Finali için tasarlanmış ve üretilmiştir. 15 kg ağırlığında, gümüş renginde ve sarı renkli bir altlığı vardır.

UEFA Avrupa Ligi marşı
Yarışmanın ilk marşı, Yohann Zveig tarafından bestelendi ve 2009 başında Paris Operası tarafından kaydedildi. Yeniden markalaşan UEFA Kupası yarışmasının teması 28 Ağustos 2009’da Grimaldi Forum’da ve 2009-2010 sezonunda grup aşamasında resmen ilk kez açıklandı. Marş, her maça ev sahipliği yapan stadyumlarda maç öncesi, ve bir Avrupa Ligi maçını yayınlayan televizyon kanalında turnuvanın açılış müziği olarak çalındı.

Yeni bir marş Michael Kadelbach tarafından bestelendi ve Berlin’de kaydedildi. 2015-2016 sezonunun başında yarışmanın yeniden markalaşma sürecinin bir parçası olarak bu marş çalınmaya başlandı.

UEFA Avrupa ligi formatı
Elemeler
Turnuvaya katılmak için yeterlilik kriteri olarak UEFA katsayılarına dayanılıyor ve daha başarılı ülkelere, katılımlarında daha iyi turlardan başlama imkanı sunuluyor. Uygulamada, her federasyonda standart sayıda üç şekilde giriş hakkı vardır:

52 ve 53. sıradaki ülkeler (Andorra ve San Marino 2013-2014) sıralamada iki takımla giriş hakkına sahiplerdi.

54. sıradaki ülke (2014-2015 sezonunda Gibraltar) bir takımla giriş hakkına sahipti.

Liechtenstein, sadece Kupa Galipleri Kupasına girebilmektedir.

Genellikle, Avrupa’nın en üst düzey liglerinde ikincilikle yetinen takımlar ile ulusal kupa turnuvalarının galipleri Uefa Avrupa Ligi’ne katılabilmektedir. Birkaç ülkede ikincil kupa turnuvaları vardır ancak şu anda ikincil kupa kazananlarının Avrupa ligine gönderildiği ülkeler sadece İngiltere ve Fransa’dır.

Bir takım, Avrupa liglerine gitmeye birden fazla şekilde hak kazanabilir. Her durumda, bir kulüp UEFA Şampiyonlar Ligi’ne girmeye uygunsa, Şampiyonlar Ligi’nde yer alır ve kulüp UEFA Avrupa Ligi’ne gidemez. UEFA Avrupa Ligi’ne gitme hakkı başka bir kulübe verilir. Bir takım hem ulusal kupa ve hemde lig şampiyonu olup Avrupa Kupaları’na gitmeye hak kazandıysa, UEFA Avrupa Ligi birliğince, Avrupa kupalarına gidemeyen en yüksek puanlı liglerdeki takımlardan biri “yedek” olarak gitmeye hak kazanmaktadır.

UEFA’ya göre ilk üç sırada olan federasyonun takımları, ligdeki performanslarından dolayı Avrupa Kupalarına gitmeye hak kazanamamışsa, 4.sıradaki takımlarına da katılma hakkı verilebilir. Bu durumda, dördüncü takım, diğer katılan takımlarına ek olarak Şampiyonlar Ligi yerine Avrupa Ligi’ne katılabilir.

Kısa süre önce uygulanmaya başlanan yeniliğe göre, Şampiyonlar Ligi’nin eleme turundan ve grup aşamasından elenen kulüpler, farklı aşamalarda UEFA Avrupa Ligi’ne katılabilir hale geldiler.

Geçmiş deneyimler
1980’de UEFA katsayıları tanıtıldı. 1999’a kadar UEFA Kupasında daha başarılı uluslara daha çok puan verilmişti. Üç ülkenin dört, beş ülkenin üç, üç ülkenin iki yeri, onbir ülkenin ise tek bir yeri vardı. 1999’dan beri benzer bir sistem UEFA Şampiyonlar Ligi için kullanılıyordu. 1980’den önce son Fairs Cup’da kullanılan giriş kriterleri kullanılmaktaydı.

UEFA Avrupa Ligi ödül parası

UEFA Şampiyonlar Ligi’ne benzer şekilde, kulüplerin aldığı ödül, katılım ve sonuçlara dayalı sabit ödemeler ile TV pazarının değerine bağlı olarak değişen tutarlara ayrılmıştır.

2016/2017 sezonunda, Avrupa Ligi grup aşamasına katılınma durumunda 2,6 milyon € gibi bir taban ücreti verildi. Bir grup maçı zaferi € 360,000, berabere kalma durumunda ise 120.000 € ödendi. Ayrıca, her grup kazananı € 600,000 ve gruptan ikinci çıkan takım € 300.000 kazandı. Elemeler geçildiğinde ise ek bonuslar vardır:son 32 turu için 500.000 €,  son 16 turu için 750.000 €, çeyrek finaller için 1 milyon € ve yarı finallerde € 1.6 milyon. Finalde kaybeden takım 3,5 milyon avro, şampiyon olan takım ise 6,5 milyon avro değerinde ödül alır.

İlk eleme turu: 215.000 €

İkinci eleme turu: 225.000 €

Üçüncü eleme turu: 235.000 €

Play-off turunda eleme: 245.000 €

Grup taban ücreti: 2,600,000 €

Grup maçı zaferi: € 360,000

Grup maçı beraberlik: 120.000 €

Grup birincileri: € 600,000

Grup İkincisi: € 300,000

Son 32 turu: 500.000 €

Son 16 turu: 750,000 €

Çeyrek finaller: 1.000.000 €

Yarı finaller: 1.600.000 €

Finalde kaybeden(ikinci olan takım): 3.500.000 €

Kazananlar: € 6,500,000

UEFA Avrupa Ligi sponsorları

UEFA Europa League, beş çok uluslu şirket tarafından finanse edilmektedir; Turnuva’nın şu anki sponsorları:

Enterprise Rent-A-Car

FedEx (ana sponsor)

Hankook Tires.

Heineken International

UniCredit

Adidas, ikinci sponsordur ve diğer tüm UEFA turnuvalarında olduğu gibi turnuva topunu üretmektedir. Konami’nin Pro Evolution Soccer oyunu da, Avrupa Ligi video oyununda olduğu gibi ikinci sponsorudur.

Avrupa Ligi markasının başlangıcından bu yana, UEFA Şampiyonlar Ligi gibi, kendi afişlerini kullanıyor (O yıl 32. turda kulanıldı). LED tabelalar ilk olarak 2012-13 finalinde ve 2015/16 sezonunun son 16 turunda ortaya çıktı. Aynı sezonda grup aşamasından itibaren takımların kendi sponsorlarını göstermelerine izin verilmedi.

Bireysel kulüpler, bu tür sponsorlar Avrupa Ligi ile çelişse bile, reklamlı formaları giyebilirler. Bununla birlikte, kar amacı gütmeyen bir sponsor da olmadıkça (ve üretici bir firmanın sponsoru değilse) forma başına sadece bir sponsorluk anlaşması yapılmasına izin verilir ve eğer kulüpler ilgili sponsorluk kategorisinin kısıtlandığı bir ülkede bir maç oynarsa (Fransa’da alkol reklamının olmaması gibi) , O zaman takımların formalarından bu logoyu çıkarmaları gerekir.

Kayıtlar ve istatistikler

UEFA Kupası finalleri 1997 yılına kadar iki ayak üzerinden oynanıyordu. İlk finalin ilk ayağı 3 Mayıs 1972’de Wolverhampton’da, ikinci ayak ise 17 Mayıs 1972’de Londra’da oynandı. Wolverhampton Wanderers ile Tottenham Hotspur arasındaki ilk maçı deplasman takımı Tottenham 2-1 kazandı. İkinci ayak ise 1-1 berabere tamamlandı, yani Tottenham Hotspur, UEFA Kupası’nın ilk galipleri oldu.

Tek maçlı final maçlarının önceden seçilen statlarda oynanması kararı ilk olarak 1998’de uygulanmaya başlandı. Finalin oynanacağı yer UEFA’nın üç standartını da yerine getirmeliydi. Final maçları iki kez finalistlerin kendi sahalarında oynandı.Feyenoord, 2002 yılında Rotterdam’da De Kuip stadında Borussia Dortmund’u mağlup etti ve Sporting CP ise 2005 yılında Lizbon’da kendi evi olan  José Alvalade Stadı’nda CSKA Moskova’ya yenildi.

Son UEFA Kupası finalinin galibi (Turnuva’nın adı daha sonra UEFA Avrupa Ligi olarak adı değiştiği için) Ukrayna ekibi Shakhtar Donetsk, 20 Mayıs 2009’da Werder Bremen’i  İstanbul Şükrü Saracoğlu Stadı’nda 2-1 yendi ve UEFA kupası adıyla düzenlenen turnuvanın son galibi oldu.

Yeniden isimlendirilen Avrupa Ligi’nin ilk galibi, uzatmalarda Premier Lig ekibi Fulham’ı yenen Atletico Madrid olmuştur.

Kyanak:wikiyours.com

Etiketler: / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ