$ DOLAR → Alış: 5,99 / Satış: 6,01
€ EURO → Alış: 6,82 / Satış: 6,85

Yeşil bina nedir? Avantajları nelerdir?,

 • 07.05.2017
 • 2.518 kez okundu

Yeşil bina nedir? Avantajları nelerdir?

 Yeşil bina, çevresel olarak toplam çevresel etkileri en aza indirgemek için tasarlanmış, inşa edilmiş ve işletilmiş çevre dostu bir yapıdır.

İdeal yeşil bina, bir amaca hizmet edecek bir bina üretebilmenin yanı sıra, proje sahası çevresinde doğal çevrenin çoğunu korumanıza izin verecek bir bina projesi olacaktır. İnşaat ve işletme sağlıklı bir ortamı teşvik edecektir. Tüm katılımcılar için, binanın içinde ve çevresinde enerji, arazi, su, kaynak ve enerjiyi bozmayacaktır. Bu, yeşil binanın gerçek tanımıdır.

Amerika Birleşik Devletleri Çevre Koruma Ajansı ABD EPA, “Yeşil bina, yapıları oluşturma ve bir binanın yaşam döngüsü boyunca yerleşimden tasarıma, inşaat, işletme, bakım, yenileme ve yapısızlaştırmaya kadar çevre açısından sorumlu ve kaynak verimliliği olan süreçleri kullanma uygulaması” diyor. Bu uygulama ekonominin, kullanım kolaylığının, dayanıklılığının ve konforun klasik bina tasarım endişelerini genişletiyor ve tamamlıyor. Yeşil bina aynı zamanda sürdürülebilir veya yüksek performanslı bir bina olarak da bilinir. “

Neden Yeşil Bina ?

Şimdi, yeşilin neden bu kadar önemli olduğuna bir göz atalım. Çoğu kişi, yeşil renk alırken karbon ayak izlerini azaltabileceklerini ve aslında çevreye yardım eli uzattığını bulacaklar. Yeşil çeşitli şekillerde yeşil olabilir, ancak inşaatçılar ve inşaat işçileri de kendi görevlerini yerine getirmelidir. Yeşile gitmeye başlamadıysanız, başlamanıza yardımcı olmak için yapabileceğiniz çeşitli farklı şeyler olduğunu göreceksiniz.

Önce kafaya atlamak zorunda değilsiniz ve aslında yol boyunca bazı bebek adımlarını atabilirsiniz. Yeşil binalar, çevre ve insan sağlığı üzerindeki genel etkiyi azaltmak için aşağıdakileri yapacak şekilde tasarlanmıştır:

 1. Çöp, kirlilik ve çevre bozulmasını azaltmak.
 2. Verimli olarak enerji, su ve diğer kaynakları kullanma.
 3. Yolcuların sağlığının korunması ve verimliliğin arttırılması.

Yeşil Bina   Maliyetli mi?

Bazı insanlar kendilerini daha fazla yetecek kadar pahalıya mal olacağı için yeşil bina yapmayı tercih  geçiyor  aslında ileri dönük düşünüldüğünde kat kat daha kazançlı olduğu yapılan araştırmalarda ortaya çıkmakta  . Yeşil olduğunuzda başlamak biraz daha pahalıya mal olabilir, çünkü yeşil malzemeler ve ürünler daha pahalıya mal olabilir, gerçekten tasarruf edebileceğiniz tasarruf türünü dikkate almanız gerekir. Enerji maliyetlerinden tasarruf edebileceksiniz, çünkü yeşil bina  aynı zamanda enerji tasarrufu anlamına geliyor. Yeşil bina gerçekten her şeyden daha çok yatırım olarak bakmalısınız. Paradan tasarruf edebilecek bir yatırımın yanı sıra çevreye yardımcı olabilecek bir yatırım! Herkes için kazan-kazan bir durumdur!

Yeşil Bina Faydaları

Yeşil yapıların yaratılmasında mevcut uygulamaları tamamlamak için sürekli olarak geliştirilen yeni teknolojilerle birlikte, yeşil binanın faydaları çevreye ekonomik durumdan sosyal duruma kadar değişebilir. Daha yeşil uygulamalar benimseyerek, çevresel ve ekonomik performansdan maksimum fayda sağlayabiliriz. Tasarım ve yapım aşamasında entegre edildiğinde yeşil inşaat yöntemleri en önemli faydaları sağlar. Yeşil binanın faydaları şunları içerir 

Sürdürülebilir bir bina ya da yeşil bina, kaynak kullanımının ; enerji, su ve malzemelerin verimliliğini artırmaya odaklanırken , bina ömrü boyunca insan sağlığı ve çevre üzerindeki bina etkilerini azaltarak, daha iyi yer belirleme, Tasarım, yapım, çalıştırma, bakım ve kaldırma. 

Yeşil bina birçok farklı yoldan yorumlansa da, ortak bir görüş, yapılı çevrenin insan sağlığı ve doğal çevre üzerindeki genel etkisini enerji, su ve diğer kaynakları verimli bir şekilde azaltmak üzere tasarlanması ve işletilmesi gerektiği yönündedir.  İşgalci sağlığının korunması ve çalışan verimliliğinin artırılması ve Atık, kirlilik ve çevresel bozulmanın azaltılması.

Yeşil bina  ; iç kaynaklı dönüşümleri, yenilenebilir enerji kaynaklarını, geri dönüşümlü veya biyolojik olarak parçalanabilir yapı malzemeleri kullanarak ve özellikle şehir dışındaki yerlerde yerel çevre ile harmanlanarak kaynakları verimli bir şekilde kullanarak ekolojik olarak doğru bir yapıya sahip olan bir bina. Amaçlar, çevresel etkilerin asgariye indirilmesi ve insan sağlığı faktörlerinin dikkate alınmasıdır.

Yeşil bina;  binanın sağlık ve verimliliğine katkıda bulunurken, olumsuz çevresel etkileri en aza indirgemek ve bir binanın enerji tüketimini azaltmak için teknikler kullanılan kapsamlı bir tasarım ve inşaat süreci

Yeşil bina; Mimari ve yapı çevrelerindeki hareket, yolcular ve çevre dostu yapılar yaratmayı amaçlıyordu. Sürdürülebilirlik, enerji verimliliği ve sağlıklı olma gibi kriterler dikkate alınır.

Yeşil veya sürdürülebilir bina, inşaat, yenileme, işletme, bakım ve yıkım için daha sağlıklı ve daha kaynak verimli modeller oluşturma uygulamasıdır.

Çevresel Faydalar:

 • Su israfını azaltın
 • Doğal kaynakları koruyun
 • Hava ve su kalitesini iyileştirin
 • Biyoçeşitlilik ve ekosistemleri koruma

Ekonomik faydalar:

 • İşletme maliyetlerini azaltın
 • Yolcu verimliliğini artırın
 • Yeşil ürün ve hizmetler için pazar yaratın

Sosyal Yardımlar:

 • Yaşam kalitesini artırmak
 • Yerel altyapı üzerindeki gerginliği en aza indirin
 • İşgalci sağlığını ve konforunu geliştirin

 

Şimdi, yeşil bina amaçlarını düşünmeliyiz. Tabii ki, ana hedeflerden biri, dünyayı daha sürdürülebilir kılmaktır, ancak bundan daha derinleşir. Yeşil olmaya karar verdiğinizde, amacınız çevrenin doğal yaşam alanlarını bozmadan çevreyi korumaya yardımcı olmaktır. Bir bina projesine başladığınızda ve çevresindeki doğal yaşam alanlarını bozduğunuzda, aslında bir kelebek etkisi gibi vahşi yaşam ve ortamda bir etki yaratabilirsiniz. Yapabileceğiniz en ufak değişiklikler bile, daha iyi bir gezegen dünyasını ve bizim için yalnızca daha iyi bir yer değil, sadece insanlar değil, aynı zamanda yeryüzündeki ikamet yerlerini alacak bitkiler ve vahşi yaşamı geliştirmeye yardımcı olacaktır.

Gördüğünüz gibi, yeşil bina herkesin atlamak zorunda olduğu bir şey. Evinizi yeniden inşa etmeyi planlamıyorsanız, evinizden istediğiniz birkaç hedefi alabilmeniz için birkaç yeşil değişiklik yapmak isteyebilirsiniz. Enerji kullanımınızı azaltabilir, tasarruf edebilirsiniz ve çevre üzerinde büyük bir etki yaratabilirsiniz. İnsanlar bunu yapmak kadar zor olmadığını bulacaksınız ve siz de yeşil olduğunuzda kendiniz hakkında daha iyi hissedeceksiniz!

 

► Yeşil bina nedir? Avantajları nelerdir?,

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.